języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Miejsce

Ulica Dolnych Wałów 8a 44-100 Gliwice

Adres e-mail

info@muzeum.gliwice.pl

Nr telefonu

+48 32 231 08 54

Strona internetowa

http://www.muzeum.gliwice.pl/

Dojazd

Ostatni wpis na bloguwięcej

Muzeum w Gliwicach

Muzeum w Gliwicach to nietuzinkowe wystawy, ważni artyści, bogata oferta edukacyjna, wykłady, koncerty, projekcje filmowe i publikacje.  To miejsce, w którym warto być dziś, a równocześnie instytucja z ponad 100-letnią tradycją.

Powstało w 1905 roku jako Muzeum Górnośląskie (Oberschlesisches Museum).  Od 1945 roku funkcjonuje pod nazwą Muzeum w Gliwicach. Obecnie tworzą je cztery oddziały: Willa Caro, Zamek Piastowski, Oddział Odlewnictwa ArtystycznegoRadiostacja Gliwice oraz pięć działów: sztuki i rzemiosła artystycznego, archeologii, historii, etnografii i fotografii artystycznej. Znajdziemy w nim również specjalistyczną bibliotekę oraz Czytelnię Sztuki – przestrzeń, w której spotkać się można z najważniejszymi zjawiskami sztuki współczesnej.

W 2012 roku Muzeum w Gliwicach otrzymało dwie z czterech przyznawanych przez Marszałka Województwa Śląskiego Nagród za Wydarzenie Muzealne Roku. Kapituła Konkursu uznała wydaną po raz pierwszy w języku polskim „Historię miasta Gliwice” Benno Nietschego Książką Roku, a w kategorii Wystawa zwyciężyła ekspozycja „Rynek – centrum średniowiecznego i nowożytnego miasta”. Oglądać ją można w Zamku Piastowskim do sierpnia 2013 roku.

Tagi: Czytelnia Sztuki Gliwice koncerty w gliwicach Muzeum w Gliwicach Oddział Odlewnictwa Artystycznego Radiostacja Gliwicka spotkania z artystami spotkania z autorami warsztaty artystyczne Willa Caro wystawy w Gliwicach zajęcia dla całej rodziny Zamek Piastowski

PDF Print