języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Miejsce

Ulica Oswobodzenia 1 40-403 Katowice

Adres e-mail

galeria@szybwilson.org

Nr telefonu

+48 32 730 32 20

Strona internetowa

http://www.szybwilson.org

Dojazd

Galeria Szyb Wilson w Katowicach

Galeria Szyb Wilson w Katowicach powstała w 1998 roku. Prowadzona jest przez Fundację Eko–Art Silesia i firmę Pro Inwest. W 2001 roku powołano do życia Galerię Szyb Wilson działającą w obecnym kształcie.

Galeria mieści się w zabytkowym obiekcie. Na terenie Galerii istniało niegdyś przedsiębiorstwo górnicze, na które składały się: dwa szyby wydobywcze – Richthofen i Hulda (przemianowane w 1935 na Wilson I i Wilson II ku czci Prezydenta Stanów Zjednoczonych), Łaźnia, Cechownia, Zakład Przeróbczy, Nadszybie i Sortownia. Na powierzchni wystawowej blisko 2500 m2 mieszczą się trzy sale, tzw. Mała Galeria, Średnia Galeria i Duża Galeria. W Małej Galerii mieszczą się prace grupy Eco-Industri-Art, w skład której wchodzą prezes firmy Pro Inwest – Johann Bros, Monika Paca oraz Janusz Kuźmicz–Kuźmiński.

Głównym celem Galerii jest promowanie młodych, odważnych artystów malarzy, grafików, fotografików, performerów. Twórcy galerii, kontynuując propagowanie sztuki społecznej, powołali do życia Fundację Eko-Art Silesia, której podstawowym zadaniem jest promocja utalentowanych dzieci i młodzieży. W galerii odbywa się także Międzynarodowy Festiwal Sztuki Naiwnej Art Naif Festiwal. W obiekcie można nabyć bezpłatną broszurę informacyjną -  przewodnik po Szlaku Zabytków Techniki, którego obiektem jest właśnie Galeria Szyb Wilson.

Tagi: architektura poprzemysłowa Art Naif Festiwal Fundacja Eko-Art Silesia galeria Katowice koncerty muzyczne kultura Szlak Zabytków Techniki Szyb Wilson wystawa sztuki

PDF Print

Powiązane wydarzenia