języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Teatr Sztuk w Jaworznie

Ulica Adama Mickiewicza 2 43-600 Jaworzno

Dojazd

Wernisaż Macieja Jabłońskiego w jaworznickiej Galerii Sektor 1

Galeria Sektor 1 Teatru Sztuk w Jaworznie zaprasza 23 maja 2014 r. o godzinie 18.00 na wernisaż Macieja Jabłońskiego.

Maciej Jabłoński (ur. 1974 r.) - artysta wielomedialny, tworzy książki artystyczne, obiekty i instalacje.  Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (2000).  Asystent w Pracowni Działań Multimedialnych ASP (2002-2009).  Doktorat w Instytucie Sztuki w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (2007).  Obecnie wykładowca Politechniki Łódzkiej (pracownia rzeźby).

Brał udział w wielu wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą a także prezentował swoje prace na licznych wystawach indywidualnych.

Twórczość Jabłońskiego jest wielowymiarowa i trudna do jednoznacznego zdefiniowania.  Artysta posługuje się wieloma mediami, łączy konwencje i gatunki. Poszukuje granic dyscyplin artystycznych, sztuki w ogóle i swoich własnych.

W jego obecnej działalności można, upraszczając, wyróżnić 2 nurty: „Jabłoński na wesoło” i „Jabłoński na poważnie”.

Do pierwszego zaliczyć można obiekty „książkopodobne” czyli cykl  „Książki do…”, inscenizowane fotografie „Zastosowania”, czy też meble zbudowane z książek. Tego typu prace dotykają często zagadnienia recyclingu i eko-designu. Prace sytuujące się w tym nurcie są zwykle wykonanymi starannie obiektami, często w pełni użytkowymi (na ławce z książek można siedzieć, a na półce z książek można coś postawić), jednocześnie prowokują do myślenia i przełamywania schematów.

Drugi nurt to prace dotykające poważnych zagadnień związanych z czasem, przemijaniem, odchodzeniem. Są to zarówno małe formy assamblażowe („zabawy na plaży”), książki („Szarość”, „Colours of life”), grafiki drukowane na płycie OSB, jak również duże obiekty („Razem”, „O wolności”, „Po… (kolumna)”) oraz instalacje („Pamięć”, „Pomiędzy”, „Po…”). Stylistyka tych prac jest zwykle ponura, czasem groźna, prace wykonane pozornie niestarannie, przeważa kolorystyka oparta na szarościach i czerni.

Odłamem tego nurtu poszukiwań artystycznych są obiekty i instalacje z wykorzystaniem masek. Dotykają one zagadnień prawdy, szczerości a także refleksji nad tożsamością jednostki.

Pomiędzy oboma nurtami sytuują się prace, które można interpretować dwojako. Cykl „kapliczek” może być traktowany jako zabawna prowokacja, albo jako poważny głos w dyskusji o wartościach. Akcja artystyczna „9,99 Hipermarket Łódź” może być wesołą zabawą w naklejanie cen lub krytyczną wypowiedzią na temat wszechotaczającej komercjalizacji. Instalacje „Książki do czytania” (książki przytwierdzone do płotu) i „Odlot” (książki umieszczone w przestrzeni) również można traktować z przymrużeniem oka lub poważnie.

Charakterystyczną cechą prac Jabłońskiego jest też to, że zwykle powstają one w cyklach. „Książki do…” to kilkadziesiąt obiektów, „Kapliczki” – około dziesięciu, „Po… (układanka)” to ponad 20 prac. Można odnieść wrażenie, że autor chce wzmocnić przekaz prac poprzez powielanie podobnych obiektów lub też analizuje temat, tworząc różne warianty.

Przygotowując ekspozycje swoich prac Maciej Jabłoński stara się nadać całej wystawie jednolity charakter, zbieżny z miejscem, w którym pokaz się odbywa. Jeśli to tylko możliwe, całość przestrzeni galerii aranżuje jako pewnego rodzaju environment. Przykładem może być wystawa w Teatrze Nowym w Łodzi (2008), gdzie główną rolę grały maski (choć nie teatralne). Z kolei najnowszy pokaz „Książek do…” i książkowych mebli (2013) miał miejsce w galerii Biblio-Art w bibliotece Politechniki Łódzkiej. Wernisaż odbył się 8 maja, czyli w dzień bibliotekarza. „Książki do czytania” (umieszczone na płocie przy ulicy) wisiały z kolei na ogrodzeniu Muzeum Książki Artystycznej, stanowiąc wizualny komentarz dla rzeczywiście artystycznych książek wewnątrz muzeum.

Tagi: Galeria Sektor 1 Jaworzno Maciej Jabłoński sztuka Teatr Sztuk wernisaż wystawa

PDF Print