języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Teatr Sztuk w Jaworznie

Ulica Adama Mickiewicza 2 43-600 Jaworzno

Dojazd

Art Occupy City w Jaworznie

ART TRANZYT_  jest polem eksploracji i prezentacji sztuki aktualnej oraz współczesnych praktyk efemerycznych. Sztuka efemeryczna stała się dziś pojęciem uogólniającym, zbiorczym, obejmującym swoim zasięgiem także formy sztuki akcyjnej, której poświęcony jest ten festiwal. Realizowane prace pokazują różne sposoby dzisiejszego funkcjonowania performance i akcji artystycznych. Pozwala to dostrzec zmiany jakie zaszły w obszarze tej niegdyś spójnej artystycznie dyscyplinie opartej na kondycji fizycznej i psychicznej artysty, a która uległa rozszerzeniu na nowe media i dyskursy kulturowe. Język sztuki porusza się jakby między słowami, wykorzystując absurdalność i pseudopojęciowość, i dzięki temu trafia w to, co  rzeczywiste. Zaproszeni artyści prezentować będą działania i artefakty będące komentarzem do przemian społecznych, politycznych i obyczajowych. Nie zabraknie również twórców eksplorujących zagadnienia teoretyczne i  filozoficzne.  Laboratoryjny charakter działań umożliwia ukazanie szerokiego spektrum postaw twórczych oraz różnorodnych kontekstów i doświadczeń historycznych. Druga edycja ART TRANZYTU w dużej części opiera się na działaniach wspólnotowych, integrujących artystów i tzw. nie-artystów. Tak więc wystawy, spektakle, koncerty, performance i działania akcyjne poszerzone zostały o  garaffit knitting.  Na całym świecie od kilku lat tradycyjne „dzierganie” przeżywa swoisty renesans. Robótki ręczne nie tylko stały się popularną formą spędzania wolnego czasu, ale za sprawą artystów przebojowo weszły na salony sztuki. Organizowane w znaczących galeriach i muzeach wystawy artystów posługujących się drutami, szydełkiem i igłą dowodzą, że za pomocą tradycyjnego rzemiosła można stworzyć interesujące dzieła sztuki współczesnej. Dzieła, które nie tylko dostarczają przeżyć estetycznych, ale również dotykają najistotniejszych problemów współczesnego świata. Pro-społeczne czy pro-ekologiczne projekty realizowane w Wielkiej Brytanii, Niemczech, USA  wykorzystujące techniki ręcznego rzemiosła cieszą się wielką popularnością. Po pierwsze dlatego, że jak twierdzi Miriam Maltagliati  - „…dzierganie to zajęcie typowo grupowe”, po drugie na drutach i szydełku robić może każdy. Poza tym „dzierganie”  nie tylko wycisza i działa terapeutycznie, ale pozwala na wykazanie się pomysłowością i indywidualizmem, buduje wrażliwość estetyczną.

ART TRANZYT po raz drugi tworzy platformę do skomasowanych działań artystycznych, przekształcających miasto w niewyczerpany teren artystycznych poszukiwań pozbawionych konwencjonalnych ram i ograniczeń, pobudzających zainteresowanie sztuką wizualną i jej powiązaniami z innymi dziedzinami kultury współczesnej.

Koordynacja:Monika Lewandowska

ART OCCUPY CITY – wrzesień m.in.

Artystyczna okupacja różnych przestrzeni to inicjatywa studentów Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu związanych z Fundacją Bez Nazwy. Pomysł zrodził się z autentycznej potrzeby realizowania wspólnych przedsięwzięć artystycznych i tworzenia przyjaznych miejsc dla sztuki i spotkań, gdzie przezwyciężane są granice między artystami i nie-artystami, gdzie mogą się spotykać najróżniejsi ludzie, aby wymieniać doświadczenia i uczyć się od siebie nawzajem.

Kurator: Małgorzata Winter

Students Occupy Gallery

Artystyczna okupacja galerii SEKTOR 1 rozpocznie się 3 września i potrwa przez 7 dni w trakcie, których studenci sztuk pięknych z Torunia, Gdańska i Poznania  „przejmą” we władanie przestrzeń galerii na interdyscyplinarne działania artystyczne  oraz przygotowanie wystawy. Studenci zapraszają do wspólnego działania mieszkańców Jaworzna i okolic. Codziennie od godziny 16.00 będzie można uczestniczyć w warsztatach, a wieczorami wspólnie posłuchać muzyki na żywo, pooglądać animacje, filmy o sztuce, pogadać, a może też przygotować wspólną kolację.

Kurator: Mikołaj Winter

Program:

WRZESIEŃ : ART OCCUPY CITY

3-9 września 2014, start codziennie od godziny 16.00, galeria Sektor 1, ul.Mickiewicza 2

WARSZTATY:

1/ „Hospital Wats” –warsztaty  tworzenia masek i kostiumów z materiałów recyklingowych do akcji ulicznej na Rynku w Jaworznie

2/ „Stare jak nowe” – warsztaty recyklingu mebli, biżuterii i dodatków różnych

3-4 września 2014,start o godzinie 14.00

1/ UWAGA ! OCIEPLAMY MIASTO – tworzenie ekologicznych graffiti wspólnie z mieszkańcami Jaworzna przy ulicy Mickiewicza, Rynku i okolicach.

4-5 września 2014, start o godzinie 12.00

2/ OTUL SIĘ Z NAMI  - akcja uliczna w różnych rejonach miasta

6 września 2014

3/ KOCIA PIŻAMA – akcja uliczna w różnych rejonach miasta

7 września 2014

4/ HOSPITAL WATS – akcja uliczna – Rynek

8 września 2014

5/ b-ART-ter –   akcja wymiany myśli i rzeczy – w różnych rejonach  miasta

9 września 2014 ,start godzina 17.00

Wernisaż wystawy „Bez nazwy” w galerii Sektor 1 i Piknik BEZ NAZWY ,ul. Mickiewicza 21, kurator: Mikołaj Winter, Małgorzata Winter

26 września 2014 o godzinie 17.00 na Rynku

pokaz filmów „Sonda o kobietach” i Sonda o mężczyznach” w reżyserii Mateusza Głowackiego

27 września 2014 o godzinie 16.00, CK Teatr Sztuk w Jaworznie, ul. Mickiewicza 2

przegląd filmów Mateusza Głowackiego: „Ryszard”, „Kiedy ranne wstają zorze”, „Zabicie ciotki”.

Tagi: art tranzyt festiwal art tranzyt Jaworzno Teatr Sztuk Teatr Sztuk w Jaworznie

PDF Print