języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Muzeum Miejskie w Tychach

Plac Katowicka 9 43-100 Tychy

Dojazd

Tyszanie w I połowie XX wieku – wystawa Muzeum Miejskiego w Tychah

„Ludzie, miejsca, zdarzenia. Tyszanie w I połowie XX wieku” to tytuł nowej wystawy, którą od 31 października 2014 r. można oglądać w Muzeum Miejskim w Tychach.

Wystawa prezentowana jest w sali ekspozycyjnej przy ulicy Katowickiej 9. Autorką scenariusza wystawy jest Agnieszka Ociepa-Weiss, kustosz w Dziale Historii Miasta.

Wystawą tą muzeum chce ocalić od zapomnienia sylwetki zasłużonych ludzi oraz obudzić wśród zwiedzających potrzebę pielęgnowania wspomnień o tych, którzy przez swą pracę, działalność społeczno-kulturalną na trwałe zapisali się w pamięci im współczesnych.

Ekspozycja przypomni postaci Jana Wieczorka, naczelnika Tychów w okresie międzywojennym, czy księdza Jana Kapicy, proboszcza parafii pw. Św. Marii Magdaleny. Pokaże historię rodzin mieszkających od pokoleń w Tychach i w sąsiednich gminach, które obecnie są dzielnicami miasta Tychy. Zwiedzający wystawę zobaczą między innymi zdjęcia i dokumenty rodziny Losków i Baronów z Tychów, Czardybonów z Paprocan i Skibów z Wilkowyj.

Na wystawie znajdzie się również sekwencja poświęcona pierwszemu stacjonarnemu kinu w Tychach, nazwanemu później „Halką” (od opery Stanisława Moniuszki, która doczekała się kilku filmowych adaptacji). Zaaranżowana zostanie sala kinowa,
w której widzowie będą mieli okazję obejrzeć kilka krótkich filmów Polskiej Agencji Telegraficznej, użyczonych przez Filmotekę Narodową w Warszawie – partnera wystawy.

Agnieszka Ociepa-Weiss: „Każda miejscowość ma swych bohaterów, ludzi zasłużonych, na stałe wpisanych w jej historię. Stawiane są im pomniki, obeliski, tablice pamiątkowe. Są patronami szkół, ulic i placów. Dzięki temu wśród mieszkańców jest  pamięć o tych, którzy jako „ludzie stąd” na trwałe związali się z miejscowością, wpisali w jej historię. Jest jednak wiele innych postaci, które przez swą pracę, zainteresowania czy działalność społeczno-kulturalną na trwałe wpisali się do pamięci lokalnej społeczności. Są to między innymi nauczyciele, członkowie organizacji kulturalnych i patriotycznych, właściciele kin i teatrów, restauracji i gospód, a wreszcie mieszkańcy, którzy wspólnie tworzą tożsamość danej wsi czy miasta. Ci od pokoleń mieszkający na ziemi rodzimej i ci, którzy przybyli tutaj za pracą, mieszkaniem,
z różnych części Polski czy świata.”

Wystawa potrwa do 28 marca 2015 roku.

Z tematem wystawy związane będzie VIII Tyskie Sympozjum Historyczne „Ludzie dwudziestolecia międzywojennego. Obywatele Tychów i gmin ościennych”, które odbędzie się 27 listopada br. Warto tu podkreślić, że Tychy intensywnie rozwijały się w okresie międzywojennym. W 1934 roku Tychy stały się gminą wiejską na prawach miejskich. W tym roku obchodzimy 80-lecie otrzymania przez Tychy praw miejskich. Również ta rocznica wpisana jest w tematykę tegorocznego sympozjum.

Tagi: historia Muzeum Miejskie Tychy Tyszanie wystawa

PDF Print