języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Biuro Promocji Bytomia

Ulica Rynek 7 41-902 Bytom

Dojazd

Spotkanie podróżnicze o Polinezji Francuskiej w Bytomiu

Gdzieś na końcu świata, między Kalifornią a Australią, leżą wyspy Polinezji Francuskiej: Thaiti, Bora Bora, Samoa. O wrażeniach z dwumiesięcznego rejsu pod bytomską banderą po tych egzotycznych wodach opowie już wkrótce Ireneusz Herisz, na co dzień dyrektor MDK nr 1 w Bytomiu, z zamiłowania żeglarz i szantyman.

Polinezja to setki różnorodnych wysp, zamieszkałych i bezludnych, piętrzących się wysoko ponad oceanem i położonych płasko na koralowcu. Wiele z nich znamy z turystycznych folderów. Koszule w kwiaty, jaskrawe kolory to tam codzienność. Kobiety noszą wianki z prawdziwych kwiatów albo przynajmniej kwiat za uchem. Na większości wysp mężczyźni chodzą ubrani w pareo lub w lawa-lawa, czyli spódnicach. Wszyscy są uśmiechnięci i pozdrawiają się wzajemnie. Na widok nieznajomych zatrzymywali się i pytali, skąd jesteśmy, czy nam się podoba i czy mogą nam w czymś pomóc. Ot tak, bezinteresownie. Nikt się nie spieszy, każdy ma czas dla innych – o tym jakże odmiennym od naszego świecie i żeglowaniu po Oceanie Spokojnym, który nie jest wcale taki spokojny, Ireneusz Herisz opowie znacznie więcej na spotkaniu w Biurze Promocji Bytomia na Rynku 7. Pokaże także wiele zapierających dech w piersiach widoków z najbardziej malowniczych wysp, np.: Bora Bora, Raratonga, Samoa,  Niue.

Lazurowe zatoki, chaty na balach i bajeczne odmiany storczyków to tylko część atrakcji tamtejszych archipelagów. Bytomski podróżnik starał się też poznać egzotyczną kulturę Polinezyjczyków. Bo choć na wielu wyspach jeszcze 100 lat temu praktykowano kanibalizm, to dzisiaj podejście do obcokrajowców jest już zupełnie odmienne.

O urokach miejsc, gdzie zakwita wanilia, i gdzie poławia się czarne perły, a także o tym, dlaczego tubylcy emigrują z tego kawałka raju na ziemi usłyszymy we wtorek, 18 listopada 2014 roku o godzinie 17.00 w Biurze Promocji Bytomia na Rynku 7. 

Tagi: biuro promocji bytomia Bytom

PDF Print