języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Kino Amok - Scena Bajka w Gliwicach

Ulica Dolnych Wałów 3 44-100 Gliwice

Dojazd

Muzyczno – filmowe Kino Amok: 'Whiplash' i 'Henri Matisse. Wycinanki'

W najbliższy piątek, 17 grudnia 2014 r. na dużej sali w Kinie Amok odbędzie się jeden z pierwszych w Polsce pokazów filmu Whiplash, który w mocny sposób traktuje o muzyce jazzowej i muzycznym poświęceniu. Film poprzedzi koncert świetnie zapowiadającego się, młodego duetu Coals, którego połowa korzeni znajduje się w Gliwicach, druga natomiast w Lędzinach.

Film „Whiplash” to zdobywca Grand Prix 3.0 edycji najważniejszego festiwalu kina niezależnego - Sundance w USA oraz nagrody publiczności. Andrew (Miles Teller) to młody perkusista, który stara się osiągnąć doskonałość. Fletcher, wykładowca prestiżowego konserwatorium (J.K. Simmons) jest bardzo wymagającym nauczycielem. Jego metody dydaktyczne są okrutne; zmusza uczniów do nieludzkiego wysiłku, często poniża. Andrew jest gotowy na wszelkie poświęcenia, aby stać się muzykiem idealnym. Przejmujący obraz pokazujący ludzką determinację w dążeniu do ideału. Wspaniałe kreacje aktorskie.

Zespół Coals -  Katarzyna Kowalczyk i Łukasz Rozmysłowski - to kolejni artyści, którzy w swojej muzyce przemycają skandynawskie inspiracje. Ich brzmienie łączy to co najbardziej interesujące w muzyce z północy Europy – delikatne melodie oraz spowitą mgłą tajemnicy eteryczność. Hipnotyzujący, wybrzmiewający jakby z oddali głos, Katarzyny Kowalczyk wzbudza ciekawość każdego kto spotyka się z muzyką śląskiego duetu. Zaś istota brzmienia Coals to zasługa Łukasza Rozmysłowskiego, którego talent kompozytorski łączy w sobie folkowe fascynacje z brzmieniem pianina i gitary.Pomimo, iż zespół zaprezentował swoją twórczość w Internecie zaledwie dwa miesiące temu, znalazł spore grono odbiorców, które domaga się występów na żywo. Duet ma za sobą koncerty w Krakowie i Katowicach, a już w grudniu Coalsi odwiedzą Gliwice.

Bilety: 12 złotych.

W sobotę, 27 grudnia, w ramach cyklu Wielka sztuka na ekranie zajrzymy za kulisy słynnej wystawy Henri Matisse: The Cut-Outs (Wycinanki).

Twórcy nakręconego w galerii Tate Modern filmu zapraszają publiczność za kulisy słynnej wystawy "Henri Matisse: The Cut-Outs". W filmie można zobaczyć wywiady z przyjaciółmi artysty oraz ze znawcami tematu, m.in. z dyrektorem Tate Modern - Nicholasem Serotą, a także rzadkie archiwalne zdjęcia pokazujące Matisse’a w pracy. Widzowie mają okazję przyjrzeć się ostatniemu rozdziałowi kariery malarza, w momencie, gdy zaczął „rzeźbić w kolorze" i gdy powstała jego seria spektakularnych wycinanek.

Film pokazuje również zapierający dech w piersiach występ tancerza Baletu Królewskiego – Zenaida Yanowsky’ego – taniec odzwierciedlający kolory, dynamikę i wolność Matisse'owskich wycinanek oraz występ muzyka jazzowego – Courtney Pine’a, który stworzył utwór odwołujący się do złotego wieku Bebopu i jazzu oraz do improwizowanych rytmów, do których Matisse porównywał swój sposób pracy w czasie tworzenia wycinanek.

Cena biletu: 24 złotych (normalne); 18 złotych (ulgowe); 14 złotych (szkoły).

Tagi: Coals film Henri Matisse kino Kino Amok koncert muzyka sztuka Whiplash

PDF Print