języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Galeria Rondo Sztuki w Katowicach

Aleja Rondo im. Gen. Jerzego Ziętka 1 40-121 Katowice

Dojazd

Izabela Łęska "Zofia" – wystawa w Rondzie Sztuki w Katowicach

Galeria+ w katowickim Rondzie Sztuki zaprasza 16 stycznia 2015 r., o godz. 18.00 na wernisaż wystawy Izabeli Łęskiej ‘Zofia’.

Wystawa potrwa od 16 stycznia do 8 lutego 2015 r.

Wstęp wolny.

Rodzinna opowieść mówi o ciotecznej babce Zofii, która mieszkała w drewnianej chacie własnoręcznie pomalowanej w róże. Pochodziła z rodziny wielodzietnej i była przyrodnią siostrą mojego dziadka – trzynastego dziecka. W tej rodzinnej historii nastąpiło przesunięcie, zgrzyt. Kolejny związek i nowe dziecko zaburzają pewien porządek. Wszyscy bracia są przyrodni a kuzyn, który powinien być rówieśnikiem, zbliża się już do śmierci. Pewne role oraz relacje ulegają zniekształceniu. Zupełnie jak nazwy funkcji w każdej rodzinie. Ojciec staje się w końcu dziadkiem, kobieta staje się matką. Język reaguje na taki stan rzeczy. Słowa odbywają wędrówkę a róża jest czerwona. Szlaki zacierają się, wspomnienia bledną. Wobec braku poszlak językowe powtarzanie staje się jedyną możliwą (bo prawdziwą) treścią. Róża blednie. Pozostaje uparcie powtórzyć Zofia jest Zofią, róże różami a opowieść jedynie opowieścią. Odpowiedzi na pytanie kim była Zofia oraz czy historia z różami jest prawdziwa, nie uzyskuję. Róża ostatecznie kwitnie na niebiesko.
Kuratorka wystawy: Marta Kudelska
Izabela Łęska
ur. 1989, absolwentka grafiki warsztatowej na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach (dyplom z wyróżnieniem w 2013). Studiował¬a również w École Supérieure d'Art de Clermont Metropole (Clermont-Ferrand, Francja). Brała udział w wielu projektach i wystawach w kraju i za granicą (Passion For Freedom 2013, Londyn / Usb Shuffle Show, Berlin). Rezydentka Institut für Alles Mögliche w Berlinie. Zajmuje się grafiką, obiektami oraz tekstem. Pracuje na macierzystej uczelni jako asystentka w Katedrze Grafiki.

Tagi: galeria rondo sztuki wystawa w rondzie sztuki wystawy Katowice

PDF Print