języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Galeria Pusta w Katowicach

Plac Sejmu Śląskiego 2 40-032 Katowice

Dojazd

‘Tajemnica i Melancholia ulicy’ – wystawa w Galerii Pustej

16 stycznia 2015 r., o godzinie 18.00, w Galerii Pustej w Centrum Kultury Katowice odbędzie się wernisaż wystawy wspólnego projektu Bernda Trasbergera i Małgorzaty Szandały zatytułowanego „Tajemnica i Melancholia Ulicy”.

Wystawa potrwa do 22 lutego.

W 1914 roku, tuż przed I Wojną Światową, Gorgio de Chirico maluje mroczny obraz, którego atmosfera niesie przeczucie przyszłych, tragicznych wydarzeń w Europie. Czterysta lat wcześniej, w 1514 roku, Albrecht Dürer tworzy słynny miedzioryt pt. Melancholia I - równie mroczny i nasycony symboliką. W 2014 roku, w związku z przebudową centrum miasta, zostało zaplanowane wyburzenie monumentalnego biurowca projektu Jerzego Gottfrieda. Te trzy daty i powiązane z nimi wydarzenia stanowią punkt odniesienia dla wspólnego projektu Bernda Trasbergera i Małgorzaty Szandały.

Bernd Trasberger (http://www.berndtrasberger.de) - ur. w 1974 in Mönchengladbach w Niemczech. Studiował rzeźbę w Gerrit Rietveld Academie w Amsterdamie. Mieszka i pracuje w Berlinie. Zajmuje się zjawiskami transformacji przestrzeni miejskiej. Utopie powojennego modernizmu stanowią istotny punkt odniesienia dla jego praktyki artystycznej. Wykorzystuje jako medium swojej pracy rzeźbę i instalację, niekiedy sięga też do techniki collage’u czy frottage'u.

Małgorzata Szandała (http://malgorzata-szandala.art.pl) - ur. w 1977 w Gliwicach. Studiowała w ASP w Katowicach oraz w SWPS w Warszawie: Interdyscyplinarne studia - Sztuka, przestrzeń publiczna, demokracja. Zainteresowania Małgorzaty Szandały dotyczą związków przestrzeni i języka. Związki te ujawniają swoją performatywną siłę w szczególnych, a zwłaszcza krytycznych, sytuacjach. Próbuje je analizować tworząc instalacje i obiekty. Mieszka w Gliwicach.

Tagi: Bernd Trasberger Centrum Kultury Katowice Galeria Pusta Katowice Małgorzata Szandała wystawa

PDF Print