języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Galeria 5 w Katowicach

Plac Sejmu Śląskiego 2 40-032 Katowice

Dojazd

'White power' - wystawa fotografii Anny Bedyńskiej w Galerii 5 w Centrum Kultury Katowice

Galeria 5 (Centrum Kultury Katowice) zaprasza na wystawę fotografii „White Power” autorstwa Anny Bedyńskiej. Wernisaż odbędzie się 25 lutego,  o godz. 18:00, wystawa potrwa do 22 marca 2015 r. Tematem wystawy sa portety osób z albinizmem.

Domeną Anny Bedyńskiej są reportaże społeczne często odwołujące się do tematów tabu. Jest autorką cykli: Rodzić po ludzku, Umierać po ludzku, czy Dzieciaki do dom. "Trudne" tematy to jej specjalność. W centrum jej zainteresowań jest zawsze człowiek. Od kilku lat szczególną uwagę poświęca sytuacji kobiety we współczesnym świecie, stąd projekty: Z dzieckiem pod biurkiem - o kobietach powracających do pracy po urlopie macierzyńskim, Tata w akcji - o ojcach , którzy zostają w domu z dziećmi, podczas gdy ich żony pną się po szczeblach kariery, MatkoPolko - o kobietach mierzących się z ideałem Matki Polki. Ubrania do trumny to projekt, do którego wciąż poszukuje bohaterów, ludzi, którzy zgodnie z tradycją, za życia przygotowują sobie ubrania do trumny.

Aparat towarzyszył jej w Kosowie, Sudanie, Kazachstanie i na Białorusi, ale zawsze powtarza, że ważne tematy można realizować na własnym podwórku.

Ma na koncie wiele prestiżowych nagród - m.in. World Press Photo 2013, główną nagrodę Grand Press Photo 2005, nagrodę National Geographic czy nagrodę specjalną "Warto być razem" w konkursie BZ WBK Foto. Dwukrotna stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i laureatka Dorocznej Nagrody Ministra Kultury. Obecnie mieszka i tworzy w Moskwie.

Jest mnóstwo odsłon piękna. Z okładek i stron magazynów spoglądają na nas twarze osób, które często były poddawane przez makijażystki i stylistyki wielogodzinnym zabiegom upiększania, a potem ich zdjęcia ulegały jeszcze kolejnej "idealizacji" w komputerze. Właściwie niewiadomo, czym jest to, na co w efekcie końcowym spoglądamy. Ja chciałabym pokazać prawdziwe, szczere piękno! Piękno, które nie zawsze wszyscy potrafią dostrzec. A przede wszystkim chciałabym pokazać je osobom, które nie wierzą w siebie, we własną urodę. Na co dzień żyją na marginesie, w cieniu, również dosłownie, a ja zamierzałam wyciągnąć ich z „ukrycia”, postawić właśnie "w świetle jupiterów", których na co dzień tak unikają.

Albinizm wywołuje gen recesywny przekazywany osobnikowi przez oboje rodziców. Nosicielami tego genu mogą być osoby nie będące albinosami. Na świecie średnio jedna osoba na 20.000 cierpi na pewien rodzaj albinizmu, ale nosicielem tego genu może być nawet co siedemdziesiąty człowiek. W wyniku braku pigmentu ich ciało, włosy i oczy pozbawione są koloru, a w konsekwencji albinosi są bardzo wrażliwi na działanie promieni słonecznych, szybko reagują stanami zapalnymi skóry. Ponadto albinizm wiąże się z poważnymi problemami ze wzrokiem połączonymi z oczopląsem, światłowstrętem i astygmatyzmem. W niektórych wierzeniach afrykańskich albinosów uważa się za wcielenia duchów zmarłych, istnieje też przesąd, że części ich ciała mają magiczną moc, która może przynieść szczęście posiadaczowi amuletów czy eliksirów sporządzonych z części ciała albinosów. Stało się to powodem prześladowań tej społeczności, z morderstwami włącznie, na całym szlaku: Tanzania – Zambia – Kongo – Kamerun -Nigeria.

W Polsce albinosi nie są stowarzyszeni w żaden sposób ani nie istnieje jakakolwiek fundacja wspierająca rodziców, którym rodzi się dziecko albinotyczne, stąd nie możliwości pozyskania wsparcia czy pomocy od profesjonalistów. Nikt nie wie, ilu ich jest w Polsce, dlatego dotarcie do nich, znalezienie moich bohaterów, było jak szukanie igły w stogu siana.

Nagroda World Press Photo to jak Oskary dla aktorów. To najbardziej prestiżowa nagroda dla fotografów. Jedno ze zdjęć z cyklu White Power, zatytułowane Zuzia, zostało zauważone przez jury konkursu i nagrodzone w kategorii Portret Inscenizowany 2013.” (Anna Bedyńska)

Współorganizacja: FUNDACJA DLA FILMU I FOTOGRAFII

Tagi: Anna Bedyńska fotografia Galeria 5 Katowice wernisaż wystawa

PDF Print