języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Klub Brama

Ulica Chrobrego 1 41-902 Bytom

Dojazd

‘OTÓŻ TO: MIASTO’ – wystawa fotografii Ewy Zielińskiej w bytomskiej Bramie

Klub Brama w Bytomiu zaprasza na wystawę fotografii Ewy Zielińskiej "OTÓŻ TO: MIASTO", która odbędzie się z okazji inauguracji stowarzyszenia Piękna Storna Miasta.

Wernisaż wystawy oraz Blues Jam Session odbędzie się 12 marca 2015 r. o godz.20:00.

Wstęp wolny. Wystawa potrwa do końca kwietnia.

Wystawa stanowi kolekcję zdjęć plenerowych, powstałych w rzadko odwiedzanych zakamarkach Bytomia. Motywem przewodnim prac jest zinterpretowanie zastanej przestrzeni w mocno zmienionych kontekstach. Piękne kamienice, mimo zaniedbania, przypominają znane zabytki europejskich stolic, dzika bytomska przyroda przywodzi na myśl bajkowe pejzaże. Całości dopełniają sylwetki członkiń stowarzyszenia, ukazane w barwnych stylizacjach autorstwa bytomskiej Agaty Herc.

Otwarcie wystawy stanowić będzie okazję do oficjalnego zapoznania bytomian z młodym stowarzyszeniem, jego członkiniami, ogólnymi założeniami, celami i najbliższymi planami. Jednocześnie wystawa ma na celu zachęcenie odbiorców do alternatywnego spaceru po Bytomiu, odkrywania jego wielu sekretów, zatracenia się w bogatej historii, spojrzenia na miasto oczyma jego młodych mieszkanek. 

Autorką zdjęć jest bytomska artystka Ewa Zielińska. Urodzona w 1987 roku, absolwentka wydziału grafiki w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych (Stypendium Ministra za wybitne Osiągnięcia w nauce), oraz wydziału kulturoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim. W swojej dotychczasowej pracy zajmowała się mediami społecznościowymi, grafiką komputerową oraz fotografią, pracując m.in. dla TVP Katowice, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu czy Agencji Multi Communications. Jest laureatką wielu konkursów fotograficznych (m.in. I miejsce w konkursie „Obiektywnie śląskie” w kategorii „tajemnica”, I miejsce w polsko-niemieckim konkursie fotograficznym „Dwujęzyczność w moim życiu”, I lokata w konkursie „Kartka do producenta” organizowanym w ramach Międzynarodowego Festiwalu REGIOFUN, III miejsce w konkursie fotograficznym „Bryła w wielkim mieście” organizowanym przez portal Gazety Wyborczej bryła.pl, czy II miejsce w ogólnopolskim konkursie „Wolność. Kocham i rozumiem”.) 

„Pamiętam jak dziś rodzinne, długie spacery po bytomskich Żabich Dołach, niedzielne wycieczki pod hasłem „cudze chwalicie, swego nie znacie”. – wspomina Zielińska – Kiedyś podczas takiego spaceru po centrum Bytomia, mój ojciec powiedział „to miasto trzeba oglądać z głową wzniesioną do góry”, podniosłam wówczas głowę i zobaczyłam piękne kamienice. Tak zostało mi do dziś. Kiedy rozpoczęłam studia na Uniwersytecie Śląskim po raz pierwszy spotkałam się z ludźmi, którzy nie mieli dobrego zdania o moim rodzinnym mieście. Szybko odkryłam, że wielu z nich w gruncie rzeczy nie zna Bytomia. Przez pierwsze lata opowiadałam o moim mieście znajomym, próbując ich przekonać, że jest piękne. Nie każdy jednak chciał spojrzeć na nie moimi oczyma. I właśnie wówczas sięgnęłam po aparat. W końcu odnalazłam sposób na pokazanie Bytomia, w taki sposób jak ja go widzę.”

Ewa Zielińska jest współtwórczynią profilu facebookowego ZELD w którym publikuje autorskie zdjęcia Bytomia.

Organizator wystawy – stowarzyszenie PIĘKNA STRONA MIASTA, to nowa formacja wśród bytomskich stowarzyszeń. Zrzesza aktywne kobiety z różnych środowisk wokół idei inicjowania pozytywnych zmian w ich rodzimym mieście. Stowarzyszenie dąży do przełamania negatywnych stereotypów, aktywizując mieszkańców za pomocą różnorakich działań z pogranicza kultury, sztuki i edukacji. Wszelkie projekty tworzone i wdrażane przez Piękną Stronę Miasta mają na celu szeroko pojętą promocję Bytomia, jego historii, architektonicznego i postindustrialnego bogactwa. 

Tagi: Bytom Ewa Zielińska fotografia wernisaż wystawa

PDF Print