języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

Katowice

Dojazd

{oh!} Orkiestra Historyczna pasyjnie w Kościele Mariackim w Katowicach

{oh!} Orkiestra Historyczna po rozpoczynającym jej sezon artystyczny koncercie w Zamku Królewskim w Warszawie oraz koncercie finałowym Festiwalu Musica Poetica w Tarnowie wraca do Katowic, by po raz pierwszy w tym roku zaprezentować się mieszkańcom Śląska. Jak zwykle {oh!} przygotowała dla słuchaczy wyjątkowy repertuar - w programie koncertu znajdą się odkryte dopiero w 2000 r., po prawie 300 latach od ich powstania, instrumentalne Concerti grossi Francesco Scarlattiego (brata słynnego Alessandro). Głównym wydarzeniem będzie jednak wykonanie pasyjnej kantaty „Maria quaerit Christum Firlium” najstarszego z wiedeńskich klasyków – J. Haydna,  która zostanie wykonana po raz pierwszy w Polsce. Wraz z {oh!} Orkiestrą Historyczną wystąpi znakomita niemiecka sopranistka Constanze Backes.

Program koncertu skupiony będzie wokół sekwencji Stabat Mater dolorosa, opisującej ból Marii stojącej pod krzyżem - jednego z najbardziej inspirujących tematów w dawnej sztuce, także muzycznej. Utwory nawiązujące do okresu pasyjnego wypełnią przestrzeń Kościoła Mariackiego dostarczając słuchaczom niezwykłych doznań, zarówno muzycznych jak i duchowych oraz wprowadzając publiczność w chwilę przedświątecznej zadumy.

Podczas koncertu miłośnicy muzyki dawnej będą mieli okazję usłyszeć świetną niemiecką sopranistkę Constanze Backes. Jest laureatką Lady Nixon Award, nominowaną przez samego Johna Eliotta Gardinera. Ma za sobą udział w największych festiwalach (m.in. Festiwalu Händla w Göttingen czy Bachfest w Lipsku), a także wykonaniach i nagraniach najważniejszych partii operowych dla słynnej wytwórni Deutsche Grammophon, pod batutą wspomnianego wcześniej Gardinera. 

Pierwszy w tym roku koncert {oh!} Orkiestry Historycznej obędzie się w Niedzielę Palmową 29 marca o godz. 19.30 w katowickim Kościele Mariackim.  Wstęp wolny.

Program:

{oh!} Pasyjnie...
Francesco Scarlatti (1666­ ok.1741) Sonata IX D­dur
Grave, Presto, Larghetto, Largo, Presto


Sekwencja „Stabat mater dolorosa”

Francesco ScarlattiSonata III a­moll
Allegro, Andante, [...], [...]


Giovanni Felice Sanches ( 1600­-1679) „Pianto della Madonna”

F. Scarlatti ­ Sonata IV e­moll
Largo, Allegro, Largo, [...]


J. Haydn (1732-1809) Kantata „Maria quærit Christum Filium”            

{oh!} Orkiestra Historyczna
Constanze Backes­ - sopran

{oh!} Orkiestra Historyczna:
Martyna Pastuszka (koncertmistrz), Dominika Małecka, Alicja Sierpińska, Adam Pastuszka, Małgorzata Malke - skrzypce
Florian Deuter - altówka
Bartosz Kokosza - wiolonczela
Anna Firlus - klawesyn
Krzysztof Firlus - kontrabas


{oh!} Orkiestra Historyczna założona została w 2012 r. w Katowicach przez grupę instrumentalistów - entuzjastów i pasjonatów muzyki dawnej, skupionych wokół koncertmistrzyni Martyny Pastuszka oraz menedżera Artura Malke. Poświęcając się wykonawstwu historycznemu, członkowie {oh!} Orkiestry nie zapominają o najważniejszym, czyli jak najbliższym dotarciu z muzyką do odbiorców. W ciągu 3 lat działalności zespół stał się rozpoznawalnym zarówno w skali ogólnopolskiej jak i międzynarodowej, czego dowodem są zaproszenia na wiele festiwale zarówno w kraju jak i za granicą, na których {oh!} występuje promując jednocześnie miasto Katowice. Wśród zapraszanych przez Orkiestrę gości - solistów należy wymienić Olgę Pasiecznik, Kaia Wessela, Marilię Vargas, Karola Kozłowskiego. W ubiegłorocznym kalendarzu {oh!} Orkiestry Historycznej znalazły się koncerty m. in. na międzynarodowych festiwalach w Częstochowie, Gliwicach, Tarnowie i Warszawie, a także koncerty zagraniczne: w Brnie, Pradze oraz Stambule i Ankarze. Zespół dokonał również pierwszych nagrań płytowych, które zostaną wydane jeszcze w tym roku.

Tagi: {oh!} Orkiestra Historyczna Katowice koncert Kościół Mariacki muzyka muzyka pasyjna

PDF Print