języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Galeria Pusta w Katowicach

Plac Sejmu Śląskiego 2 40-032 Katowice

Dojazd

‘Miasto widziałem różne i ciche…’ – wystawa prac Romana Maciuszkiewicza w Galerii Pustej

10 kwietnia 2015 r. w katowickiej Galerii Pustej (Centrum Kultury Katowice) odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Romana Maciuszkiewicza zatytułowanej „Miasto widziałem różne i ciche…”

Wystawa zaprezentuje obrazy, których przewodnim motywem jest miasto. Pokazuje prace z różnych okresów twórczości, koncentrując się jednak na dwóch ostatnich cyklach: „Tam...” oraz „Miasto różne”. Wystawa jest refleksją nad fenomenem miasta, próbuje przedstawić je w sposób monumentalny i kameralny; przedstawić miasto niecodzienne i enigmatyczne, współczesne i mityczne zarazem; miasto przyjazne i groźne, moloch i labirynt. Oprócz obrazów elementem ekspozycji będzie instalacja „Pracownia Malarza”.

Przez trzydzieści pięć lat usiłuję dowieść sobie i tym, którzy oglądają moje obrazy, że malarstwo jest nie jest tylko przeżyciem estetycznym, ale także (a może przede wszystkim) przeżyciem duchowym. Proponuję wędrówkę po tym obszarze sztuki, który zasiedlają wizjonerzy, niepoprawni marzyciele i tropiciele tajemnicy, który odwiedzają fantaści, wieczni podróżnicy, opowiadacze snów i niegroźni szaleńcy, któremu sprzyja magia i zamykanie oczu”. Roman Maciuszkiewicz

Wernisaż rozpocznie się o godzinie 18:00, wystawa potrwa do 10 maja 2015 r.

Roman Maciuszkiewicz ur. 1955 r. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydział Grafiki w Katowicach w 1980 r. Do tej pory zorganizował 38 wystaw indywidualnych, brał udział w ok. 90 pokazach zbiorowych, na których otrzymał kilkanaście nagród i wyróżnień. Zajmuje się głównie malarstwem, od pewnego czasu realizując prezentacje indywidualne konstruuje je tematycznie; ważniejsze to: Metropolis, Fabryka snów, Imaginacje, Symetria, Nocą, Tam... zamykając prace w cykle, które wzajemnie się uzupełniają, przenikają i są pretekstem do rozwijania kolejnych tematów. W latach 90. krótko zajmował się performance i obiektami sztuki współpracując z grupą „ 4” (M. Kamieński, R. Kalarus, L. Jaszczuk). Obok praktyki artystycznej i dydaktycznej w kręgu jego zainteresowań jest teoria sztuki. W latach 1993 – 2001 współredagował pismo kulturalne Opcje publikując zarówno w nim, jak i w kilku innych periodykach o zasięgu ogólnopolskim (Exit – Nowa Sztuka w Polsce) jak i regionalnym (Śląsk) liczne teksty o sztuce – dotyczące jej historii i współczesności. W 2010 roku opublikował w Wydawnictwie Uniwersyteckim UŚ zbiór esejów zatytułowany Obrazy. Intuicje. Imaginacje. W dorobku artystycznym ma także teksty literackie, głównie opowiadania oraz poezje, publikowane w ogólnopolskich pismach literackich (Fraza, Dekada Literacka, Fa­Art, Akant, Poezja dzisiaj) oraz słuchowiska radiowe. Jedno z nich – Sześć dni tygodnia – będące swoistym przewodnikiem po najważniejszych „­izmach” sztuki XX w. – zostało zrealizowane w katowickiej Rozgłośni Polskiego Radia i uzyskało nominację do finału w II Krajowym Festiwalu Teatru Polskiego Radia i TV Sopot 2002 r. Radio Katowice wyemitowało kilka audycji z jego udziałem, prezentując twórczość plastyczną oraz literacką, TVP Katowice dwa filmy. W 2006 r. zrealizował scenografię do Makbeta W. Szekspira dla Teatru im. St. Wyspiańskiego w Katowicach, za którą otrzymał doroczną nagrodę „Złota Maska” (wspólnie z reżyserem spektaklu). Od 2002 r. pracuje w Instytucie Sztuki na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego. W latach 2002 – 2009 wykładał w ASP w Katowicach.

Tagi: Centrum Kultury Katowice Galeria Pusta Katowice malarstwo Roman Maciuszkiewicz sztuka wystawa

PDF Print