języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Galeria Pusta w Katowicach

Plac Sejmu Śląskiego 2 40-032 Katowice

Dojazd

‘Sfera święta’ – wystawa prac Pauliny Walczak w Galerii Pustej

Galeria Pusta w Katowicach (Centrum Kultury Katowice) zaprasza na wystawę prac Pauliny Walczak, zatytułowaną „Sfera święta”. Wernisaż odbędzie się 15 maja 2015 r., wystawa potrwa do 21 czerwca.

„Paulina Walczak społeczny aspekt świętowania wpisuje w dekoracyjny znak sztucznego światła w mieście. Sztuczne światło zawłaszcza i legitymizuje tak zwaną przestrzeń publiczną, podporządkowując sposoby jej projektowania i użytkowania. Organizuje się poprzez anektowanie miejsc, których status w rytualny sposób zostaje skodyfikowany i kojarzony jest odtąd ze spektaklem zabawy i towarzyszącego jej nowego typu katharsis.

Ulotność fajerwerku, sztuczne i zimne ognie i elektryczne instalacje integrują estetycznie, a w ten sposób nadają charakter przestrzeni skondensowanych zachowań i uniesień, której atmosfera gęstnieje już według nowych reguł, zachowując jedynie dotychczasowy kalendarz celebracji. Światło korzysta z symbolicznego zaplecza na zasadzie inwersji, w której święto utylizuje sacrum. Sfera święta nie ma więc wiele wspólnego ze sferą świętą, ale raczej z powidokiem pulsujących punktów dezintegrujących właściwy obraz.” Grzegorz Hańderek

Paulina Walczak - ur. 1.05.1989 roku w Katowicach. Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Dyplom z wyróżnieniem w 2014 roku w pracowni malarstwa prof. Kazimierza Cieślika. Od tego roku pracuje w charakterze asystenta na macierzystej uczelni w pracowni rysunku prof. Antoniego Cygana i w pracowni malarstwa prof. Kazimierza Cieślika. Laureatka Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ( 2013) oraz Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego ( 2013). Uczestniczka wielu wystaw i projektów krajowych oraz międzynarodowych (m.in. Sympozjum Młodej Sztuki; Gütersloh; Niemcy; 2014, IV Przegląd Młodej Sztuki "Świeża Krew“; Galeria SOCATO; Wrocław 2014, „ Najlepsze dyplomy artystyczne w Polsce“; Wielka Zbrojownia ASP; Gdańsk; 2014, Granice rysunku; Turbo Galeria; Warszawa; 2013)

 

Tagi: Centrum Kultury Katowice Galeria Pusta Katowice Paulina Walczak wernisaż wystawa

PDF Print