języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Galeria Szyb Wilson w Katowicach

Ulica Oswobodzenia 1 40-403 Katowice

Dojazd

Art Naif Festiwal 2015

12 czerwca 2015 r. rozpocznie się w katowickiej Galerii Szyb Wilson Art Naif Festiwal.

Wśród prac artystów z całego świata warto zwrócić uwagę na dzieła twórców ze Skandynawii, bo ten region wybrano na tegoroczny temat przewodni. A jak dobrze motywy skandynawskie wpasowują się w otoczenie Nikiszowca udowadnia już obraz promujący tegoroczny festiwal autorstwa Iwony Lifsches.


Pierwszy wieczór Art Naif Festiwalu (12 czerwca, godz. 18.15) jak zwykle ma być wyjątkowym świętem poświęconym sztuce, która „rozgrzewa serca i koi duszę”. Swoją obecność zapowiedziało wielu artystów z Danii i Finlandii, ale także Australii, Rumunii, Izraela, Ukrainy, Austrii czy Słowenii. Zawsze licznie zjawiają się także polscy twórcy, i to nie tylko lokalni. Podczas wystawy będzie można podziwiać prace malarzy, rzeźbiarzy i ceramików z 34 państw, w sumie zaprezentuje się ponad 300 artystów. Na zakończenie wernisażu – muzyczna gwiazda wieczoru – fiński kwartet Sväng, który od 2004 roku udowadnia, jak wielkie możliwości kryje w sobie mała harmonijka ustna.


Po hucznym otwarciu zaplanowano cały weekend pełen wydarzeń. Warto wybrać się na wystawę także w sobotę, kiedy oprócz niezwykłych światów malarzy naiwnych na odwiedzających będą też czekać atrakcje przygotowane z okazji INDUSTRIADY, Święta Szlaku Zabytków Techniki. Z kolei w niedzielę, 14 czerwca (godz. 12.00), szczególnie mile widziani są najmłodsi miłośnicy sztuki, ponieważ czeka ich wyjątkowa gratka: warsztaty plastyczne z australijską malarką Marie Jönsson-Harrison. Od razu podpowiadamy: okazja do wyjątkowych, mistrzowskich warsztatów pojawi się jeszcze raz: w sierpniu, a poprowadzi je Iwona Lifsches.
Dorosłym organizatorzy proponują zapoznanie się z kuchnią skandynawską, podczas spotkania w Dobrej Karmie (25 lipca) uczestnicy nauczą się robić m.in. fińskie otwarte pierogi. Zaproszeni są także do kinoteatru Rialto, gdzie w ramach Letniego Kina wyświetlany będzie film „Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął” – opowieści o tym, że jak na obrazach malarzy naiwnych, tak czasami i w życiu wszystko jest możliwe.

Nie zawiodą się też miłośnicy AfryKamery, jak co roku trzy wieczory (3-5 lipca) poświęcone będą rzadko pokazywanej kinematografii afrykańskiej, a zestaw filmów to najlepiej ocenione obrazy warszawskiej edycji festiwalu. Pojawią się zarówno fabuły, jak i dokumenty, jednak prawdziwą niespodziankę może sprawić pierwszy etiopski film science-fiction.


Jak zwykle w połowie Festiwalu na jedno popołudnie przeniesiemy się na Nikiszowiec (12 lipca), aby spędzić ten czas z lokalnymi artystami, zawsze licznie zjawiającymi się na plenerze malarskim, będzie również okazja do nabycia unikalnych wyrobów rękodzieła, zabawek czy ręcznie robionej biżuterii. A to wszystko przy dźwiękach muzyki na żywo, w malowniczym otoczeniu domów z czerwonej cegły.
Przy okazji można odwiedzić też jedną z wystaw towarzyszących Festiwalu: w oddziale Muzeum Historii Katowic na Nikiszowcu z okazji 150 lecia miasta ekspozycja stała Mistrzów Grupy Janowskiej zostanie uzupełniona o malarskie wizerunki Katowic. Oprócz tego sztuka naiwna będzie też prezentowana w Muzeum Śląskim, w budynku przy ul. Korfantego na wystawie „Owoce rajskiego drzewa, czyli co widzieli Finowie”, której fragment będzie pokazywany także w Galerii Szyb Wilson, z kolei w Galerii Sztuki Współczesnej „Elektrownia” pojawią się obrazy z największej prywatnej śląskiej kolekcji sztuki nieprofesjonalnej Stanisława Trefonia. Nie można też przegapić wystawy laureatów konkursu fotograficznego „Barwy Skandynawii” w Centrum na Mariackiej (części Centrum Kultury Katowice).

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Ambasador Danii, Ambasador Finlandii, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Śląskiego oraz Prezydent Katowic.

Program
12 czerwca – 14 sierpnia 2015 r.

12 czerwca (piątek)
Galeria Szyb Wilson, ul. Oswobodzenia 1, Katowice
Godz. 18.15 – Uroczyste otwarcie VIII Art Naif Festiwal
Prezentacja dzieł ponad 300 artystów z 34 krajów świata: malarstwo, rzeźba, ceramika; możliwość spotkania i rozmowy z twórcami.
Godz. 18.45 – Koncert zespołu Sväng

13 czerwca (sobota)
Galeria Szyb Wilson, ul. Oswobodzenia 1, Katowice
Godz. 14.00 – 19.00 – INDUSTRIADA – zwiedzanie wystawy z przewodnikiem; warsztaty, gry i zabawy dla dzieci i dorosłych

14 czerwca (niedziela)
Galeria Szyb Wilson, ul. Oswobodzenia 1, Katowice
Godz. 12.00 – 14.00 – Promocja książki „Winston Knows” ilustrowanej przez Marie Jönsson-Harrison (Australia) i warsztaty plastyczne dla najmłodszych prowadzone przez artystkę

21 czerwca (niedziela)
Kinoteatr Rialto, ul. św. Jana 24, Katowice
Godz. 16.00 – Kino Letnie: Skandynawia – „Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął”

1-19 lipca
Centrum na Mariackiej, ul. Mariacka 10, Katowice
Wystawa zdjęć laureatów konkursu fotograficznego „Barwy Skandynawii”
Wernisaż: 1 lipca, godz. 18.00

3-5 lipca (piątek-niedziela)
Kinoteatr Rialto, ul. św. Jana 24, Katowice
Godz. 18.00 – Kino Letnie: Afryka – Przegląd kina afrykańskiego w ramach festiwalu AfryKamera 2015. Wprowadzenie do filmów: Miłka Stępień.

12 lipca (niedziela)
Osiedle Nikiszowiec, Katowice
Godz. 13.30 – ArtJarmark: otwarty plener artystyczny, koncerty, zabawy dla najmłodszych, kuglarskie interakcje dzielnicowe, koncert polsko-fińskiego duetu Duo Vitare

25 lipca (sobota)
Dobra Karma, ul. św. Jacka 1, Katowice
Godz. 16.00 – Warsztaty kulinarne – kuchnia skandynawska

9 sierpnia (niedziela)
Galeria Szyb Wilson, ul. Oswobodzenia 1, Katowice
Godz. 12.00 – 14.00 – Warsztaty artystyczne z Iwoną Lifsches, autorką obrazu promującego Festiwal i promocja ilustrowanej przez malarkę książki Jolanty Nitkowskiej-Węglarz „Wyprawa do Krainy Baśni”

14 sierpnia (piątek)
Galeria Szyb Wilson, ul. Oswobodzenia 1, Katowice
Godz. 18.00 – Uroczyste zakończenie Festiwalu
Ogłoszenie zwycięzcy nagrody publiczności, którego praca będzie wykorzystana na plakacie promującym IX Art Naif Festiwal oraz motywu przewodniego w 2016 roku.

17 czerwca – 12 sierpnia (każda środa Festiwalu)
Galeria Szyb Wilson, ul. Oswobodzenia 1, Katowice
Godz. 10.00 – 14.00 – Warsztaty plastyczne dla dzieci

Wystawy towarzyszące:

30 kwietnia – 30 sierpnia
Muzeum Śląskie, al. Korfantego 3, Katowice
Owoce rajskiego drzewa, czyli co widzieli Finowie

16 czerwca – 31 sierpnia
Muzeum Historii Katowic, Dział Etnologii Miasta, ul. Rymarska 4, Katowice-Nikiszowiec
Mistrzowie Grupy Janowskiej. Miasto – wystawa z okazji 150 lat Katowic

2-31 lipca
Galeria Sztuki Współczesnej „Elektrownia”, ul. Dehnelów 45, Czeladź
Sztuka nieprofesjonalna ze zbiorów Stanisława Trefonia
Wernisaż: 2 lipca (czwartek), godz. 18.00

6 lipca – 31 sierpnia
Dział Grafiki im. P. Stellera, Oddział Muzeum Historii Katowic, ul Kościuszki 47, Katowice
Wystawa grafiki Pawła Dasiewicza

Wszystkie wydarzenia w ramach Art Naif Festiwalu są bezpłatne, na wystawy towarzyszące obowiązuje bilet zgodnie z cennikami muzeów.

Na warsztaty plastyczne z Marie Jönsson-Harrison i Iwoną Lifsches oraz warsztaty kulinarne obowiązują zapisy, tel. 32 730 32 20.

Galeria Szyb Wilson jest czynna codziennie od 9.00 do 19.00

Tagi: Afrykamera Art Naif Festiwal festiwal film Galeria Szyb Wilson Katowice malarstwo muzyka Nikiszowiec sztuka wystawa

PDF Print