języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Teatr Mały w Tychach

Ulica ks. kard. Hlonda 1 43-100 Tychy

Dojazd

Tyskie Lato z Teatrem Małym

W ramach projektu „Tyskie Lato z Teatrem Małym” zrealizowane zostaną dwutygodniowe warsztaty aktorskie dla młodzieży w wieku od 12 – 19 lat.  Zajęcia aktorskie poprowadzą Jerzy Mazur oraz Jadwiga Andrzejewska, natomiast za przygotowanie scenografii odpowiedzialny będzie Sławomir Żukowski

Zajęcia odbędą się w dniach 13 – 25 lipca 2015 r. i zakończą się 26 lipca otwartym pokazem dla publiczności.

Głównym celem warsztatów będzie stworzenie spektaklu na podstawie utworu Lewisa Carolla „Alicja w Krainie Czarów” lub spektaklu „Trzej muszkieterowie” oraz rozbudzenie w warsztatowiczach nie mających czynnego kontaktu ze sztuką i kulturą chęci uczestnictwa w spektaklach teatralnych, zarówno aktywnej jak i biernej (jako odbiorca sztuk). Wybór bajki, która zostanie wyreżyserowana podczas warsztatów uzależniony jest od ilości uczestników projektu.
Cele poboczne to m.in.: rozwój kreatywności i wyobraźni młodych mieszkańców Tychów i okolic, rozwój umiejętności odnajdywania się w innej roli, nacisk na prawidłową dykcję i wymowę, zdobycie podstawowej umiejętności pracy z tekstem, zdobycie elementarnej wiedzy na temat pracy aktora oraz nabycie umiejętności pracy w grupie. Oczywiście, dodatkowo gwarantowana jest dobra zabawa i mile spędzony wspólnie czas.

Prowadzący projekt:

Jerzy Mazur - aktor, reżyser, producent. Studiował na Akademii Teatralnej w Krakowie, prawie od czterdziestu lat jest na scenie, i w filmie, zagrał w kultowych spektaklach swoich czasów: Wolanda w słynnej prapremierze "Mistrza i Małgorzaty" Michała Bułhakowa w 1980roku w Wałbrzychu (reżyseria Andrzeja Marii Marczewskiego), w "Balladzie o Hubalu" Bohdana Urbankowskiego, spektaklu, z którym walczyła ówczesna cenzura, w prapremierze "Przed sklepem jubilera Karola Wojtyły (1981), który czekał rok na zgodę władz na wystawienie w Polsce, grał olśniewająco w Iwonie księżniczce Burgunda Witolda Gombrowicza, stworzył kreacje w rolach: Adama w Bracie naszego Boga Karola Wojtyły w Teatrze "Dramatycznym w Płocku" w reżyserii A. M. Marczewskiego, i w prapremierze "Psiego serca" Michała Bułhakowa (reż. AMM). Jerzy Dobrowolski zaprosił go do obsady swojej kultowej sztuki "Ciemny grylaż" realizowanej we własnej reżyserii. Zagrał też główną rolę w prapremierze sztuki Jerzego Przeździeckiego "Masz ochotę na miłość" w warszawskich Rozmaitościach, potem Kostryna w "Balladynie" Juliusza Słowackiego i jedną z głównych postaci w "Popiele i diamencie" Jerzego Andrzejewskiego spektaklu który odwiedził ksiądz Jerzy Popiełuszko. W ostatnich latach zagrał rewelacyjnie Józia w "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza, Makbeta w "Makbecie" Williama Szekspira, Scurvego w "Szewcach" Stanislawa Ignacego Witkiewicza, bohatera w "Kartotece" Tadeusza Różewicza, Fausta w "Fauście" J.W.Goethego, Brunona Schulza w "Homage'a" Brunona Schulza. Równolegle prowadzi od wielu lat bardzo intensywną pracę pedagogiczną, realizując warsztaty teatralne z młodzieżą gimnazjalną i licealną w Warszawie. Gra od kilkunastu lat w serialach: "Plebania", "Daleko od noszy", "Na dobre i na złe", "Mała Moskwa", "Egzamin z życia", "Pogoda na piątek", "M jakmiłość", "Pitbull", "Na Wspólnej", "Klan".
Należy do Zespołu Teatru Małego w Tychach.

Jadwiga Andrzejewska - jest absolwentką wydziału aktorskiego łódzkiej szkoły filmowej, wybitną aktorką z ponad trzydziestoletnim stażem zawodowym, realizują swoje wielkie role teatralne w wielu teatrach w Polsce, w Teatrze Rozmaitości w Warszawie, Teatrze Dramatycznym w Płocku, Polskim w Bydgoszczy, współpracowała z Teatrem Telewizji („Promieniowane Ojcostwa” K. Wojtyły), z filmem (Wrota Europy Jerzego Wójcika). Zagrała kilkadziesiąt liczących się ról w wielkiej klasyce i dramaturgii współczesnej, w tym Małgorzatę w Mistrzu i Małgorzacie Bułhakowa, Witę w Termopilach polskich Micińskiego, Jenny w Operze za trzy grosze Brechta/Weilla, Sally Bowles w Cabarecie Kandera, Ebba i Masteroffa, Doris w Bogu W. Allena, Matkę Marię w Dialogach Karmelitanek Bernanosa, Monikę i Teresę w Przed sklepem jubilera i Monikę w Promieniowaniu Ojcostwa Wojtyły, Lechy w Zamianie Claudela, Iwonę w Iwonie księżniczce Burgunda Gombrowicza, Persy w Nienasyceniu Witkiewicza, Matkę w Sklepach cynamonowych Schulza, Gertrudę w Hamlecie Szekspira, Mefistofelesa w Fauście Goethego. Jest Artystką, która nieustannie poszukuje najciekawszych form wyrazu w Sztuce, wykraczających poza wymiar słowa i interpretacji, rozszerzających pole działania na sferę dźwięku, ruchu, wokalu. Mistrzyni gongu, uczennica słynnego Dona Conreauxa. Tworzy nowe wymiary Sztuki, badając w XXI wieku granice improwizacji, pojemność znaczeniową symboli. Należy do zespołu Teatru Małego.

Sławomir Żukowski - rysownik satyryczny, scenograf, publicysta, reżyser ma na swoim koncie sporo nagród, m.in. Nagrodę Ministra Kultury otrzymaną w 1990 roku za „Folwark zwierzęcy” (spektakl był wielokrotnie grany gościnnie w Teatrze Śląskim im. Wyspiańskiego), Grand Prix na Festiwalu „Teatrów we Wnętrzu” w Katowicach w 1991 roku za „Intermedium czwarte”, Spektakl Roku 1989 województwa katowickiego za „Upiory” (przedstawienie reprezentowało nasz region na festiwalu w Jugosławii). W 1997 roku, na zaproszenie Wojciecha Siemiona, przedstawienie „Ktoś zaplątał ten świat” BELFEgoR pokazał w Teatrze Stara Prochownia w Warszawie. W 1998 roku S. Żukowski zrealizował „Folwark zwierzęcy” wg G. Orwella w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, na zaproszenie ówczesnego dyrektora - Henryka Talara. W 2000 roku wystawił w Teatrze Małym w Tychach spektakl „Wystarczy być” wg J. Kosińskiego i fragmentów „Cesarza” R. Kapuscińskiego. Była to światowa premiera teatralna (w 1979 roku powieść została sfilmowana) z udziałem aktorów scen śląskich i BELFEgoRA. S. Żukowski był także autorem adaptacji i scenariusza. Premierę zaszczyciła swą obecnością mieszkająca w Ameryce wdowa po Jerzym Kosińskim – Katherina von Fraunhofer-Kosinsky. Spektakl był wynikiem współpracy tyskich twórców. Janusza Muszyński oprawił go muzcznie, Łukasz Pudełko wraz ze Sławomirem Żukowskim zaprojektowali i wykonali scenografię, a Zbigniew Skorek czuwał nad ruchem scenicznym. Należy do Zespołu Teatru Małego w Tychach.

Tagi: teatr Tychy Tyskie lato z Teatrem Małym warsztaty dla dzieci warsztaty dla młodzieży

PDF Print