języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Katowice

Ulica Dworcowa 13 40-012 Katowice

Dojazd

Wystawy równoległe:'Studium zmiany' i 'Obrazy witalne' - malarstwo Beaty Wąsowskiej

6 sierpnia 2015 r. w galeri ArtNova2 ZPAP odbędzie się wernisaż wystawy obrazów Beaty Wąsowskiej. Prace bedzie mozna oglądać w dwóch galeriach sztuki równolegle, ale pod jednym adresem, na ulicy Dworcowej 13 w Katowicach.

Wystawa w galerii ArtNova2 (Katowice ul. Dworcowa 13, I piętro) nosi tytuł "Studium zmiany" i jest premierą obrazów namalowanych w zupełnie inny, nowy dla Beaty Wąsowskiej sposób. Artystka pokazuje obrazy syntetyczne, sięga po nowe dla siebie środki interpretowania świata. Zawęża gamę barwną, wykorzystuje wyodrębnione, mniej lub bardziej regularne formy geometryczne. Sylwetkę siedzącej osoby (kobiety) konfrontuje ze zmieniającym się otoczeniem.
„Każdy obraz to inne zdarzenie, inna sytuacja, w której uczestniczy wciąż ta sama osoba. To pozwala dostrzec jak bardzo nasze „tu i teraz” zależy od tego, co jest poza nami.”
Wszystkie prace na wystawie zbudowane są z takich samych elementów, na kwadratowym podobraziu o tych samych wymiarach. Mimo to każdy obraz jest zupełnie inny i każdy opowiada o czym innym.

W Salonie Desy (Katowice ul. Dworcowa 13, wejście od ul. św. Jana) bedzie można zobaczyć "Obrazy witalne". Są to w większości nowe prace, zrealizowane w rozpoznawalnym dla Beaty Wąsowskiej stylu - obrazy emanujące witalnością i optymizmem.

Beata Wąsowska od lat konsekwentnie opowiada o kobiecie. Jednak w jej obrazach najważniejsza jest nie figura kobiety, ale relacja obrazowanej ludzkiej sylwetki z elementami wizualnej przestrzeni, będącymi ekwiwalentem prawdziwego świata. Ta pokazana w różny sposób, za pomocą różnych form i kolorów relacja, odzwierciedla nasze losy i doświadczenia.

Artystka porusza się pomiędzy przedstawieniem figuratywnym i abstrakcyjnym. Sięga po różne środki: po deformację, przypadek i syntezę. Rozbija obraz na drobne cząsteczki, na abstrakcyjne moduły trudnej do rozpoznania całości, lub przeciwnie, rozproszona płaszczyzna staje się polem, na którym arbitralnie osadza sylwetkę, kobietę. Robi to tak, jak gdyby nominowała bohaterkę obrazu na wszechwładną królową płótna (świata).

Beata Wąsowska studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na Wydziale Grafiki w Katowicach, w pracowniach malarstwa: profesora Jerzego Dudy-Gracza oraz profesora Macieja Bieniasza. Projektowanie graficzne książki w pracowni profesora Adama Romaniuka. Dyplom 1985. 1986 Stypendium Ministra Kultury i Sztuki. Uprawia malarstwo. Zrealizowała ponad 50 wystaw indywidualnych. Blisko 70 prezentacji w wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą. Była gościem krajowych i międzynarodowych plenerów malarskich. Darczyńcą wielu fundacji i aukcji malarstwa min.: Aukcja Polskiej Sztuki w Nowym Yorku, „Godula Hope”, „Bliźniemu swemu…”. Juror w konkursach plastycznych. Instruktor warsztatów artystycznych. Pomysłodawca, koordynator i kurator projektu artystycznego Akcja Sztuki oraz inicjator projektu Zielona Oś 2.0. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Prace w zbiorach instytucji, muzeów oraz osób prywatnych w kraju i zagranicą.

Strona www artystki: www.beatawasowska.pl

Tagi: ArtNova2 Beata Wąsowska DESA galeria malarstwo wernisaż wystawa Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Katowice

PDF Print