języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach

Plac Wojciecha Kilara 1 40-032 Katowice

Dojazd

Jubileusz 25 – lecia Camerata Silesia

We wrześniu 2015 r. swój jubileusz 25 – lecia świętuje Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia.

„Camerata Silesia” to jeden z najlepszych chórów kameralnych Europy. Sprawność zespołu i piękno jego brzmienia od zawsze podkreślała krytyka. Podobnie jak ujednolicenie barwy dźwięku i rodzaju emisji różnych głosów. Są to cechy, o które „Camerata Silesia” dbała przez cały czas swego istnienia, a które stanowią o wyjątkowości zespołu. Tę wyjątkowość z kolei zawdzięcza temu, iż wszyscy jej członkowie pochodzą z tej samej „szkoły”, którą na jej użytek stworzyła założycielka „Cameraty” – Anna Szostak. 

„Camerata Silesia” jako pierwszy zespół wokalny w Polsce zaproponowała historyzujący śpiew: bezwibracyjny, lekki, o żywych tempach, szybszych na ogół, niż tradycyjne, z improwizowanymi według reguł epoki ozdobnikami. Na pierwszej płycie, nagranej w 1992 roku znalazły się m.in. wykonania Stabat Mater Palestriny oraz Mikołaja Zieleńskiego Motetto de S. Domenico, mistrzów renesansu włoskiego oraz polskiego najwcześniejszego baroku. To był pierwszy ważny ślad, którym zespół podąża do dziś. Najszybciej zareagowała na to publiczność, która po raz pierwszy mogła posłuchać na żywo muzyki, słyszanej dotychczas przez radio albo z wydawanych na Zachodzie płyt.

Na tej samej płycie znalazły się także utwory współczesne: Missa brevis Romana Palestra i Sing to the Virgin Mary Andrzeja Panufnika, klasyków polskiej współczesności. Ten właśnie nurt zaowocował wielokrotną obecnością „Cameraty Silesii” na najważniejszym polskim festiwalu muzyki współczesnej – „Warszawskiej Jesieni” z najważniejszymi utworami klasyki XX wieku: kantatami Antona Weberna, Trois Poèmes d’Henri Michaux Witolda Lutosławskiego czy Sinfonii Luciana Berio. Otwartość na nową muzykę, na nowe zjawiska, na nowe tendencje w muzyce współczesnej okazała się ponadto niezwykle atrakcyjna dla kompozytorów, nie tylko polskich, jak m.in. Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Kilar, Krzysztof Baculewski, Ryszard Gabryś, Krzysztof Knittel, Zygmunt Krauze, Stanisław Krupowicz, Krzysztof Penderecki, Zbigniew Preisner, Bogusław Schaeffer, Witold Szalonek, Paweł Szymański, Joanna Wnuk-Nazarowa, Agata Zubel, ale i zagranicznych, by wymienić choćby Marcela Pérèsa, Régisa Campo, Pierre’a Jodlowskiego, José Maríę Sánchez-Verdú, Annę Korsun, Juste Ianulyte, Roxanę Panufnik, Paco Penę, Benedikta Burghardta, Stefano Proccciolego, Willa Rowe, Yanusoshina Moritę, Tapio Nevanlinnę, Stefana Thorsona, Therese Ulvo, Gundega Šmite czy Roque Bañosa.
Muzyka współczesna jest przeważnie trudna dla wykonawców. Ale przed „Cameratą Silesią” niemal nie ma tego rodzaju kłopotów, stąd więc ogromna liczba - ponad 100 prawykonań. Warto wspomnieć o takich światowych premierach jak: Niech nam żyją i śpiewają op. 77 H. M. Góreckiego, Veni Creator W. Kilara, Requiem A. Siewińskiego, Sinfonia da Requiem K. Meyera, Missa ex tempore M. Pérèsa, Phylakterion P. Szymańskiego, ponadto szereg kompozycji wokalnych Krzysztofa Baculewskiego oraz Stanisława Krupowicza. Zespół kilkakrotnie występował z sukcesami w spektaklach operowych, m.in. na letnim festiwalu w Bregenz. Stanowi to o poszerzeniu sfery odbiorców muzyki, proponowanych publiczności przez „Cameratę Silesię”. 

Anna Szostak, założycielka, dyrygent i dyrektor powstałego w 1990 roku zespołu „Camerata Silesia” to wybitny pedagog: wszyscy członkowie zespołu są w większym czy mniejszym stopniu jej uczniami w zakresie śpiewu, emisji głosu, interpretacji, otwartości na muzykę różnych epok i stylistyk. Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, dziś ceniony wykładowca i doktor habilitowany tej uczelni. Przez 25 lat "Camerata Silesia" zagrała wiele koncertów, większość w Polsce, ale ponadto w wielu krajach świata: Concertgebouw w Amsterdamie, Festspielhaus w Bregenz, Opéra Comique i Basilique des Invalides w Paryżu, Gewandhaus w Lipsku, Katedra w Canterbury, Teatro La Fenice w Wenecji, Parco Della Musica w Rzymie, Théâtre Royal de la Monnaie i Palais de Beaux Arts w Brukseli, Performing Arts Center w Rishon LeZion ( Izrael ), Mozart Auditorio w Saragossie, Mei Lanfang Theatre w Pekinie, World Trade Center w Taipei i innych.
Doświadczenie w pracy z chórem Anny Szostak jest ogromne, jej sfera zainteresowań obejmuje całą niemal muzykę, ze szczególnym uwzględnieniem barokowej i współczesnej. Nie stroni też ona od muzyki lekkiej, pop, jazzu, musicalowej, filmowej i – kolęd polskich i zagranicznych. Te zainteresowania znajdują swoje odbicie nie tylko w repertuarze koncertowym, czy nagraniowym, ale także we współpracy z artystami różnych nurtów i kierunków. Chętnie i z powodzeniem też porusza się w świecie muzyki orkiestrowej i wokalno-instrumentalnej: wielokrotnie prowadziła koncerty z zespołami muzyki dawnej, z NOSPR-em, Orkiestrą Muzyki Nowej czy orkiestrą AUKSO.
Anna Szostak wykreowała specyficzny i charakterystyczny, stosunkowo łatwo rozpoznawalny styl interpretacji muzyki wokalnej i wokalno-instrumentalnej.

Koncerty Festiwalu Jubileuszowego:

5 września 2015, godz. 19:30, sala koncertowa NOSPR

Część I

Kompozytorzy dla Cameraty Silesii

Krzysztof Baculewski, Aleksander Gabryś , Ryszard Gabryś ,Henryk Mikołaj Górecki, Stanisław Krupowicz , Sabina Myrczek ,Joanna Wnuk–Nazarowa , Marcin Rupociński, Przemysław Scheller, Paweł Szymański , Paweł Tomaszewski

Wykonawcy:

Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia

Instrumentaliści NOSPR

Aleksander Gabryś - kontrabas

Sabina Myrczek – śpiew

Adam Tadel – kontrabas

Wojciech Myrczek - śpiew

Przemysław Scheller - didgeridoo

Paweł Tomaszewski - fortepian

 

Cześć II

Leszek Możdżer Psalmy

Wykonawcy:

Leszek Możdżer - fortepian

Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia

Zohar Fresco – instrumenty perkusyjne

Olo Walicki - kontrabas

Adam Pierończyk - saksofon

Dyrygent:

Anna Szostak

Bilety do nabycia w kasie NOSPR

Ceny biletów: 50 zł, 40zł, 35zł, 30 zł.

 

12 września 2015, godz. 19:30, sala koncertowa NOSPR

Program:

Paco Peña Misa Flamenca

oraz utwór napisany na 150-lecie Miasta Katowice oraz na 25-lecie Cameraty Silesia (prawykonanie)

Wykonawcy:

Paco Peña Flamenco Dance Company

Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia

Dyrygent:

Anna Szostak

Bilety do nabycia w kasie NOSPR

Ceny biletów: 30 zł, 25zł, 20 zł, 15 zł.

 

26 września 2015, godz. 19:30, sala NOSPR,

Program:

Grzegorz Gerwazy Gorczycki

Bartłomiej Pękiel

Henry Purcell

Arcangelo Corelli

Georg Friedrich Händel

Wykonawcy:

London Baroque

Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia

Dyrygent:

Anna Szostak

Bilety do nabycia w kasie NOSPR

Ceny biletów: 55 zł, 38 zł,50 zł.

Tagi: 25-lecie Anna Szostak Camerata Silesia jubileusz koncert Leszek Możdżer muzyka NOSPR Paco Pena

PDF Print