języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Księgarnia Bookszpan

Ulica 3 Maja 22 40-096 Katowice

Dojazd

Fabryka Silesia – dziesiąte, jubileuszowe wydanie kwartalnika

Fabryka Silesia zaprasza w poniedziałek, 26 października 2015 r., o godzinie 18:00, do Księgarni Bookszpan w Katowicach na spotkanie promujące nowy, dziesiąty numer kwartalnika.

W trakcie promocji obecna będzie Redakcja kwartalnika w pełnym składzie - Krzysztof Karwat (Redaktor naczelny), Zbigniew KadłubekWaldemar Szymczyk oraz Ingmar Villqist - która postara się przybliżyć obecnym gościom tematykę numeru - poruszane w nim problemy egzystencjalne i tożsamościowe, a także twórczość górnośląskiej diaspory, której życiowe ścieżki są tematem wiodącym promowanego numeru. Opublikowane w nim teksty starają się zdefiniować pojęcie „diaspory”; pokazują kondycję emigranta i wygnańca; a także losy Polaków, Ślązaków i Niemców wyjeżdżających od połowy XIX wieku do Francji, Niemiec oraz Ameryki Północnej i Południowej; czy też skłaniają nas do refleksji bardziej ogólnej, zawierającej się w pytaniu - Czy wszyscy jesteśmy uchodźcami i wiecznymi emigrantami, żyjącymi tylko w złudzeniu, że chroni nas trwały i bezpieczny dach nad głową? 

Dodatkowo, numer otwiera wspomnienie Krzysztofa Karwata o Janie F. Lewandowskim - zmarłym w czerwcu br. pomysłodawcy i twórcy pisma, redaktorze naczelnym dziewięciu wcześniejszych wydań.
Wśród autorów dziesiątego numeru wymienić można m.in.: Leszka Jodlińskiego, Juliusza Kornhausera. Zbigniewa Mikołejko, Roswithę Scheib, Henryka Wańka, czy Adama Zagajewskiego,  a także standardowo – członków Rady Redakcyjnej kwartalnika.

Nowy numer pisma kontynuuje dotychczasową ideę przewodnią kwartalnika, ale jest też w pewnym sensie nowym początkiem, ponownym otwarciem i odświeżonym spojrzeniem na tematy Górnośląskie, stąd też ukazał się w zupełnie nowej odsłonie graficznej.

W sprzedaży znajduje się od połowy października (poprzez saloniki prasowe Empiku, Kolportera i Ruchu, sklep internetowy Wydawcy, a także mniejszych dystrybutorów). W dniu promocji do oficjalnych dystrybutorów pisma dołączy Księgarnia Bookszpan.

Kwartalnik „Fabryka Silesia” poświęcony jest zagadnieniom kultury na Górnym Śląsku. Jego formuła łączy eseistykę z pogłębioną publicystyką, a poszczególne numery mają charakter monograficzny. Pismo nie zajmuje się analizą bieżących wydarzeń, a stara się raczej objąć swoją analizą fenomen regionu i zachodzące w nim zmiany.

Wydawcą kwartalnika jest Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach, a opisany numer został wydany dzięki dofinansowaniu Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej.

Wstęp na wydarzenie jest wolny od opłat.

Tagi: Fabryka Silesia Katowice Księgarnia Bookszpan kwartalnik spotkanie

PDF Print