języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Teatr Rozrywki w Chorzowie

Ulica M. Konopnickiej 1 41-500 Chorzów

Dojazd

Premiera filmu dokumentalnego „Autonomiści” w reżyserii Doroty Pryndy

Teatr Rozrywki w Chorzowie zaprasza 16 listopada 2015 r. o godzinie 19:00 na premierowy pokaz filmu dokumentalnego „Autonomiści” w reżyserii Doroty Pryndy.

Film „Autonomiści”, dotyka ważnego i realnie funkcjonującego w dzisiejszej rzeczywistości problemu. Rosnąca popularność idei autonomii wśród mieszkańców Śląska, zarówno rdzennych Ślązaków, jak i potomków osób, które przybyły do naszego regionu dopiero w okresie powojennym, zmusza do zastanowienia się nad przyczynami skłaniającymi coraz większą liczbę ludzi nie tylko do deklaracji poparcia dla autonomii, ale także aktywnego zaangażowania w domagające się tego organizacje.

Dotyczy aktualnego, kontrowersyjnego tematu o ogromnym znaczeniu dla regionu, którego podjęcie wydaje się niemal obowiązkiem środowisk artystycznych regionu, stawiając przed nimi zadanie opowiedzenia o tym zjawisku w sposób nie będący zaledwie propagandą jednej lub drugiej strony.

Bohaterami filmu są ludzie, którzy uważają się za mniej lub bardziej zdecydowanych zwolenników idei autonomii, a także ich poglądy, wyobrażenia, motywacje i drogi, jakie doprowadziły ich do opowiedzenia się za potrzebą usamodzielnienia regionu oraz upodmiotowienia społeczeństwa zamieszkującego obszar Górnego Śląska.

Sposób, w jaki definiują oni swoją tożsamość jest sposobnością do zastanowienia się nad własną tożsamością, tłem i okazją  do podjęcia próby odpowiedzi na pytanie o  własną tożsamość.

- Film „Autonomiści’ to próba odpowiedzi na pytanie kim są ludzie, którzy zadają sobie pytanie o sens autonomii na Śląsku. Obserwacja zbiorowości, która jest na pewno innym rodzajem solidarności społecznej,  pobudzonej do działania. A tam gdzie jest wiara i potrzeba doczekania się lepszego jutra, pojawia się duży ładunek emocjonalny.  Obraz jest także okazją,  żeby Ślązacy mówili o sobie, nie tylko do siebie, ale także do tych, którzy nie pochodzą ze Śląska, ale patrzą na ten region  przez pryzmat rozmaitych uprzedzeń – mówi Dorota Prynda, autorka scenariusza i reżyser filmu.

Dokument stara się ukazać bardzo różny sposób patrzenia na regionalną tożsamość, na ideę autonomii oraz samych autonomistów. Wypowiadają się w nim zarówno gorący zwolennicy takiego rozwiązania, jak i osoby, które podchodzą do niego z większym dystansem. Są to znane osobowości reprezentujące bardzo różne dziedziny kultury i nauki. Zobaczymy między innymi: profesora Tadeusza Sławka, byłego premiera Janusza Steinhoffa, profesora Zbigniewa Kadłubka, dyrektora Teatru Wyspiańskiego Roberta Talarczyka, dramatopisarza Ingmana Villqista, senatora Kazimierza Kutza, publicystę Pawła Smolorza, profesor Małgorzatę Myśliwiec, doktora Jerzego Gorzelika, doktora Tomasza Słupika,  prezesa Regionalnej Izby Gospodarczej Tadeusza Donocika i innych.

Film został zrealizowany w całości z prywatnych środków oraz pracy pro bono osób zaangażowanych w sprawy regionu.

Dorota Prynda - ukończyła Wydział Radia i TV w Katowicach. 13 lat zaangażowana w produkcje telewizyjną na wielu płaszczyznach min. Jako kierownik produkcji  Canal+, wydawca sportowych transmisji dla Orange TV.  Dziennikarsko związana z TVP Katowice. Autorka programu fotograficznego "Pierwszy Plan".  Zadebiutowała filmem pt. „Mirek Breguła-Choroba Uczuć”.  Na przestrzeni lat była rzeczniczką Ruchu Chorzów oraz  Muzeum Hansa Klosa, obecnie współpracuje także  z Opera Śląską.  

Tagi: 'Autonomiści' Chorzów Dorota Prynda film dokumentalny premiera Teatr Rozrywki

PDF Print