języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Centrum Scenografii Polskiej

Ulica Dobrowolskiego 1 40-032 Katowice

Dojazd

Festiwal Nowej Scenografii 2016

4. edycja Festiwalu Nowej Scenografii odbędzie się w terminie 22 - 25 września 2016 roku pod hasłem: "Miejsca, nie - miejsca".

Filmy, spektakle i instalacje realizowane w przestrzeniach teatralnych i miejskich, spotkania z wybitnymi postaciami sztuki, klasy mistrzowskie dla młodych twórców oraz wycieczki śladami realizacji filmowych – to tylko niewielka cześć programu Festiwalu Nowej Scenografii łączącego najlepsze cechy festiwalu sztuki, filmu, teatru i public art, powstającego w koprodukcji Muzeum Śląskiego, Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego oraz Instytucji Filmowej SILESIA FILM.

Wydarzenia towarzyszące festiwalowi rozpoczną się  nieco wcześniej – od 14 września warsztatami oraz spektaklem. Podczas tegorocznej edycji festiwalu będziemy mogli się przekonać, że scenografię można postrzegać w szerszym kontekście, wychodząc poza gmach teatru w przestrzeń publiczną.

Nad korytarzami, przepiękną klatką schodową i pokojami zabytkowego budynku Muzeum zapanują scenografowie – Justyna Łagowska, Małgorzata Szydłowska, Aleksandra Wasilkowska i Mirek Kaczmarek, opowiadając historie o rzeczywistych i fikcyjnych użytkownikach secesyjnego gmachu w centrum Katowic. Do przestrzeni opuszczonych przez dotychczasowych lokatorów zawitają festiwalowicze, dla których czterech znanych scenografów przygotowało nowe aranżacje wybranych w budynku miejsc. Przed głównym wejściem uczestnicy festiwalu mieli okazję obejrzeć trzydniowy serial teatralny „Bal-con” inspirowany przemówieniami wygłaszanymi z balkonów. Reżyser Marcin Liber wraz z cenionymi dramaturgami i literatami zaproszonymi do napisania tekstów nawiąże do losów i motywacji bohaterów wypowiadających je z balkonów i okien, ale także zmierzy się z interpretacją przestrzeni balkonu – miejsca jednocześnie publicznego i prywatnego, znajdującego się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.

Zgodnie z hasłem tegorocznej edycji festiwalu „Miejsca – nie-miejsca” skoncentrujemy się na tym, co tworzy charakter otaczających nas przestrzeni i jaką rolę odgrywa w tym szeroko pojęta scenografia. Wkroczy ona także na katowicki rynek dzięki instalacji Anny Kaczkowskiej. Artystka zaprosi mieszkańców do udziału w Festiwalu Nowej Scenografii oraz zapowie projekt „Szkloki. Szklane domy”, który będzie w pełni zaprezentowany wiosną 2017 r. Z zagadnieniem nie-miejsca zmierzą się również Maćko Prusak, Marta Giergielewicz i Bartłomiej Jan Sowa podczas wyjątkowego spektaklu „Miejsce zdarzenia. Surrealistyczna impresja inspirowana literaturą kryminalną” zorganizowanego 16 i 17 września w przestrzeni podziemnego parkingu Muzeum Śląskiego przy ul. T. Dobrowolskiego 1. Przedstawienie oraz warsztaty wideo z Maciejem Włodarczykiem od 14 do 19 września będą zapowiadały Festiwal Nowej Scenografii.

Dopełnieniem działań teatralnych w siedzibie Muzeum będzie spotkanie poświęcone pamięci zmarłego niedawno Jerzego Moskala, twórcy Centrum Scenografii Polskiej Oddziału Muzeum Śląskiego, zorganizowane w Teatrze Korez. Kulminacyjnym punktem festiwalu będzie wręczenie nagrody jego imienia. Uroczystość ta będzie okazją do spotkania młodych scenografów z uznanymi twórcami zasiadającymi w jury: Małgorzatą Bulandą, Joanną Machą, Agnieszką Kołodziej-Adamczuk, Przemysławem Wojcieszkiem i Jerzym Murawskim. Ponadto podczas publicznych prezentacji Face to Face twórcy rozpoczynający swoją zawodową podróż będą mogli zawalczyć o pracę przy produkcji spektaklu Teatru Śląskiego, do którego przygotują autorską scenografię.

Warsztaty wideo z Maciejem Włodarczykiem, a także masterclass fotografii teatralnej z Adamem Golcem w ramach Forum Fotografii Teatralnej to nie jedyne propozycje dla pasjonatów tej dziedziny sztuki. Ważnym wydarzeniem będzie debata „Fotografia wszędzie, czyli nigdzie” moderowana przez Ewę Bolińską-Gostkowską, podczas której twórcy i eksperci zastanowią się, jak ostatnia dekada dominacji fotografii cyfrowej i jej nieograniczonych możliwości prezentacji przez Internet wpłynęła na przekaz zawarty w zdjęciach.

Nowością tegorocznego programu są warsztaty mistrzowskie z reżyserii światła ze światowej sławy artystką Felice Ross. Tradycyjnie odbędą się także masterclassy scenograficzne, które tym razem poprowadzą Justyna Łagowska, Aleksandra Wasilkowska, Małgorzata Szydłowska oraz Mirek Kaczmarek.

Program Festiwalu

Tagi: Centrum Scenografii polskiej festiwal Festiwal Nowej Scenografii Muzeum Śląskie scenografia sztuka

PDF Print