języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Opera Śląska w Bytomiu

Ulica Moniuszki 21-23 41-902 Bytom

Dojazd

XV Wieczór Folkowy - Vołosi w Operze Śląskiej

To piętnaste już spotkanie się z muzyką folkową w ramach cyklu "Wieczory Folkowe", organizowanego przez Fundację Folk24 w Bytomiu. Tym razem cykl zagości w Operze Śląskiej - 6 lutego 2016, godzina 18.00 - a gwiazdą inaugurującą koncerty w 2016 r. będzie kwintet smyczkowy Vołosi.

Zespół związany z Bytomiem, poprzez grających w nim braci Krzysztofa i Stanisława Lasoniów, ale mimo, iż zwiedził niemal cały świat, będzie to jego pierwszy autorski koncert w tym mieście. Energia, żywioł, ale też nuta melancholii i niesamowita wirtuozeria gry, to to co sprawia, że publiczność żegna ich zwykle owacją na stojąco.

Recenzenci zgodnie stwierdzają, że Vołosi wymykając się wszelkim klasyfikacjom stworzyli oryginalny styl muzyczny. Przekraczając granice instrumentów smyczkowych tworzą muzykę na wskroś nowoczesną i atrakcyjną dla współczesnego odbiorcy - wyrastającą z karpackich korzeni, ale noszącą w sobie znamiona jazzowej improwizacji, naładowaną rockową energią, pełną niezwykle emocjonalnego przekazu.

Bilety do kupienia w kasach Opery Śląskiej.

Vołosi

Zadebiutowali w 2010 roku na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia "Nowa Tradycja" zdobywając wszystkie nagrody regulaminowe i pozaregulaminowe. W roku 2011 potwierdzili swój sukces, otrzymując Grand Prix Svetozar Stracina dla najlepszego utworu world music w Europie na konkursie organizowanym przez Europejską Unię Nadawców EBU. W roku 2012 pierwsza płyta zespołu znalazła się w specjalnej selekcji TOP20 World Charts Europe. Od tej pory VOŁOSI są nieprzerwanie w trasie. Koncertując na całym świecie spotykają się ze spontanicznymi reakcjami publiczności i niezwykle przychylnym głosem recenzentów. Koncerty zespołu były transmitowane przez Program II i Program III Polskiego Radia, brytyjskie radio BBC oraz niemiecką stację WDR3.

Vołosi współpracowali m.in. z Mateuszem Pospieszalskim, Markiem Mosiem i Orkiestrą AUKSO, Adamem Klockiem, legendą gruzińskiej muzyki Niazem Diasamidze, francuskim zespołem Lo'jo czy norweskim Sigrid Moldestad Trio.

Wieczory folkowe

Inicjatorem i organizatorem koncertów pod marką „Wieczory Folkowe“ jest Kamil Piotrowski, miłośnik muzyki folkowej, szant, muzyk zespołu Sąsiedzi, wydawca i redaktor naczelny portalu Folk24.pl, prezes Fundacji Folk24.

Pierwsze 9 koncertów z cyklu odbyło się w Bytomiu w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 w latach 2004-2005, kolejne trzy koncerty w 2011 r, w sali kameralnej Centrum Handlowego „Agora“. Ostatnie dwa spotkania miały miejsce w 2015 r w pubie Museum Music Republic. Występowały na tych koncertach głównie zespoły nurtu t.zw. folku morskiego (szantowe, żeglarskie), który jest na Śląsku ogromnie popularny, a Bytom ze względu na ilość (i jakość) związanych z nim zespołów śmiało może pretendować do miana „szantowej stolicy Polski“.

Koncerty w Operze Śląskiej będą prezentować już szeroko rozumianą scenę etno-folkową, od muzyki Karpat, przez muzykę i taniec irlandzki, folk polski, muzykę bałkańską i orientalną, oraz wiele innych. 

Fundacja Folk24

Powstała w 2012 r., a jej głównym zadaniem jest promocja muzyki etno/folk/world music poprzez kreowanie i wydawanie mediów folkowych, organizację koncertów, festiwali. Sztandarowym projektem Fundacji jest Magazyn Folk24 (www.folk24.pl), największy obecnie serwis o muzyce etnicznej, folkowej, muzyce świata w Polsce, który poprzez swoje kanały (portal, magazyn, facebook, folkleter, sklep internetowy) dociera do ponad 11 tys. odbiorców w miesiącu. Fundacja zarządza też serwisem szanty24.pl, organizuje cykl koncertów „Wieczory Folkowe“ oraz Festiwal Morza „Nad Kanałem“. Współpracuje też przy organizacji innych wydarzeń, jak m.in. ub.r. koncert w Bytomskim Centrum Kultury pt. „Bytom dla Qni“.

Tagi: koncerty bytom opera śląska w bytomiu wieczór folkowy

PDF Print