języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Metropolia `Silesia`

Katowice

Dojazd

Metropolitalne Święto Rodziny 2016

IX Metropolitalne Święto Rodziny, któremu w tym roku towarzyszy hasło „Rodzina – wspólnotą miłosierdzia”, będzie odbywać się we wszystkich miastach metropolii między 21 maja i 4 czerwca 2016 r. Jak co roku świętowanie rozpocznie się koncertem inauguracyjnym w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, w którym wystąpią Alicja Majewska, Włodzimierz Korcz i Opera String Quartet z gościnnym udziałem Andrzeja Lamperta.

Tegoroczne hasło Metropolitalnego Święta Rodziny koresponduje z ogłoszonym przez papieża Franciszka Nadzwyczajnym Jubileuszem Miłosierdzia i z przesłaniem lipcowych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5,7)".

- Marzę o tym, by w trakcie Metropolitalnego Święta Rodziny dotknąć wszystkich tych wyjątkowych inicjatyw, które dzieją się na Śląsku, ale jest ich tak wiele, że nie sposób chyba wszystkich zaprezentować w trakcie dwóch tygodni - zaprasza Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza, Przewodnicząca Zarządu GZM i koordynator MŚR. - Jako przedstawiciel rodziny - i tej miejskiej, i śląskiej, i mojej prywatnej - jestem bardzo szczęśliwa, że udaje się nam zgromadzić wokół tego wyjątkowego Święta tylu wspaniałych ludzi, których wspólnym celem jest promocja rodziny i wartości z nią związanych. Jestem przekonana, że rodzina jest rzeczą świętą i o tym mówił do nas papież Jan Paweł II, gdy stwierdził, iż "przyszłość Europy idzie przez rodzinę".

Idea Metropolitalnego Święta Rodziny zrodziła się w 2007 roku podczas śląskiej pielgrzymki samorządowców i parlamentarzystów z ówczesnym arcybiskupem Damianem Zimoniem do Rzymu, w 750-lecie śmierci św. Jacka, patrona Śląska. To właśnie wtedy Małgorzata Manka-Szulik, prezydent Zabrza wraz ze śp. Krystyną Bochenek zainaugurowały Metropolitalne Święto Rodziny, które dzięki współpracy śląskich miast, organizacji oraz stowarzyszeń rozwija się i trwa do dziś.

Na program Metropolitalnego Świeta Rodziny każdego roku składają się liczne wykłady naukowe, wystawy, spektakle, koncerty, kiermasze, festyny, pikniki rodzinne, konkursy, imprezy sportowe i wydarzenia religijne.

PROGRAM IX METROPOLITALNEGO ŚWIĘTA RODZINY

Tagi: Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu imprezy Zabrze IX Metropolitalne Święto Rodziny koncerty Zabrze Metropolitalne Świeto Rodziny wydarzenia Zabrze

PDF Print