języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Galeria Szyb Wilson w Katowicach

Ulica Oswobodzenia 1 40-403 Katowice

Dojazd

Art Naif Festiwal 2016

10 czerwca 2016 r. w katowickiej Galerii Szyb Wilson zostanie uroczyście otwarty, już po raz dziewiąty, Art Naif Festiwal.

Tradycyjnie główną częścią festiwalu będzie wystawa sztuki naiwnej, na której zostaną zaprezentowane prace artystów z całego świata. W tym roku na festiwalu gościć będzie blisko 300 twórców z kilkudziesięciu krajów, między innymi z Hiszpanii, Francji, Włoch, Finlandii, Wenezueli, Chile czy nawet Australii. Gościem specjalnym tegorocznej edycji będzie Hiszpania. Oprócz wystawy, podczas festiwalu odbędą się także koncerty, pokazy filmowe i warsztaty.

Sztuka naiwna to spojrzenie na rzeczywistość artystów nieprofesjonalnych, którzy odwołują się do dziecięcego sposobu malowania, choć nie wszyscy naiwni twórcy to samoucy. Często również artyści wykształceni w zakresie sztuk plastycznych wybierają świadomie właśnie taką formę ekspresji – prostą w wyrazie, pełną kolorów, bez jednoznacznie zaznaczonej perspektywy.

Art Naif Festiwal to jedyny w Polsce i największy w Europie festiwal sztuki naiwnej. Każdego roku temu międzynarodowemu przedsięwzięciu przewodzi jeden kraj, który staje się, na tych kilka festiwalowych tygodni, gościem specjalnym Katowic. Tym razem motywem przewodnim jest Hiszpania i właśnie w nawiązaniu do kultury tego kraju odbędą się liczne tematyczne wydarzenia towarzyszące.

Wernisaż wystawy, zaplanowany na 10 czerwca o godzinie 18.15, uświetnią gorące rytmy flamenco połączone ze spektaklem cyrkowym w wykonaniu Varuma Teatro i Choni Cía Flamenca prosto z Sewilli. Grupy te pojawią się w Galerii Szyb Wilson na specjalne zaproszenie Prezydenta Miasta Katowice – koncert organizowany jest przez Instytucję Kultury im. Krystyny Bochenek Katowice Miasto Ogrodów. Wśród zaproszonych gości nie zabraknie autorów prac prezentowanych
na wystawie, zarówno tych z Polski, jak i tych zagranicznych.

Oprócz bogatej wystawy głównej prezentowanej w Galerii Szyb Wilson festiwalowi towarzyszyć będą również ekspozycje towarzyszące związane tematycznie ze sztuką naiwną.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu zaprosi na wystawę prac nieprofesjonalnych z własnych zbiorów, zatytułowaną „Na pograniczu światów”. W Galerii Sztuki Współczesnej Elektrownia w Czeladzi będzie można nacieszyć oko ilustracją hiszpańską, a w Muzeum Śląskim w Katowicach zobaczymy wystawę rysunków Pawła Wróbla. W trakcie trwania festiwalu będzie również okazja, aby zobaczyć wystawę „Wokół mistrzów Grupy Janowskiej” w Dziale Etnologii Miasta – Oddziale Muzeum Historii Katowic.

Organizatorzy dziewiątej edycji tego niezwykłego święta sztuki naiwnej zaplanowali na czas trwania festiwalu również warsztaty języka hiszpańskiego, pokazy filmowe, czy zajęcia flamenco.  Nie zabraknie też okazji do zapoznania się z tajnikami sztuki podczas warsztatów plastycznych dla dzieci. Tradycyjnie wystawie w Galerii Szyb Wilson będzie towarzyszyć ArtJarmark w Nikiszowcu, zaplanowany w tym roku na 10 lipca, i Festiwal Filmów Afrykańskich AfryKamera, który przeniesie nas w dniach 1–3 lipca z Katowic prosto na Czarny Ląd.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Festiwal odbędzie się pod patronatem honorowym Ambasadora Hiszpanii, Prezydenta Miasta Katowice, Marszałka Województwa Śląskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Festiwal potrwa do 19 sierpnia 2016 r.

Program Festiwalu

Tagi: Art Naif Festiwal Bytom festiwal Galeria Szyb Wilson Katowice Muzeum Górnośląskie Muzeum Śląskie sztuka wystawa

PDF Print