języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Śląski kompleks dobrego smaku i klimatu `Sztygarka` w Chorzowie

Ulica P. Skargi 34a/d 41-500 Chorzów

Dojazd

Chorzowski Teatr Ogrodowy 2016

Chorzowski Teatr Ogrodowy zainicjował swoją działalność w 2007 roku na terenie kompleksu Sztygarka. Impreza odbywa się w różnych terminach, na przełomie lipca i sierpnia.

Po deszczowych doświadczeniach Teatr Ogrodowy przeniesiono do Magazynu Ciekłego Powietrza, jednego z budynków w obrębie Sztygarki. Ten przegląd teatralnych spektakli, nie roszczący sobie pretensji do konkursu czy festiwalu, zapewnia dobrą rozrywkę w duecie z koncertami i wystawami, które również w „Ogródku” znajdują swoje miejsce. W ramach imprezy odbywają się także spektakle dla dzieci, a o wszystkim można przeczytać w „Sztajgerowym cajtungu”, czyli sztygarskiej gazecie (śląskie sztajger – sztygar, cajtung z niemieckiego – gazeta)

KONCERT INAUGURACYJNY

15 lipca, godz. 19:00

w Chorzowskim Centrum Kultury

10 sekretów Marilyn Monroe

Sonia Bohosiewicz

oraz big-band pod dyrekcją Wiesława Pieregorólki

Sonia Bohosiewicz nie zamierza udawać Marilyn Monroe. Z fascynacji gwiazdą i miłości do śpiewania powstał jednak niezwykły koncert, recital, jakiego dotąd nie było. Sonia hipnotyzuje głosem, a jej występ to nie tylko okazja do przyjrzenia się biografii Monroe, ale i spotkanie dwóch wielkich osobowości. Uwodzicielska. Tajemnicza. Czarująca. Liryczna. Komediowa. Bohosiewicz czy Monroe?

A przecież Sonia nie pojawi się na scenie sama... Big-band pod dyrekcją Wiesława Pieregorólki zapewni niezapomnianą oprawę muzyczną.

Wydarzenie inaugurujące dziesiąty sezon Chorzowskiego Teatru Ogrodowego łączy muzykę, teatr i film w najlepszym możliwym wydaniu.

Uwaga: 10 sekretów Marilyn Monroe podczas Chorzowskiego Teatru Ogrodowego będzie mieć swoją śląską premierę!

 

22 lipca, godz. 19:00

w Chorzowskim Centrum Kultury

Kopidoł

Teatr Naumiony (Ornontowice)

cykl: Tyjater kery godo

(nowy cykl, w ramach którego na ChTO będą się pojawiać starannie wybierane spektakle grane po śląsku)

reżyseria: Iwona Woźniak

asystent reżysera/sufler/konsultant do spraw językowych: Teresa Machulik

tekst: Joanna Sodzawiczny

scenografia i kostiumy: Sabina Baron

charakteryzacja: Helena Chwałek

przygotowanie muzyczne: Nina Wolska, Paweł Łebek

reżyseria świateł: Marcin Thomann

w roli Kopidoła: Bartłomiej Garus

występują: Bronisława Porembska, Jolanta Sodzawiczny, Magdalena Owczarek, Beata Kniejska, Stefan Owczarek, Józef Ignasiak, Joanna Sodzawiczny, Joanna Wiaterek, Sylwia Zajusz, Karolina Jaworska, Karolina Sosna, Patryk Skolik, Dominik Sodzawiczny, Łukasz Domin, Łukasz Gocal

 

czas trwania: 70 min

Historia kopidoła (grabarza) i jego rodziny osadzona w połowie XX wieku na terenie wioski na Górnym Śląsku. Tragikomiczna opowieść o losach wielopokoleniowej rodziny, w której codzienność zakłóca śmierć seniora rodu. W przedstawieniu wykorzystano obrzędy pogrzebowe, które jeszcze do niedawna kultywowano na Śląsku, a także stare pieśni pogrzebowe śpiewane w domach. Całość zagrana po śląsku. Pomimo bardzo poważnej tematyki spektakl utrzymany jest w konwencji tragikomedii, gdzie dość zabawne perypetie rodzinne przeplatają się z śląską obrzędowością.

 

29 lipca, godz. 19:00

w Sztygarce

Goła baba

Joanna Szczepkowska

cykl: monodram mistrzowski

 

tekst: Joanna Szczepkowska

reżyseria: Agnieszka Glińska

scenografia: Magdalena Maciejewska

występuje: Joanna Szczepkowska

czas trwania: 75 minut

Monodram napisany przez Joannę Szczepkowską to raczej „monokomedia”, która podbija serca widzów w Polsce i poza granicami od 1997 roku. Szczepkowska wciela się tu w dwie kobiety, sceniczne rywalki. Pierwsza jest idealistką, zawód traktuje jak powołanie, a od publiczności wymaga skupienia. Druga stanowi uosobienie szmiry i bezczelności, sięga po prymitywne dowcipy i beznadziejny pospieszny striptiz. Przy takim pojedynku publiczność nie może pozostać bierna: odgrywa swoją rolę w spektaklu.

 

5 sierpnia, godz. 19:00

w Sztygarce

Mending fences. Wszystko o związkach

Teatr Ludowy (Kraków)

 

tekst: Norm Foster

przekład: Mirosław Połatyński

reżyseria, opracowanie muzyczne: Tomasz Obara

scenografia i kostiumy: Anna Sekuła

występują: Kajetan Wolniewicz, Karol Polak, Magdalena Nieć (gościnnie)

czas trwania: 100 minut (1 przerwa)

Niedaleko pada jabłko od jabłoni, wina ojca idzie w syna… Te (i inne) polskie mądrości mieszczą się w kanadyjskiej sztuce Norma Fostera. Mending fences to prosta obyczajowa historia dwóch mężczyzn, ojca i syna, którzy nie radzą sobie z okazywaniem uczuć. Rozdzieleni na lata, obaj już jako dorośli, stają wobec siebie zupełnie bezradni, przytłoczeni emocjami, do których wstydzą się przyznać. Dyskretnym przewodnikiem po obcym im świecie uczuć jest kobieta po przejściach, sąsiadka i towarzyszka życia ojca.
Ta historia mieści w sobie ogromne pokłady ciepła i liryzmu. Chwilami jest śmieszna, chwilami gorzka, jak życie.

 

12 sierpnia, godz. 19:00

w Sztygarce

Trzej Muszkieterowie

Teatr Montownia (Warszawa) i Teatr Łaźnia Nowa (Kraków)

 

tekst: Aleksander Dumas

reżyseria: Giovanny Castellano

adaptacja: Jakub Roszkowski

scenografia i kostiumy: Dominika Skaza

muzyka: Marcin Rumiński

występują: Monika Fronczek, Adam Krawczuk, Marcin Perchuć, Rafał Rutkowski, Maciej Wierzbicki

 

czas trwania: 80 minut

Trzej muszkieterowie to klasyk. Opowieść o przyjaźni czterech mistrzów szpady łączy w sobie wszystko, co kochają widzowie: szalone przygody, pojedynki, namiętności, nieoczekiwane zwroty akcji i zabarwione erotyzmem sceny zalotów i zdrad. Zespół Montowni proponuje widzowi nowe odczytanie bestselleru Aleksandra Dumasa. Skomplikowana, ale naszkicowana niezwykle precyzyjnie i odgrywana w szaleńczym tempie intryga oraz koloryt siedemnastowiecznej Francji, nieustannie zmieniający role aktorzy i tylko jeden element scenografii: wielofunkcyjna szafa. Wszystko to jest pretekstem do zabawy w teatr, gry ze stereotypami i popkulturowymi wyobrażeniami na temat doskonale wszystkim znanej powieści. Montownia przefiltrowuje je przez swój charakterystyczny styl, wrażliwość i poczucie humoru. Trzej muszkieterowie to także wyborny popis aktorskiego rzemiosła, oparty na grze gestów, wyobraźni i eksponowaniu przerysowanej fizyczności kolejnych bohaterów. Choć piątka aktorów odtwarza aż kilkanaście postaci, nie może tu być mowy o pomyłce. Nie sposób pominąć też brawurowych ról psa de Gaulle'a i kota Richelieu… To po prostu trzeba zobaczyć!

 

19 sierpnia, godz. 19:00

w Sztygarce

Bóg mordu

Nowy Teatr im. Witkacego (Słupsk)

 

tekst: Yasmina Reza

reżyseria: Dominik Nowak

scenografia i kostiumy: Tomasz Brzeziński

występują: Igor Chmielnik, Katarzyna Maciąg, Marta Turkowska, Lesław Żurek

 Aktorsko napisana komedia psychologiczna jednej z najpopularniejszych autorek w Europie. Dwa małżeństwa spotykają się, by porozmawiać o bójce swoich dzieci. Czworo dobrze wychowanych dorosłych rozpoczyna kulturalną dyskusję o zaistniałej sytuacji. Jednak kurtuazyjne z początku spotkanie przeradza się stopniowo w otwarty konflikt.

 

26 sierpnia, godz. 19:00

w Sztygarce

Jakobi i Leidental

Teatr im. Ludwika Solskiego (Tarnów)

 

tekst: Hanoch Levin

przekład: Michał Sobelman

reżyser: Małgorzata Warsicka

kostiumy: Hanna Podraza

muzyka: Karol Nepelski

scenografia: Hanna Podraza, Małgorzata Warsicka

występują: Matylda Baczyńska, Jerzy Pal, Bartosz Woźny (gościnnie)

czas trwania: 70 minut

Przyjaźń Jakobiego i Leidentala przejdzie ciężką próbę, kiedy w ich spokojnym, polegającym głównie na piciu herbaty i grze w domino, życiu pojawi się czarująca fizycznością i muzycznym talentem Szahasz. Który z panów zdobędzie tę wyjątkową kobietę? Hanoch Levin z właściwym sobie czarnym humorem analizuje relacje damsko-męskie, odczarowuje sentymentalne mity i każe swoim bohaterom skonfrontować się z pustką ich życia. W dramat wkomponowane są piosenki, będące muzycznym komentarzem do wydarzeń w sztuce. Jak to u Levina, groteska miesza się z powagą, śmiech z płaczem, nadzieja z jej brakiem. Czy w tym świecie możliwy jest happy end? 

Tagi: Chorzowski Teatr Ogrodowy Chorzów festiwal teatralny Sztygarka teatr

PDF Print