Śląski kompleks dobrego smaku i klimatu `Sztygarka` w Chorzowie
Ulica P. Skargi 34a/d 41-500 Chorzów
Dojazd
Chorzowski Teatr Ogrodowy 2016
Chorzowski Teatr Ogrodowy zainicjował swoją działalność w 2007 roku na terenie kompleksu Sztygarka. Impreza odbywa się w różnych terminach, na przełomie lipca i sierpnia.
Po deszczowych doświadczeniach Teatr Ogrodowy przeniesiono do Magazynu Ciekłego Powietrza, jednego z budynków w obrębie Sztygarki. Ten przegląd teatralnych spektakli, nie roszczący sobie pretensji do konkursu czy festiwalu, zapewnia dobrą rozrywkę w duecie z koncertami i wystawami, które również w „Ogródku” znajdują swoje miejsce. W ramach imprezy odbywają się także spektakle dla dzieci, a o wszystkim można przeczytać w „Sztajgerowym cajtungu”, czyli sztygarskiej gazecie (śląskie sztajger – sztygar, cajtung z niemieckiego – gazeta)
KONCERT INAUGURACYJNY
15 lipca, godz. 19:00
w Chorzowskim Centrum Kultury
10 sekretów Marilyn Monroe
Sonia Bohosiewicz
oraz big-band pod dyrekcją Wiesława Pieregorólki
Sonia Bohosiewicz nie zamierza udawać Marilyn Monroe. Z fascynacji gwiazdą i miłości do śpiewania powstał jednak niezwykły koncert, recital, jakiego dotąd nie było. Sonia hipnotyzuje głosem, a jej występ to nie tylko okazja do przyjrzenia się biografii Monroe, ale i spotkanie dwóch wielkich osobowości. Uwodzicielska. Tajemnicza. Czarująca. Liryczna. Komediowa. Bohosiewicz czy Monroe?
A przecież Sonia nie pojawi się na scenie sama... Big-band pod dyrekcją Wiesława Pieregorólki zapewni niezapomnianą oprawę muzyczną.
Wydarzenie inaugurujące dziesiąty sezon Chorzowskiego Teatru Ogrodowego łączy muzykę, teatr i film w najlepszym możliwym wydaniu.
Uwaga: 10 sekretów Marilyn Monroe podczas Chorzowskiego Teatru Ogrodowego będzie mieć swoją śląską premierę!
22 lipca, godz. 19:00
w Chorzowskim Centrum Kultury
Kopidoł
Teatr Naumiony (Ornontowice)
cykl: Tyjater kery godo
(nowy cykl, w ramach którego na ChTO będą się pojawiać starannie wybierane spektakle grane po śląsku)
reżyseria: Iwona Woźniak
asystent reżysera/sufler/konsultant do spraw językowych: Teresa Machulik
tekst: Joanna Sodzawiczny
scenografia i kostiumy: Sabina Baron
charakteryzacja: Helena Chwałek
przygotowanie muzyczne: Nina Wolska, Paweł Łebek
reżyseria świateł: Marcin Thomann
w roli Kopidoła: Bartłomiej Garus
występują: Bronisława Porembska, Jolanta Sodzawiczny, Magdalena Owczarek, Beata Kniejska, Stefan Owczarek, Józef Ignasiak, Joanna Sodzawiczny, Joanna Wiaterek, Sylwia Zajusz, Karolina Jaworska, Karolina Sosna, Patryk Skolik, Dominik Sodzawiczny, Łukasz Domin, Łukasz Gocal
czas trwania: 70 min
Historia kopidoła (grabarza) i jego rodziny osadzona w połowie XX wieku na terenie wioski na Górnym Śląsku. Tragikomiczna opowieść o losach wielopokoleniowej rodziny, w której codzienność zakłóca śmierć seniora rodu. W przedstawieniu wykorzystano obrzędy pogrzebowe, które jeszcze do niedawna kultywowano na Śląsku, a także stare pieśni pogrzebowe śpiewane w domach. Całość zagrana po śląsku. Pomimo bardzo poważnej tematyki spektakl utrzymany jest w konwencji tragikomedii, gdzie dość zabawne perypetie rodzinne przeplatają się z śląską obrzędowością.
29 lipca, godz. 19:00
w Sztygarce
Goła baba
Joanna Szczepkowska
cykl: monodram mistrzowski
tekst: Joanna Szczepkowska
reżyseria: Agnieszka Glińska
scenografia: Magdalena Maciejewska
występuje: Joanna Szczepkowska
czas trwania: 75 minut
Monodram napisany przez Joannę Szczepkowską to raczej „monokomedia”, która podbija serca widzów w Polsce i poza granicami od 1997 roku. Szczepkowska wciela się tu w dwie kobiety, sceniczne rywalki. Pierwsza jest idealistką, zawód traktuje jak powołanie, a od publiczności wymaga skupienia. Druga stanowi uosobienie szmiry i bezczelności, sięga po prymitywne dowcipy i beznadziejny pospieszny striptiz. Przy takim pojedynku publiczność nie może pozostać bierna: odgrywa swoją rolę w spektaklu.
5 sierpnia, godz. 19:00
w Sztygarce
Mending fences. Wszystko o związkach
Teatr Ludowy (Kraków)
tekst: Norm Foster
przekład: Mirosław Połatyński
reżyseria, opracowanie muzyczne: Tomasz Obara
scenografia i kostiumy: Anna Sekuła
występują: Kajetan Wolniewicz, Karol Polak, Magdalena Nieć (gościnnie)
czas trwania: 100 minut (1 przerwa)
Niedaleko pada jabłko od jabłoni, wina ojca idzie w syna… Te (i inne) polskie mądrości mieszczą się w kanadyjskiej sztuce Norma Fostera. Mending fences to prosta obyczajowa historia dwóch mężczyzn, ojca i syna, którzy nie radzą sobie z okazywaniem uczuć. Rozdzieleni na lata, obaj już jako dorośli, stają wobec siebie zupełnie bezradni, przytłoczeni emocjami, do których wstydzą się przyznać. Dyskretnym przewodnikiem po obcym im świecie uczuć jest kobieta po przejściach, sąsiadka i towarzyszka życia ojca.
Ta historia mieści w sobie ogromne pokłady ciepła i liryzmu. Chwilami jest śmieszna, chwilami gorzka, jak życie.
12 sierpnia, godz. 19:00
w Sztygarce
Trzej Muszkieterowie
Teatr Montownia (Warszawa) i Teatr Łaźnia Nowa (Kraków)
tekst: Aleksander Dumas
reżyseria: Giovanny Castellano
adaptacja: Jakub Roszkowski
scenografia i kostiumy: Dominika Skaza
muzyka: Marcin Rumiński
występują: Monika Fronczek, Adam Krawczuk, Marcin Perchuć, Rafał Rutkowski, Maciej Wierzbicki
czas trwania: 80 minut
Trzej muszkieterowie to klasyk. Opowieść o przyjaźni czterech mistrzów szpady łączy w sobie wszystko, co kochają widzowie: szalone przygody, pojedynki, namiętności, nieoczekiwane zwroty akcji i zabarwione erotyzmem sceny zalotów i zdrad. Zespół Montowni proponuje widzowi nowe odczytanie bestselleru Aleksandra Dumasa. Skomplikowana, ale naszkicowana niezwykle precyzyjnie i odgrywana w szaleńczym tempie intryga oraz koloryt siedemnastowiecznej Francji, nieustannie zmieniający role aktorzy i tylko jeden element scenografii: wielofunkcyjna szafa. Wszystko to jest pretekstem do zabawy w teatr, gry ze stereotypami i popkulturowymi wyobrażeniami na temat doskonale wszystkim znanej powieści. Montownia przefiltrowuje je przez swój charakterystyczny styl, wrażliwość i poczucie humoru. Trzej muszkieterowie to także wyborny popis aktorskiego rzemiosła, oparty na grze gestów, wyobraźni i eksponowaniu przerysowanej fizyczności kolejnych bohaterów. Choć piątka aktorów odtwarza aż kilkanaście postaci, nie może tu być mowy o pomyłce. Nie sposób pominąć też brawurowych ról psa de Gaulle'a i kota Richelieu… To po prostu trzeba zobaczyć!
19 sierpnia, godz. 19:00
w Sztygarce
Bóg mordu
Nowy Teatr im. Witkacego (Słupsk)
tekst: Yasmina Reza
reżyseria: Dominik Nowak
scenografia i kostiumy: Tomasz Brzeziński
występują: Igor Chmielnik, Katarzyna Maciąg, Marta Turkowska, Lesław Żurek
Aktorsko napisana komedia psychologiczna jednej z najpopularniejszych autorek w Europie. Dwa małżeństwa spotykają się, by porozmawiać o bójce swoich dzieci. Czworo dobrze wychowanych dorosłych rozpoczyna kulturalną dyskusję o zaistniałej sytuacji. Jednak kurtuazyjne z początku spotkanie przeradza się stopniowo w otwarty konflikt.
26 sierpnia, godz. 19:00
w Sztygarce
Jakobi i Leidental
Teatr im. Ludwika Solskiego (Tarnów)
tekst: Hanoch Levin
przekład: Michał Sobelman
reżyser: Małgorzata Warsicka
kostiumy: Hanna Podraza
muzyka: Karol Nepelski
scenografia: Hanna Podraza, Małgorzata Warsicka
występują: Matylda Baczyńska, Jerzy Pal, Bartosz Woźny (gościnnie)
czas trwania: 70 minut
Przyjaźń Jakobiego i Leidentala przejdzie ciężką próbę, kiedy w ich spokojnym, polegającym głównie na piciu herbaty i grze w domino, życiu pojawi się czarująca fizycznością i muzycznym talentem Szahasz. Który z panów zdobędzie tę wyjątkową kobietę? Hanoch Levin z właściwym sobie czarnym humorem analizuje relacje damsko-męskie, odczarowuje sentymentalne mity i każe swoim bohaterom skonfrontować się z pustką ich życia. W dramat wkomponowane są piosenki, będące muzycznym komentarzem do wydarzeń w sztuce. Jak to u Levina, groteska miesza się z powagą, śmiech z płaczem, nadzieja z jej brakiem. Czy w tym świecie możliwy jest happy end?


Komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarzwięcej