języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Chorzowskie Centrum Kultury

Ulica Sienkiewicza 3 41-500 Chorzów

Dojazd

Inne Granie Festival

22 października 2016 r. o godzinie 18:00 w Chorzowskim Centrum Kultury rozpocznie się prawdziwe święto muzyki alternatywnej.

Od 2009 roku "Inne Granie w ChCK" było cyklem koncertowym, prezentujący młode, interesujące zespoły z kręgu muzyki alternatywnej. Na przestrzeni 7 lat bohaterami sceny było ponad 100 grup.

Od tego roku Inne Granie zmienia swoją formułę, bowiem odbywać się będzie raz w roku, jesienią. W pierwszej odsłonie, 22 października, wystąpią  Karpaty Magiczne i Babu Król oraz mniej znane, lecz równie interesujące Czary Mary Koszmary i Ćmy, które na Innym Graniu dały przed laty swój pierwszy koncert. 

W ramach Festivalu będą mogli pokazać się również młodzi artyści. Konkurs przeprowadzony na portalu Facebook pozwoli wyłonić jedną grupę, która wystąpi na głównej scenie jako pierwsza. Początek wydarzenia o godzinie 18.00.

Zakończenie koncertów na scenie widowiskowej nie będzie oznaczało końca tego święta muzyki alternatywne. Po koncertach w Chorzowskim Centrum Kultury muzycy i fani przeniosą się do położonego kilkadziesiąt metrów obok klubu Szuflada 15 (ul.Wolności 15), gdzie odbędzie się afterpartyjam session.

Pomysłodawcą, współorganizatorem i dyrektorem artystycznym festiwalu jest Marcin Babko, właściciel śląskiego wydawnictwa Falami, znany m.in. z grup hipiersoniK, Babie Lato i Frank Babko oraz działań medialnych, który tak mówi o Festivalu: „Bardzo się cieszę, że idea Innego Grania wciąż żyje. Że możemy prezentować w ChCK świetną polską muzykę alternatywną: zarówno jej gwiazdy jak wschodzące talenty. Bardzo zapraszam.” 

Bilety: 10 złotych w przedsprzedaży, 20 złotych w dniu Festiwalu

Artyści Inne Granie Festival:

Karpaty Magiczne / The Magic Carpathians

Kultowy zespół od ponad 15 lat łączy oryginalne brzmienia instrumentów etnicznych z najdalszych zakątków świata i nagrania terenowe (często digitalnie przetworzone) z psychodelią i rockową awangardą i improwizacją, naturę z cybertechnologią. Trzon zespołu tworzą Anna Nacher i Marek Styczyński, wcześniej znani z legendarnej grupy Atman. Nagrali 12 płyt, koncertowali na całym świecie. W Chorzowie wystąpią w specjalnym, sześcioosobowym składzie, w którym nagrali ubiegłoroczny album "Biotop" (z Małgorzatą Tekiel na basie, Janem Kubkiem na tablach, Dawidem Adjańczykiem na lirze korbowej i organach; a także z Niną Adjańczyk – wizualia organiczne). Przygotowany specjalnie na tę okazję koncert nazwali "Muzyka symbiotyczna". 

Babu Król

Budyń i Bajzel, znani m.in. z grupy Pogodno i płyt solowych, w 2012 roku założyli projekt Babu Król. Ich debiutancki album „Sted”, w całości prezentujący nowe interpretacje wierszy Edwarda Stachury, zdobył uznanie znacznie wykraczające poza krąg fanów twórczości autora „Siekierezady”. Bajzel i Budyń odczarowali Stachurę, reanimowali jego liryki i przenieśli je w 21. wiek. Nie ma tu wyciągniętych swetrów i harcerskiego ogniska, jest mocny bit, elektronika, syntezatory, saksofon i czary na elektrycznej gitarze.  

Ich drugi album, „Kurosawosyny”, brzmi orkiestrowo i przestrzennie, w czym pomogli zaproszeni goście, głównie ze świata jazzu. Na koncertach Babu Król porywa energią i świeżością, rozbraja humorem i luzem. Króluje.  

Czary Mary Koszmary i Ćmy

Liderem grupy jest Krystian Różycki, znany pod scenicznym pseudonimem Carlos. To jedna z najciekawszych postaci muzycznych Mysłowic. Przez kilkanaście lat grał w różnych składach, teraz koncentruje się jednak na autorskim projekcie (prócz tego gra na basie w Sztywnym Palu Azji). Czary Mary Koszmary i Ćmy zmontował „na szybko” w 2011 roku, gdy dostał propozycję występu na Innym Graniu w ChCK. Jego utwory ukazały się na kompilacjach z serii „Sealesia” i „Mysłowice Dobrze Brzmiące". Wszystkie łączą w sobie dużą melodyjność i oryginalność, na pierwszy plan wybija się w nich osobowość Carlosa, który swoim głosem i instrumentarium robi prawdziwe „czary mary”. Nowy skład zespołu uzupełniają Sara Kajzerek, Stanley McNolly i Jarek Bartkowiak.  


Więcej informacji i rezerwacja biletów: damian@chck.pl, tel. 32 349 78 71/63

Tagi: ChCK Chorzowskie Centrum Kultury festiwal muzyczny Inne Granie koncert konkurs

PDF Print