języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki `Silesia` w Katowicach

Ulica 3 maja 31a 40-097 Katowice

Dojazd

XXVI Międzynarodowy Festiwal Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych

Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia” zaprasza w dniach od 9 do 23 października 2016 r. na XXVI Międzynarodowy Festiwal Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych, który obejmuje  około 30 koncertów, i w których wystąpują młodzi artyści z Polski i wielu krajów Europy.

To wielkie muzyczne wydarzenie dedykowane jest głównie mieszkańcom Katowic, gdzie zaplanowanych została ponad połowa festiwalowych koncertów  Odbędą się m.in. w Sali Koncertowej i Auli im. Bolesława Szabelskiego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego, Sali Kameralnej NOSPR, Studiu Koncertowym Radia Katowice, Muzeum Archidiecezjalnym, Bibliotece Śląskiej, miejskich domach kultury i kościołach. Pozostałe odbędą się m.in. w Zakopanem, Nowym Sączu, Krynicy, Ostrawie, Koszycach, gdzie w muzyczną podróż udadzą się młodzi śląscy artyści.

Inauguracja tegorocznej edycji festiwalu odbędzie się 9 października w sali koncertowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach z udziałem Orkiestry Kameralnej Sinfonietta Cracovia pod dyrekcją Massimiliano Caldiego, Tria Śląskiego (Joanna Domańska-fortepian, Roman Widaszek-klarnet, Tadeusz Tomaszewski–waltornia) oraz laureatów Międzynarodowego Konkursu Muzycznego ARD Monachium 2016.

Młodzi artyści nagrodzeni w tym prestiżowym konkursie wystąpią również 19 października w Sali Kameralnej NOSPR w ramach cyklu „Środa Młodych – Silesia przedstawia”.

11 października w Studiu Koncertowym Radia Katowice zagra zjawiskowy Kwartet Labirynt, zespół ukraińskich artystów, laureatów konkursu kameralnego w Odessie, specjalizujących się w grze na instrumentach ludowych (domra, bałałajka, bajan) i autorskich aranżacjach muzyki klasycznej, filmowej, ludowej i jazzowej.

W ramach cyklu „Muzyka za przewodnika”, który oprowadza po wyjątkowych architektonicznie miejscach w Katowicach znajdą się 2 koncerty: w kaplicy Kurii Metropolitalnej w Katowicach oraz w Bazylice oo. Franciszkanów w Katowicach-Panewnikach.

18 października w katowickim Muzeum Archidiecezjalnym będzie miało miejsce prawykonanie utworu Benedykta Konowalskiego „Concertino”, które powstało w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”. Utwór wykonają: Airis Quartet (Aleksandra Czajor – I skrzypce, Grażyna Zubik – II skrzypce, Natalia Warzecha-Karkus – altówka, Julia Kotarba – wiolonczela) i Fluent Ensemble (Maciej Frąckiewicz – akordeon, Wojciech Psiuk – saksofon). Program tego koncertu obejmuje również kompozycje Astora Piazzolli, Giovanniego Sollimy, Perry’ego Goldsteina.

Na wszystkie koncerty w Katowicach wstęp jest bezpłatny, ale obowiązuje rezerwacja miejsc.

Szczegółowy program Festiwalu

Patronaty honorowe nad festiwalem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Śląskiego i Prezydent Miasta Katowice.

 

 

Tagi: festiwal muzyczny IPiUM Katowice koncert muzyka XXVI Międzynarodowy Festiwal Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych

PDF Print