języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

Katowice

Dojazd

III Metavera Art Festival

22 października 2016 r. rozpocznie się trzecia edycja Metavera Art Festival.

Festiwal jest okazją do powstawania nowych zestawień i kontekstów artystycznych. Z założenia ma charakter interdyscyplinarny. Łączy w sobie m.in. sztuki wizualne i performatywne, fotografię, muzykę, teatr oraz literaturę. Koncepcja festiwalu jest inspirowana ideą artystyczną niedawno zmarłego śląskiego artysty, Piotra Szmitke, nazwaną metaweryzmem, która zakłada ingerencję sztuki w rzeczywistość i rozpycha ich granice.

Festiwal potrwa do 10 listopada 2016 r.

Program:

22.10. g. 20:00 (sobota)

Becoming our mind - wystawa

Justyna Adamczyk / Aleksandra Urban / Małgorzata Wielek – Mandrela

kurator - Adriana Zimnowoda

wystawa potrwa do 10.11.

Galeria Teatru Korez, Katowice Miasto Ogrodów - wstęp wolny

Jedna wystawa. Trzy artystki. Wspólny mianownik: wirus irracjonalny. Pasożytujący. Niezdolny do samodzielnego życia. Rozpoznana zmiana patogenna: dusza wrażliwa i dziwna przy okazji. Halucynacje wzrokowe, omamy słuchowe, senne iluzje, folklor umysłu. W tym szaleństwie jest metoda – terapeutyczna: człowiek to nie maszyna! „Przepraszam. Nie chce być Imperatorem. To nie mój interes”* .

 

25.10. g. 18:30 (wtorek)

Biennale di Katowice? - spotkanie/dyskusja

Strefa Centralna, Katowice Miasto Ogrodów - wstęp wolny

Spotkanie “Biennale di Katowice?” ma zapoczątkować dyskusję o przyszłości Katowic w kontekście rozwoju sztuk wizualnych. Taki kierunek rozwoju kultury miasta wydaje się w obecnych warunkach oczywisty. W ostatnim czasie Katowice uległo niezwykłej transformacji. Powstały nowe przestrzenie dla kultury, powstała moda na uczestniczenie w życiu kulturalnym. Wenecja na czas trwania swojego biennale, czyli co dwa lata, na prawie pół roku zamienia się w wielkie centrum sztuki z mapą obiektów ekspozycyjnych rozproszonych po całym mieście. Wykorzystując potencjał artystyczny, intelektualny i lokalowy Katowic, można przedsięwziąć działania zmierzające do powstania festiwalu w podobnej konwencji, zapraszając artystów z całego świata oraz aktywizując środowisko rodzimych twórców. Spotkanie będzie miało charakter otwartej dyskusji z udziałem uznanych autorytetów, będących swego rodzaju grupą inicjatywną pomysłu, m.in. Henryka Wańka, Ingmara Villqista, Zbigniewa Kadłubka, Waldemara Szymczyka, Krzysztofa Karwata oraz Irmy Koziny. Inicjatywa ta ma charakter oddolny. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do włączenia się do dyskusji.

 

28.10. g. 19:00 (piątek)

Instytut fikcji -  koncert  Krzysztof Głuch Oscillate

Krzysztof Głuch / Agnieszka Łapka / Apostolis Anthimos / Bronisław Duży / Krzysztof Głuch jr.

Kinoteatr Rialto - wstęp wolny

Krzysztof Głuch - śląski pianista jazzowy i bluesowy, ceniony muzyk sesyjny, kompozytor, aranżer i producent. W ciągu swojej działalności artystycznej nagrał ponad trzydzieści albumów muzycznych. Został uznany pianistą roku 2014 w ankiecie kwartalnika “Twój Blues”, a w 2015 roku otrzymał nominacje do nagrody Janosha.

Oscillate to wynik ostatnich lat poszukiwań artystycznych muzyka i pierwszy autorski projekt, który firmuje własnym nazwiskiem. Do współpracy zaprosił weteranów polskiej sceny muzycznej oraz przedstawicieli młodego pokolenia. W Kinotetrze Rialto 28.10. wspólnie zagrają:

Krzysztof Głuch - fortepian

Agnieszka Łapka – wokal

Apostolis Aanthimos - perkusja

Bronisław Duży - puzon

Krzysztof Głuch Jr. - gitara

Muzyka zespołu łączy doświadczenie z młodzieńczą chęcią poszukiwania, konsekwencję z wolnością, świeżość z kanonami. Styl zespołu nie jest przyporządkowany jednemu gatunkowi. Swobodnie oscyluje pomiędzy jazzem elektrycznym, bluesem, soulem i popem. Muzyka ta jest efemeryczna i niezależna, a improwizacja jest elementem, bez którego by nie istniała. Koncert w ramach festiwalu zostanie połączony z wizualizacjami  rysunków oraz opisem koncepcji powstania “Instytutu Fikcji” oraz “Bramy Wyobraźni” Piotra Szmitke. Koncert stanowi próbę muzycznej interpretacji tej idei.    

05.11. g. 19:00 (sobota)

Więzy - przedstawienie Teatru A Part

Marcin Herich / Marlena Niestrój

info i rezerwacje: wiezy_apart@wp.pl - wstęp: 25 złotych

“Więzy” to bezsłowne przedstawienie solowe Marleny NIESTRÓJ w reżyserii Marcina HERICHA łączące motywy teatralne i taneczne z estetyką bondage. Przedstawienie jest osobistą refleksją nad motywem życiowych uwikłań i udziałem w nich sił: egzystencjalnych i społecznych oraz unikatowej siły jednostkowego doświadczenia - empirii, które targają każdym ludzkim życiem.

Teatr A Part jest niezależnym teatrem fizycznym i wizualnym, założonym i kierowanym przez reżysera Marcina Hericha. A Part realizuje autorskie przedstawienia i widowiska, tworzone metodą narracji wizualnej. Ekstrawaganckie spektakle Teatru A Part były prezentowane w 26 krajach na 5 kontynentach.

10.11. g. 18:00 (czwartek)

Fenomeny pamięci - finisaż festiwalu i wystawy

Mirosław Piróg “Sztuka pamięci” - wystąpienie

Leszek Ptaszyński - “Myśli ulotne” - projekcja filmu

Jerzy Kosałka / Mieczysław Litwiński

“Meta-hołd dla Meta-very” - performens muzyczny

Galeria Teatru Korez, Katowice Miasto Ogrodów - wstęp wolny

Ostatni dzień festiwalu poświęcony będzie kwestii pamięci potraktowanej z różnych perspektyw; z punktu widzenia teorii i praktyki.

Sztuka pamięci

“Czymże jest człowiek bez pamięci? Jeno pustą skorupą, pojemnikiem na doświadczenia raz się pojawiające i znikające w niebycie. Pamięć jest podstawą naszej jednostkowej egzystencji, tworzy też tożsamość narodów. Zarazem jednak jest przekleństwem dla tych, którzy są zbyt pamiętliwi. O pamięci, w jej wielorakich przejawach i o tym, że nie wiemy czym tak naprawdę jest, będzie to wystąpienie.”  [Mirosław Piróg]

Myśli ulotne

“Zapis wideo dokumentujący dzieło sztuki tak specyficzne jak instalacja, często zaskakuje. Szczególnie autora.” [Leszek Ptaszyński]

Instalacja “Myśli ulotne” prezentowana podczas ubiegłorocznego Metavera Art Festival polegała na emisji tekstów teoretycznych i poetyckich Piotra Szmitke w przestrzeni Placu Miarki w Katowicach. Leszek Ptaszyński jest realizatorem rejestracji dokumentującej to wydarzenie, która będzie wyświetlana podczas finisażu festiwalu wraz z komentarzem autora.

Meta-hołd dla Meta-very

Autorzy performensu: artysta wizualny Jerzy Kosałka i muzyk Mieczysław Litwiński dedykują go swojemu przyjacielowi, Piotrowi Szmitke, twórcy idei metaweryzmu. Obaj artyści znani są ze spektakularnych występów, w których prowokują publiczność do interaktywnego współtworzenia. Tym razem otwarta forma performensu będzie próbą ukazania atmosfery Metawery. Zakończenie jest nieprzewidywalne, ale przewidywane są wystrzałowe okoliczności.

Tagi: film Katowice Metavera Art Festival muzyka performance sztuka

PDF Print