języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Miejska Galeria Sztuki MM w Chorzowie

Ulica Sienkiewicza 3 41-500 Chorzów

Adres e-mail

galeriamm@chck.pl

Nr telefonu

32 349 78 75

Dojazd

Galeria MM w Chorzowie - IV Triennale Malarstwa ANIMALIS 2017, Konkurs na obraz o tematyce zwierzęcej

5 czerwca 2017 r. odbędzie się otwarcie wystawy IV Triennale Malarstwa ANIMALIS 2017- Konkurs na obraz o tematyce zwierzęcej. Konkurs oraz wystawa organizowane są przez Miejską Galerię Sztuki MM w Chorzowie.

„W przyszłym roku już po raz czwarty odbędzie się Triennale Malarstwa ANIMALIS w Miejskiej Galerii Sztuki MM w Chorzowie. ANIMALIS to ogólnopolski konkurs na obraz tematycznie związany ze światem zwierząt. Każda edycja konkursu dedykowana jest wyłącznie profesjonalnym artystom plastykom.
Miejska Galeria Sztuki MM mieści się w Chorzowie, w sercu Śląskiej Aglomeracji. Wydarzenia kulturalne organizowane w tym rejonie mają pomóc w odczarowaniu wizerunku Śląska jako okręgu wyłącznie przemysłowego, a Triennale ANIMALIS włącza się w tą ideę. Na przestrzeni ostatnich lat sukcesywnie się nam to udaje! Śląsk jest już co raz częściej postrzegany jako miejsce ważnych na arenie polskiej i europejskiej wydarzeń kulturalnych i festiwali sztuki.
Najważniejszym celem Triennale organizowanego przez Galerię MM jest promocja tradycyjnego malarstwa sztalugowego. Tematyka zwierzęca jest istotą tego założenia – wszak już w pierwszych przejawach twórczości malarskiej na ścianach jaskiń i grot paleolitycznych malowano właśnie zwierzęta. Wizerunki byków, jeleni, koni miały pomóc człowiekowi zgłębić ich naturę, miały funkcję nie tylko estetyczną, lecz także magiczną. Sztuka pradziejowa wybudowała solidny fundament pod kolejne epoki malarstwa, podczas których artyści regularnie sięgali do tego właśnie wdzięcznego tematu.
Triennale Malarstwa ANIMALIS jest jedynym takim konkursem organizowanym w Polsce, skierowanym do profesjonalnych artystów plastyków zamieszkałych w kraju oraz za granicą. W trakcie trwania wystaw pokonkursowych organizowane są liczne wykłady i panele dyskusyjne. Jury konkursu to osoby związane z malarstwem w praktyce i teorii: malarze, historycy sztuki, krytycy, kulturoznawcy. Co każdą edycję ANIMALIS ustalany jest nowy skład Komisji.
Pierwsza odsłona Triennale Malarstwa ANIMALIS odbyła się w 2008 roku. Do konkursu 163 artystów zgłosiło aż 466 obrazów. Spośród 445 obrazów zgodnych z regulaminem Jury wybrało 37, które zakwalifikowało do wystawy pokonkursowej. Mimo, że cała wystawa pokonkursowa prezentowała w większości prace stawiające raczej na zróżnicowaną, wyrazistą kolorystykę, prace nagrodzone były raczej monochromatyczne, stonowane i nastrojowe. Grand Prix konkursu w 2008 roku zdobył obraz Andrzeja Jędrasiaka „Nokturn z psem”.

Druga edycja konkursu miała miejsce trzy lata później. Pula zgłoszonych obrazów wzrosła do przekroczyła już 500 sztuk! Wyłanianie dzieł do wystawy pokonkursowej musiało więc zostać podzielone na dwa etapy; Wybrano najpierw 149, a następnie 72 obrazy do finałowej ekspozycji. W tej edycji uczestnicy ANIMALIS prezentowali bardzo zróżnicowane i odważne podejście do tematyki zwierzęcej – pojawiły się dzieła związane z wieloma nurtami sztuk plastycznych, począwszy od hiperrealistycznych przedstawień wizerunków zwierząt, poprzez akademickie portrety, czy żartobliwe karykatury, aż to nieomal abstrakcyjnych wariacji na ten temat. Jedno z tych bardziej nietypowych przedstawień zwierząt zyskało największą aprobatę Jury – było to „White rhino attacks” Aleksandry Kozioł, która tym dziełem zdobyła najwyższą nagrodę w konkursie.
Podczas ostatniej, trzeciej edycja Triennale Malarstwa ANIMALIS w 2014 roku w pierwszym etapie konkursu brało udział 282 artystów i aż 614 nadesłanych przez nich reprodukcji zgodnych z regulaminem. Jury konkursu wybrało do II etapu konkursu 115 obrazów 88 autorów, natomiast do wystawy pokonkursowej 73 obrazy 60 autorów. Wielu artystów uczestniczących w tej edycji triennale ANIMALIS brało udział również w poprzednich jego odsłonach. Finał ANIMALIS w 2014 roku wzbudził wiele kontrowersji ze względu na odważną decyzję Jury - ze względu na brak jednomyślności oraz wyrównany poziom wyróżnionych obrazów Jury postanowiło nie przyznawać Grand Prix ale rozdzielić nagrodę i w efekcie przyznało trzy równorzędne II Nagrody dla obrazów: "Żółta małpa" Huberta Bujaka, "Baranek" Magdaleny Kopytiuk-Pluty, "Lexus na czatach" Zdzisława Poskiera. Komisja przyznała również cztery nagrody pozaregulaminowe w postaci wyróżnień honorowych.”

Magdalena Bartocha, 2016 r.

 

 

 

Tagi: Chorzów IV Triennale Malarstwa ANIMALIS 2017 konkurs Miejska Galeria Sztuki MM w Chorzowie wystawa

PDF Print