języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Miejskie Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie

Ulica Krakowska 8 43-600 Jaworzno

Dojazd

Operetka „Księżniczka czardasza” E. Kálmána w Jaworznie

Arte Creatura Teatr Muzyczny serdecznie zaprasza na operetkę „Księżniczka czardasza” E. Kálmána, którą będzie można zobaczyć 22 stycznia 2017 r., o godz. 18.00  oraz 25 lutego 2017 r., godz. 18.00 na sali widowiskowo-koncertowej przy MDK im. Jaworzniaków. 

Księżniczka czardasza to jedna z najbardziej znanych i uwielbianych operetek napisana przez najwybitniejszych librecistów wiedeńskich. Fabuła osnuta jest wokół miłosnego mezaliansu, który odzwierciedla ówczesne życie arystokratycznych elit. Młody książę Edwin zakochany w węgierskiej szansonistce Sylwii gotowy jest popełnić mezalians i poślubić artystkę kabaretową. Sylwia boi się jednak, że rodzina ukochanego nie zaakceptuje związku. Stary książę ojciec wzywa  Edwina do Wiednia, by doprowadzić do jego ślubu z zamożną hrabianką Stasi. Sylwia dowiaduje się o zaręczynach ukochanego i desperacko wyrusza do Wiednia. Na balu udając żonę hrabiego, oczarowuje wszystkich łącznie z niedoszłymi teściami. Wśród gości ogólny śmiech wzbudza plotka o szansonistce, która kochała się nieszczęśliwie w księciu Edwinie i odtąd nazywana jest „księżniczką czardasza”. Gdy Edwin rozpoznaje Sylwię, cieszy się, że gdy ukochana rozwiedzie się, to będzie mógł się z nią ożenić jako z rozwiedzioną hrabiną, a nie „kabareciarą”. To łamie Sylwii serce. Jednakże po wielu zwrotach akcji i pozorowanej próbie samobójczej Edwina zakochani padają sobie w ramiona, a stary książę godzi się wyborem syna. Okazuje się bowiem, że księżna matka także była niegdyś szansonistką, syn musi być więc „genetycznie obciążony”.

Operetka przepełniona jest największymi hitami łączącymi czar wiedeńskich salonów i węgierskich rytmów. Do najsłynniejszych przebojów należą: Choć na świecie dziewcząt mnóstwo, Artystki, artystki, artystki z variété, W rytm walczyka serce śpiewa – kochaj mnie.

W spektaklu wystąpią artyści Teatru Muzycznego Arte Creatura: Sylva – Beata Witkowska-Glik / Ewa Banasiak / Natalia Piechowiak, Stasi – Anna Jankowiak / Joanna Szynkowska vel Sęk / Beata Witkowska-Glik, Edwin – Jarosław Wewióra, Feri –  Adam Żaak / Aleksandr Bardasov, Boni – Łukasz Ratajczak, Aleksandr Bardasov, Anhilda – Grażyna Bieniek-Żaak, Leopold Maria von  Lippert – Marceli Pałczyński, Miksa – Piotr Rybak / Kuba Bergel, Juliska – Magdalena Czarnecka, Aranka – Anna Jankowiak / Joanna Szynkowska vel Sęk / Beata Witkowska-Glik, Tancerki – Edyta Nowicka, Natalia Łaźnia, 

Śpiewakom towarzyszy Orkiestra Teatru Muzycznego Arte Creatura pod dyr. Bogusława Jana Bembna.

Libretto: Leo Stein i Bela Jenbach
Przekład: Jerzy Jurandot

Wystawienie za zgodą wydawnictwa Josef Weinberger Ltd.

Reżyseria: Dariusz Taraszkiewicz
Choreografia: Maria Pałczyńska
Kostiumy: Dorota Wewióra
Akompaniator: Rafał Gudyka
Scenografia: Jarosław Wewióra, Kuba Bergel
Produkcja: Jarosław Wewióra, Beata Witkowska-Glik, Maria Czempka-Wewióra
Asystent dyrygenta: Aleksandra Kruż

Patronat medialny: „Puls Jaworzna”, „Dziennik Zachodni”, „Nasze Miasto”, TVP Katowice, Radio Katowice

Sponsorzy: Hotel Brojan, Tkaniny Zenitex, Ewantex, Falkon, Tartak Krzysztof Walicki

Bilety do końca roku 2016 po starych cenach: 45,00 zł; 40,00 zł (ulgowe, emeryci, renciści, grupowe) do nabycia w MDK im. Jaworzniaków i na https://ekobilet.pl/artecreatura.

 

 

 

Tagi: Jaworzniaków Jaworzno MDK Operetka

PDF Print