języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Kino Amok - Scena Bajka w Gliwicach

Ulica Dolnych Wałów 3 44-100 Gliwice

Dojazd

Goya. Widzenie ciała i krwi - wystawa na ekranie kina Amok

Kino Amok zaprasza na kolejny sezon wyjątkowych reportaży z najważniejszych muzeów i galerii świata, zrealizowanych w jakości HD i DD Surround (z polskimi napisami). Tym razem dzięki twórcom cyklu Wystawa na ekranie będzie można zwiedzić, podążając za kamerami, aż siedem wystaw i poznać dzieła Boscha, Goi, Moneta, Renoira, Matisse’a, Amerykańskich Impresjonitów oraz Michała Anioła. Na pierwszą w tym roku relację z wystawy w The National Gallery w Londynie pt. Goya. Widzenie ciała i krwi, kino zaprasza 15.01.2017 roku o godz. 18.00. 

Phil Grabsky – pomysłodawca i główny producent całego przedsięwzięcia – przy pomocy ciekawej narracji, a także dzięki wypowiedziom ekspertów, wizytom w pracowniach konserwatorskich i maksymalnym zbliżeniom, ukazującym dzieła w detalach, umożliwi widzom z całego świata zobaczenie tego, co jest niedostępne podczas tradycyjnej wizyty w galerii czy w muzeum. Cykl Wystawa na ekranie przenosi na duży ekran bezcenne arcydzieła, do których dostęp jest często z różnych powodów ograniczony.

Francisco Goya jest bez wątpienia najbardziej znanym artystą hiszpańskim, uważanym za jednego z ojców sztuki nowoczesnej. Był nie tylko genialnym obserwatorem codzienności i burzliwej przeszłości Hiszpanii, ale także utalentowanym portrecistą i komentatorem życia społecznego. Goya wyniósł sztukę portretu na nowe wyżyny. Jego geniusz wyczerpująco zaprezentowała przekrojowa wystawa w The National Gallery w Londynie. Film wykorzystuje to wydarzenie, aby spojrzeć w głąb bogatego życia Goi. Odmalowuje je zarówno dzięki przeglądowi unikatowych dzieł mistrza zgromadzonych na wystawie, jak i lekturze jego listów oraz malowniczym zdjęciom z miejsc związanych z jego życiem.

Pod wpływem Rembrandta i Velázqueza Goya stworzył nowy realizm, który nie schlebiał i nie bał się pokazywać, co artysta zaobserwował, tak pod względem fizycznym, jak i emocjonalnym. Mimo to artysta był sowicie opłacany i wynagradzany przez najpotężniejsze osoby w państwie, uważające za wyznacznik prestiżu bycie malowanymi przez najlepszego artystę swoich czasów. Rodzina królewska, arystokraci, politycy i bliscy przyjaciele - wszyscy byli poddawani przez artystę jego nowoczesnej metodzie, pozwalającej uchwycić szybkie zmiany gestu i emocji. Siła wizji Goi i jego techniczna maestria uczyniły go jednym z najbardziej podziwianych i szanowanych artystów epoki, również w gronie współczesnych mu artystów.

Czas trwania: ok. 90 minut | Cena biletu: 25 zł (normalne); 20 zł (ulgowe); 15 zł (Rodzina 3+, szkoły)

 

 

Tagi: Amok Gliwice Kino Amok sztuka

PDF Print