języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Muzeum w Gliwicach - Willa Caro

Ulica Dolnych Wałów 8a 44-100 Gliwice

Dojazd

Z Bogiem za króla i ojczyznę – wystawa w Willi Caro w Gliwicach

28 stycznia 2017 r., godz. 16.00 w Willi Caro w Gliwicach odbędzie się otwarcie wystawy  pod tytułem „Z Bogiem za króla i ojczyznę. Kultura militarna prowincji śląskiej od wojen zjednoczeniowych do Wielkiej Wojny (1864–1914)”. To pierwsza taka ekspozycja w historii muzealnictwa na Śląsku. Obraz minionego świata śląskich regimentów i zarazem barwna opowieść o jednostkach wojskowych kwaterujących na terenie prowincji śląskiej w okresie od lat sześćdziesiątych XIX w. do wybuchu Wielkiej Wojny w 1914 roku.

Wstęp na wernisaż wolny, ilość miejsc ograniczona. 

Wystawa dostępna dla publiczności od 28 stycznia do 23 kwietnia 2017 r.

Celem wystawy jest zaprezentowanie kultury militarnej w prowincji śląskiej od lat sześćdziesiątych XIX w. do roku 1914 r., w jej wymiarze materialnym oraz symbolicznym. Jak dotąd żadne ze śląskich muzeów nie pokusiło się o próbę syntetycznego przedstawienia tego zagadnienia. Po części jest to spowodowane niewielką liczbą obiektów militarnych z epoki zachowanych w zbiorach muzealnych, tudzież ich znacznego rozproszenia, nie tylko w muzeach Dolnego i Górnego Śląska czy innych części Polski, ale także poza granicami naszego kraju. W tym kontekście jako unikatowa jawi się kolekcja militariów śląskich regimentów gromadzona na przestrzeni czterech dekadach przez Pana Norberta Kozioła, która stanowi trzon ekspozycji. Znajdują się w niej liczne i wyjątkowo rzadkie przedmioty, pozwalające na zaprezentowanie kilku płaszczyzn właściwych dla kultury wojskowej na Śląsku w omawianym okresie.

Pan Norbert Kozioł od czterech dekad wyszukuje interesujące go artefakty. Jego kolekcja obejmuje kilka tysięcy obiektów związanych z kulturą militarną Prus oraz Cesarstwa Niemieckiego, z których kilkaset, tych  najbardziej interesujących, zostanie zaprezentowana na wystawie w Muzeum w Gliwicach. Zorganizowanie podobnej ekspozycji w oparciu o zbiory muzeów krajowych byłoby całkowicie niemożliwe, i z tego względu gliwicka wystawa ma charakter prekursorski, a zarazem wybitnie kolekcjonerski. Nie byłoby jej gdyby nie kolekcjonerska pasja Pana Norberta Kozioła. Historycy i muzealnicy mają wielki dług wobec takich osób, które z wielkim oddaniem, latami, pieczołowicie gromadzą i chronią od zapomnienia pamiątki przeszłości.  Nasza wystawa jest z tego względu również swoistym hołdem, który muzealnicy składają kolekcjonerom prywatnym, takim jak Pan Norbert Kozioł, który zdecydował się udostępnić swoje zbiory szerokiej publiczności  - mówi Grzegorz Krawczyk, dyrektor Muzeum w Gliwicach.

Kuratorzy wystawy: Zbigniew Gołasz, Aleksandra Korol-Chudy
Współpraca kuratorska: Joanna Puchalik
Współpraca merytoryczna: Norbert Kozioł, Sebastian Rosenbaum
Organizator: Muzeum w Gliwicach

Tagi: Muzeum w Gliwicach Willa Caro otwarcie wystawy wystawy gliwice

PDF Print