języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Plac Jana III Sobieskiego 2 41-902 Bytom

Dojazd

Rekonstrukcje przeszłości. Ślązacy pod Grunwaldem

Wystawa "Ślązacy pod Grunwaldem", którą od 2 lutego 2017 r. prezentować będzie Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, otworzy cykl ekspozycji archeologicznych pod wspólnym tytułem "Rekonstrukcje przeszłości". Ukaże w nowym świetle jedną z najważniejszych bitew w polskiej historii – bitwę pod Grunwaldem, poruszając kwestię udziału części rycerstwa śląskiego po stronie krzyżackiej.

Wernisaż rozpocznie się o godzinie 18.00, a samą wystawę mozna oglądać od 2 lutego do 31 maja 2017 r.

Na czele Ślązaków walczących w bitwie stanął książę Konrad VII Biały, postawiony przed dramatycznym wyborem między rycerskimi ideałami a politycznymi rozgrywkami. U jego boku stawili się przedstawiciele znamienitych śląskich rodów – jedni kierowani lojalnością wobec suwerena, inni skuszeni wizją bogactwa i chwały. Szeregi Zakonu zasilili m.in. Kaspar von Niebelschütz, Hans/Hannus von Tader czy Dietrich von Kottulin.

Kontrowersyjna, według współczesnych kryteriów, postać Konrada, który wpierw walcząc przeciwko Polakom, w ostateczności stał się zwolennikiem króla Władysława Jagiełły, stała się pretekstem do prezentacji ówczesnej kultury materialnej, ze szczególnym uwzględnieniem uzbrojenia.

Na wystawie "Ślązacy pod Grunwaldem" zaprezentowany zostanie interesujący zbiór około 80 zabytków z późnego średniowiecza (XIV–XV w.), w większości stanowiący kolekcję Muzeum Górnośląskiego. Zwiedzający zobaczą zabytkowe militaria, w tym miecze z Otmuchowa i Tychów, kolczugę z Jerzmanowic, unikatowe hełmy ze Smolenia i z Plemiąt czy nałokcicę z ogrodzienieckiego zamku. Na ekspozycji nie zabraknie przedmiotów codziennego użytku. Wzbogacą ją ponadto repliki i rekonstrukcje (m.in. uzbrojenie rycerzy i odtworzony z detalami namiot księcia), które posiadają ogromną wartość edukacyjną.

Ekspozycja umożliwi szerokiemu gronu odbiorców lepsze zrozumienie realiów konfliktu z 1410 roku oraz obozowej codzienności wojującego rycerstwa. Za sprawą przemyślanej aranżacji i towarzyszących zajęć edukacyjnych wystawa trafi również do najmłodszych.

Wydarzenia towarzyszące

19 lutego, 12.00 – oprowadzanie kuratorskie

25 lutego, 12.30 – warsztaty dla dzieci "Jak zostać rycerzem?"

8 marca, 17.00 – spotkanie "Konrad VII Biały – rycerz i zalotnik"

25 marca, 12.30 – gra terenowa "Ślązacy pod Grunwaldem"

7 kwietnia, 10.00–17.00 – seminarium naukowe "Rekonstrukcje przeszłości. Czy warto?"

Tagi: : Muzeum Górnośląskie w Bytomiu wystawa historczyna wystawy bytom

PDF Print