języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej

Ulica Francuska 12 40-015 Katowice

Dojazd

'Pokaz Sztuki Mężczyzn' – cykl wystaw w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej

Po Pokazie Sztuki Kobiet Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej w Katowicach zaprasza na Pokaz Sztuki Mężczyzn – cykl wystaw w Galerii Intymnej poświęcony twórczości artystów działających na Śląsku.

Autorzy cyklu, włączając się w dyskurs dotyczący roli mężczyzny i kobiety, będą  poszukiwać twórczych tropów w pracach współczesnych artystów.

O ile w Pokazie Sztuki Kobiet wątkiem przewodnim była działalność społeczna artystek, o tyle w męskiej prezentacji uwaga skupiona jest na działaniach wewnętrznych, odbywających się w pracowni – będącej dla twórców swoistym centrum świata.

Planowane pokazy ujawnią wielość postaw twórczych, jak i różnorodność stosowanych technik. Rozpoczniemy od fotografii pokazanych w formie białych panoram na białych ścianach. Następnie zobaczymy cykl prac na blachach, które – niczym klepsydry – są osobliwą księgą czasu. Trzecim pokazem wejdziemy w świat ilustracji książkowych, będących wariacjami na temat tajemnicy i światła. Cykl zakończy pokaz rzeźb stworzonych z wykorzystaniem drewna i książek.

Prezentowani artyści:

2.02–10.04.2017 r. – Jerzy Rupik

20.042.06.2017 r. – Piotr Szewczyk

8.06–29.09.2017 r. – Piotr Kowalczyk

5.10–22.12.2017 r. – Sławomir Brzoska

 

Jerzy Rupik 

Wystawa: 2.02–10.04.2017 r., Galeria Intymna, Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej

Wykład: 15.02.2017 r., godz. 17.00

Kurator: Ewa Kokot

 

Jerzy Rupik – doktorant ASP w Katowicach, absolwent Akademii Rolniczej oraz Studium Terenów Zieleni w Krakowie. W 2004 r. obronił z wyróżnieniem dyplom licencjacki, a w 2006 r. pracę magisterską na kierunku grafika w zakresie projektowania graficznego w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Jego prace były prezentowane na wielu wystawach, m.in.: grafiki i fotografii w Miejskim Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie, fotografii w ramach Labiryntu Szóstego w Kłodzku, pokonkursowej wystawie projektów logo Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie (2004); pokonkursowej wystawie na Międzynarodowym Biennale Fotografii Artystycznej „Dziecko” w Poznaniu, wystawie plakatu w Oświęcimiu, poświęconej 60. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau (2005); wystawie fotografii Magiczne Przestrzenie / Magische Räume w Oberschlesisches Landesmuseum w Ratingen (2006).

Autor projektu parku Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie (2010) oraz projektu aranżacji wystawy „Montaż atrakcji” w Pyrzowicach (2015).

Laureat m.in.: nagrody specjalnej za logo Instytutu Jazzu w międzynarodowym konkursie TAMGA – International Trademark Contest w Nowosybirsku (2006), I nagrody w ogólnopolskim konkursie na logo Uzdrowiska Kołobrzeg, Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego w konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego (2012), I nagrody w konkursie na logo Biblioteki Głównej Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie (2014). W 2015 r. zwyciężył w ogólnopolskim konkursie na projekt koncepcji artystycznej „Budowy Trasy Pamięci”, poświęconej ofiarom katastrof górniczych.

Tagi: Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej Jerzy Rupik Katowice Pokaz Sztuki Mężczyzn wystawa

PDF Print