języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Bytomskie Centrum Kultury `Becek`

Plac Karin Stanek 1 41-902 Bytom

Dojazd

10. Festiwal Grand OFF, czyli Najlepsze Niezależne Krótkie Filmy Świata w BeCeKu

W Bytomskim Centrum Kultury odbędzie się przegląd filmów 10. Festiwalu Grand OFF.

Przez dwa dni, 21 i 22 lutego 2017 roku zostawnie pokazane aż 11 filmów, laureatów Festiwalu . Każdy blok będzie trwał średnio 110 minut

Festiwal Grand OFF to najważniejsza inicjatywa promująca kino niezależne w Polsce i jedna, z najważniejszych tego typu inicjatyw na świecie.

Powołane do życia w 2006 Światowe Nagrody Filmowe Niezależnych GRAND OFF to wydarzenie kulturalne, które zwraca uwagę na zjawisko kina niezależnego i nadaje mu odpowiednią rangę, powagę i prestiż. Najciekawsze produkcje niezależne z całego świata poddawane są preselekcji i typowane przez profesjonalna Komisję Nominacyjną do nagród w jedenastu kategoriach: scenariusz, reżyseria, zdjęcia, montaż, scenografia, aktorka, aktor, fabuła, dokument, animacja oraz najlepszy film polski. Filmy nominowane ocenia międzynarodowa Kapituła składająca się z ponad 60 znawców filmu, teoretyków, reżyserów, operatorów, montażystów i aktorów z ponad 30 krajów.

PROGRAM: 

21 lutego, godz. 18:30


1. NAJLEPSZA FABUŁA: Jesper Vidkjaer Rasmussen za film „Riders” reż. Jesper Vidkjaer Rasmussen (Dania) 29 minut

Zniesmaczony zabójczą przemocą panującą w wyjętym spod prawa klubie motocyklowym, Lars po 8 latach spędzonych w więzieniu, postanawia z niego odejść. Chce zacząć nowe życie z żoną i synem w innym kraju. Ale nic nie idzie zgodnie z jego planem.

2. NAJLEPSZA REŻYSERIA: Juanjo Gimenez za film „Timecode” reż. Juanjo Gimenez (Hiszpania) 15 min

Luna i Diego są strażnikami parkingowymi. Diego ma nocną zmianę a Luna pracuje w ciągu dnia.

3. NAJLEPSZY SCENARIUSZ: Leo Favier za film „Qui N’a Pas Sa Part D’Ombre” reż. Leo Favier (Francja) 15 min

Minister finansów dorwany przez dziennikarzy. Sprawa wyszła na jaw, znaleźli dowód na jego ukryte konto w Szwajcarii. Skandal! Wstyd! Powinien zrezygnować! Jak do tego doszło? W poszukiwaniu rozwiązania, jak wybrnąć z sytuacji, minister zagłębia się we własną przeszłość.

4. NAJLEPSZE ZDJĘCIA: James Watson za film „The secret world of Foley” reż. Daniel Jewel (Wielka Brytania) 14 min.

Film zabiera nas w podróż do mało znanego świata dźwiękowców, którzy dają filmom życie, dodając do nich efekty dźwiękowe w postprodukcji.

5. NAJLEPSZY MONTAŻ: Matthew Jeffrey za film „Henry” reż. Matthew Jeffrey (Wielka Brytania) 8 min

Henry jest odludkiem, który nie spędza dużo czasu ze swoimi rówieśnikami. Rodzice rzadko pozwalają mu wyjść z domu i spotkać się z innymi dziećmi z sąsiedztwa. Boją się go wypuszczać po tych wszystkich strasznych historiach, które Henry opowiada o dzieciach ze szkoły.  Pewnego dnia Henry znajdzie się w sytuacji „walcz lub uciekaj” i będzie musiał dokonać wyboru.

6. NAJLEPSZA AKTORKA: Nikola Raczko za film „Kroki” reż. Karolina Zaleszczuk (Polska) 24 minuty
Nastoletnia Justyna nie może już wytrzymać z matką, która całe noce spędza na imprezach, próbując kogoś poznać. Gdy do jej bloku wprowadza się nowa sąsiadka, Justyna zaczyna znikać z domu. Przypadkowa i niewinna fascynacja starszą dziewczyną każe jej dorosnąć.

Czas trwania pokazu wszystkich filmów: 105 minut

22 lutego, godz. 18:30

1. NAJLEPSZY AKTOR: Malcolm Ellul za film “The Maltese Fighter” reż. Arev Manoukian (Malta) 19 min

W czasach największej przemocy politycznej na Malcie, Carmelo, samotny ojciec i bokser z Valetty, by utrzymać siebie i syna Guiseppe, jest zmuszony dołączyć do skorumpowanego światka.

2. NAJLEPSZY DOKUMENT: Piotr Malecki za film „Budzik” reż. Piotr Malecki (Polska) 32 minuty

Budzik to klinika, w której dzieci w śpiączce czekają na przebudzenie. Przy łóżkach dzieci dyżurują rodzice, którzy prawie nie wychodzą z kliniki. Śpią na polowych posłaniach, które rozkładają obok szpitalnych łóżek – są zdeterminowani, by pomóc dzieciom wrócić do życia. Film opowiada niezwykłą historię ludzi, którzy w obliczu osobistej tragedii, nie poddają się, są pełni nadziei, walcząc o życie i zdrowie swoich dzieci.

3. NAJLEPSZA ANIMACJA: Lucie Sunkova za film „L’Arbre” reż. Lucie Sunkova (Francja) 15 minut

Cykl życia wiekowego dębu rosnącego nieopodal wiejskiego domu. Z jego żołędzia wyrasta obok nowy dąb. Na skutek zniszczeń po silnej burzy stary dąb trafia do domu w roli rodzinnego stołu. Przez okno obserwuje, jak dorasta młody dąb. Aż pewnego dnia młode drzewko znika z horyzontu. Wkrótce, ku zdumieniu dojrzałego drzewa, ojciec rodziny przynosi do domu nowe dębowe krzesło.

4. NAJLEPSZA SCENOGRAFIA I KOSTIUMY: Ares Ceylan za film „Puppenspiel” reż. Ares Ceylan (Szwajcaria) 19 minut

Ruben mieszka ze swoim surowym ojcem w domku położonym na odludziu, w lesie. Pewnego ranka słyszy, jak dzieci z miasteczka opowiadają makabryczne historie o jego ojcu i postanawia sprawdzić, skąd biorą się te plotki.

5. NAJLEPSZY FILM POLSKI: Klara Kochańska za film „Lokatorki” reż. Klara Kochańska (Polska) 30 minut

Justyna, samotna trzydziestoparolatka, mimo ryzyka jakie się z tym wiąże, kupuje mieszkanie na aukcji komorniczej. W dniu przeprowadzki do wymarzonego domu okazuje się, że klucze nie pasują do zamka. Sen Justyny o własnym miejscu spełni się jako koszmar…

Czas trwania pokazu wszystkich filmów: 115 minut.

 

 

Tagi: 10. Festiwal Grand OFF, czyli Najlepsze Niezależne Krótkie Filmy Świata w BeCeKu Becek Bytom film Grand OFF Kino

PDF Print