języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Galeria Sztuki Współczesnej SZARA

Ulica Misjonarzy Oblatów 4 Katowice

Dojazd

Małgorzata Szymankiewicz 'Frame' - wystawa w Galerii Szara

Galeria Szara w Katowicach zaprasza 10 marca 2017 r., w godzinach 19.00 – 21.00 na wernisaż wystawy ‘Frame’ Małgorzaty Szymankiewicz. Wystawę można zwiedzać od 11 marca do 09 kwietnia 2017 r. 

Nowe instalacje i obiekty wykreowane przez Małgorzatę Szymankiewicz nawiązują, podobnie jak we wcześniejszych pracach artystki, do różnych wizualnych aspektów rzeczywistości. Negocjują z ograniczeniami swoich materialnych właściwości i naszą percepcją prowadząc bezpośrednio do asocjacji m.in. z malarską abstrakcją, z której czerpie Szymankiewicz, ale do której nie odwołuje się w dosłowny sposób. Kojarzą się bardziej z wysiłkiem, niż rekreacją i stanowią próbę pokonania dyscypliny medium, które jest zazwyczaj statyczne. Wydają się być umieszczone w nowym kontekście a efekt przybiera formę autonomicznego studium obiektu — stworzonego na podstawie rejestracji wykonanej w pracowni artystki za pomocą jej telefonu — malarstwa odrywającego się od ścian, na tle których uparcie jest prezentowane. Są także próbą uchwycenia różnych wymiarów sytuacji zazwyczaj traktowanych jako oczywiste. (Romuald Demidenko)

Małgorzata Szymankiewicz - urodzona w 1980 roku. Zajmuje się malarstwem i obiektem. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2008. Laureatka głównej nagrody w konkursie Programu Trzeciego Polskiego Radia „Talenty Trójki”, wyróżniona na Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2013 i 2007, nagrodzona Medalem Młodej Sztuki 2015. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (2005, Wydział Malarstwa, Wydział Edukacji Artystycznej), w 2015 roku uzyskała stopień doktora w gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Pracuje na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie. Mieszka w Poznaniu. Współpracuje z BWA Warszawa oraz Galerie Wagner+Partner w Berlinie. Prace m.in. w kolekcjach Wielkopolskiego i Szczecińskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, Muzeum Narodowego w Szczecinie, Galerii Bielskiej BWA, CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa, Pizzuti Collection, USA, oraz w kolekcjach prywatnych polskich i zagranicznych.

Organizator: Galeria Szara w Katowicach, www.galeriaszara.pl
Współpraca: BWA Warszawa, www.bwawarszawa.pl

 

Tagi: Galeria Szara Katowice malarstwo Małgorzata Szymankiewicz wystawa sztuki współczesnej wystawy Katowice

PDF Print