języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Centrum Zimbardo

Ulica Plac Wyzwolenia 5 40-423 Katowice

Dojazd

Promocja książki "Rozbark-Nikiszowiec: Na Wspólnym Szlaku"

21 marca 2017 roku w godzinach 17:00 - 18:00 w Centrum Zimbardo odbędzie się spotkanie nt. książki "Rozbark-Nikiszowiec: Na Wspólnym Szlaku". 

Na spotkanie specjalnie wybrano pierwszy dzień wiosny. Wraz z nią na Nikisz przybywa coraz więcej odwiedzjących i turystów. A to ważne w życiu osiedla, mieszkańców, a także w działalności naszego Stowarzyszenia. Na spotkaniu będzie możliwość poznania tej wyjątkowej i niskonakładowej publikacji, której nie można obecnie nigdzie kupić. Ponadto pokażemy Nikiszowiec z różnych perspektyw: mieszkańca, osoby zawodowo zajmującej się promocją dziedzictwa industrialnego oraz lokalnego przewodnika, zawodowo i emocjonalnie związanego z Nikiszowcem.
• Henryk Psota, mieszkaniec Nikiszowca i bohater książki, opowie o tym, dlaczego Nikisz jest wyjątkowy.
• Adam Hajduga, kierownik referatu promocji dziedzictwa industrialnego, na przykładzie Nikiszowca opowie o potencjale turystycznym osiedli patronackich: „Odkryć dziedzictwo z lokalsami. Potencjał osiedli robotniczych na Szlaku Zabytków Techniki”.
• Anna Solińska, pracownik naszego Stowarzyszenia, lokalny przewodnik, poprowadzi spacer po Nikiszu.

Uwaga! Spacer odbędzie się o godz.16.00. Wszyscy chętni są proszeni, aby zgłaszać się pod numerem tel.: 664 222 044 lub e-mailowo: fil@fil.org.pl

I te różne perspektywy łączy także książka „Rozbark – Nikiszowiec: Na Wspólnym Szlaku”. Bo to właśnie nietypowy przewodnik po obu tych miejscach, który jest adresowany dla mieszkańców, ale także dla turystów. Powstał m.in. w oparciu o wywiady z mieszkańcami, a także o wiedzę i materiały lokalnych pasjonatów i historyków. Znalazły się w nim także niezwykłe fotografie archiwalne oraz pocztówki, a także współczesne zdjęcia. Do współpracy udało się także zaprosić fotografów zasłużonych dla dokumentowania dziedzictwa przemysłowego i poprzemysłowego naszego regionu – Marka Lochera oraz Pawła Szałankiewicza. W książce – jak w autentycznym przewodniku – znaleźć także można propozycje spacerów wraz z mapą, oraz opisem wybranych obiektów, a także poznać historię obu miejsc.

Osiedle Nikiszowiec – chociaż to niezwykła atrakcja turystyczna naszego regionu, czego dowodzi m.in. Status Pomnika Historii oraz obecność na Szlaku Zabytków Techniki – to miejsce, gdzie wciąż toczy się normalne życie. I to właśnie autentyczność miejsca i jego mieszkańców są powodem, dla którego warto odwiedzić Nikisz.

I dlatego książka powstała przede wszystkim dzięki mieszkańcom. Bo to oni przecież pamiętają miejsca i wydarzenia, o których nie przeczytamy nigdzie indziej. I to ich niezwykłe relacje, oparte na indywidualnej pamięci, pokazują ich wyjątkowy stosunek do miejsca, w którym żyją. I chociaż historia Rozbarku i Nikiszowca jest tak różna, to właśnie przywiązanie mieszkańców do miejsca jest tym, co je łączy. Oczywiście wspólnych motywów można znaleźć znacznie więcej – architektura kuzynów Zillmannów, związki obu miejsc z kopalnią, znaczenie stroju rozbarskiego, którym najprawdopodobniej inspirowana była nikiszowiecka mozaika – symbol osiedla. Jednak lokalna tożsamości jest niewątpliwie tym, co je wyróżnia.
Serdecznie zapraszamy zatem na spotkanie z książką i z Nikiszowcem.

Książka wydana przez Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Lokalnych, została dofinansowana ze środków Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020. Jest to kolejna publikacja Stowarzyszenia. Poprzednia - "Kleinfeld. Wielkie historie na Małym Polu" opisywała część Śródmieścia Bytomia.

Tagi: nikisz rozbark Szlak Zabytków Techniki Zimbardo

PDF Print