języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI
Kliknij aby objerzeć viedo.

Dom Pamieci Żydów Górnośląskich

Ulica Ks. Józefa Poniatowskiego 14 44-100 Gliwice

Adres e-mail

dompamieci@muzeum.gliwice.pl

Nr telefonu

32 441 96 39

Dojazd

'Innowacje Pana Oscara' – zwiedzanie ekspozycji razem z Wojciechem Mszycą

Dom Pamięci Żydów Górnośląskich zaprasza na zwiedzanie ekspozycji „Innowacje Pana Oscara” razem z Wojciechem Mszycą – kolekcjonerem tzw. „nivealiów” oraz współautorem wystawy.

Zwiedzanie odbędzie się w kilku terminach:

18 marca 2017 (sobota), godz. 12.00
22 kwietnia 2017 (sobota), godz. 12.00
13 maja 2017 (sobota), godz. 12.00
24 czerwca 2017 (sobota), godz. 12.00

W roku 2016 minęło 105 lat od stworzenia kremu Nivea. Ten, prawdopodobnie najsłynniejszy krem świata powstał w Hamburgu, jednak jego twórcą był gliwiczanin – Oscar Troplowitz, pochodzący z rodziny niemieckich Żydów. Od końca lutego 2017 roku w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich można zobaczyć wystawę Innowacje Pana Oscara, prezentującą unikatową kolekcję tzw. „nivealiów” – opakowań po kremie Nivea, gadżetów reklamowych firmy Beiersdorf, plakatów, wycinków z prasy. Cały ten zbiór jest własnością kolekcjonera i pasjonata marki NIVEA – Wojciecha Mszycy. Prezentowane na wystawie obiekty pokazują ewolucję produktów firmy Beiersdorf, a także opowiadają historię genialnego wynalazcy Oscara Troplowitza, którego kosmetyczne innowacje stosowane są po dziś dzień na całym świecie. W sobotę, 18 marca o godzinie 12.00 zapraszamy na zwiedzanie ekspozycji wspólnie z kolekcjonerem – Wojciechem Mszycą.

Wszystkim produktom Oscara i jego współpracowników, towarzyszyła piękna i nowoczesna oprawa graficzna – począwszy od opakowania, przez charakterystyczną kolorystykę aż po liternictwo, ilustracje i ornamentykę. Wyroby firmy Beiersdorf były promowane kreatywną reklamą wizualną wykorzystującą chwytliwe marketingowe slogany. Oscar w historii zapisał się również jako przedsiębiorca, który w zaskakujący, jak na tamte czasy, sposób przyczynił się do zmiany traktowania wszystkich swoich pracowników. Wprowadził krótszy czas pracy, pokój socjalny dla karmiących matek, darmowe posiłki. Nawet dzisiaj niektóre z jego pomysłów wydają się być nowatorskie.
Wystawę Innowacje Pana Oscara w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich oglądać można do 30 czerwca 2017r.

Wojciech Mszyca – dziennikarz, absolwent Uniwersytetu im. M. Kopernika w Toruniu, kolekcjoner, działacz społeczny na rzecz ratowania zabytków. Mieszka od 42 lat w Katowicach, ale jest przede wszystkim miłośnikiem rodzinnych Żarek na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Laureat licznych nagród, m.in. w 2000 r. otrzymał ministerialną Złotą Odznakę „Za opiekę nad zabytkami”; w 2006 r. został laureatem Nagrody Marszałka Woj. Śląskiego „za ochronę i upowszechnianie dóbr kultury” oraz otrzymał Dyplom Ambasady Izraela „za ochronę dziedzictwa kultury żydowskiej w Polsce”.
Kolekcjonuje zabytkowe rowery, jurajskie amonity oraz opakowania kremu Nivea i innych „specyfików, wytworów” Beiersdorfa.

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.

 

 

Tagi: Dom Pamięci Żydów Górnośląskich Gliwice Muzeum w Gliwicach Wojciech Mszyca wystawa

PDF Print