języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej

Plac Wolności 1 41-300 Dąbrowa Górnicza

Adres e-mail

olaf.otwinowski@palac.art.pl

Nr telefonu

32 733 88 28

Dojazd

90 lat Konkursu Chopinowskiego - recital fortepianowy w Pałacu Kultury Zagłębia

Rok 2017 to wyjątkowy czas dla polskiej sceny muzyki klasycznej - w tym roku obchodzimy 90. rocznicę Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Konkurs, zainicjowany w 1927 r. przez polskiego pianistę, profesora Jerzego Żurawlewa, jest jednym z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów muzycznych na świecie. Co 5 lat do Warszawy przybywają utalentowani pianiści z całego świata i wszyscy prezentują utwory jednego autora - wybitnego, polskiego kompozytora, patrona konkursu - Fryderyka Chopina. Dąbrowski Recital Fortepianowy poświęcony będzie polskim laureatkom tego znamienitego konkursu, a 25 kwietnia 2017 r. o godzinie 18:00 przy klawiaturze instrumentu zasiądzie Miyako Arishima.

Miyako Arishima urodziła się w Kumamoto, w Japonii. W 2010 r. ukończyła Toho Gakuen School of Music, w klasie prof. Keiko Takeuchi. W 2016 r. ukończyła studia z wyróżnieniem w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bygdoszczy, w klasie prof. Katarzyny Popowej-Zydroń i dr Agaty Nowakowskiej-Gumieli. Swoją pracę kontunuuje jako stażystka artystyczna, również w klasie prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Jest laureatką wielu konkursów muzycznych w Japonii, zdobywała też nagrody na arenie międzynarodowej, m.in.:

2011 r. - Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. F. Chopina w Warszawie (finalistka)

2012 r. - Ogólnopolski Festiwal Pianistyczny "Chopinowskie Interpretacje Młodych" w Koninie (wyróżnienie)

2013 r. - XXXIV Międzynarodowy Festiwal Muzyczny w Kirishima, Japonia (nagroda Kirishima Music Festiwal Award)

2013 r. - X Międzynarodowy Konkurs Chopinowskie w Darmstadt, Niemcy (V nagroda)

2015 r. - Nagroda Specjalna Prezydenta Bydgoszczy (po uczestnictwie w XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Warszawie)

Ponadto współpracowała z orkiestrami tj. Kyusyu Symfoniczna Orkiestra, Sendai Filharmoniczna Orkiestra, Kumamoto Symfoniczna Orkiestra, Krakowska Orkiestra Kameralna, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej. Od 2016 r. jest członkiem zespołu muzyki współczednej Sort Hul Emsemble, gdzie wykonała kilka premier, a także występowała z wybitną solistką - saksofonistką Aliną Mleczko.

Program koncertu:

Polonez es-moll op. 26 nr 2

Preludia op. 28 nr od 14 do 20

Nokturn G-dur op. 37 nr 2

Scherzo E-dur op. 54

Bilety w cenie: 10 złotych.

Tagi: Dąbrowa Górnicza Konkurs Chopinowski Miyako Arishima Pałac Kultury Zagłębia recital fortepianowy

PDF Print