języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Galeria Rondo Sztuki w Katowicach

Aleja Rondo im. Gen. Jerzego Ziętka 1 40-121 Katowice

Dojazd

DESIGN32 - wystawa najlepszych dyplomów projektowych

6 kwietnia 2017 r. w Galerii ASP Katowice Rondo Sztuki odbędzie się wernisaż wystawy DESIGN 32.

DESIGN32 to przegląd trzydziestu dwóch wyjątkowych osiągnięć na akademickich wydziałach projektowych w dziedzinie dizajnu i projektowania graficznego. Składa się z konkursu odbywającym się u organizatora - Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, oraz wystawy eksponowanej w Galerii Rondo Sztuki. Z pośród akademii: warszawskiej, łódzkiej, wrocławskiej, gdańskiej, krakowskiej, szczecińskiej, katowickiej i Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu zostaną wyłonieni laureaci, którym zostaną przyznane nagrody.

Akademie wymieniają się doświadczeniem i tendencjami projektowymi, uczestnikom zaś zostaje podana możliwość zaistnienia na profesjonalnym rynku projektowym, a nawet podjęcia współpracy biznesowej.

Następująca edycja konkursu DESIGN32 zbiera zeszłoroczne dyplomy nastawione na przyszłość. Jest to czas, w którym pragniemy przede wszystkim bezpieczeństwa i wygody. Marzenia te dotyczą  zarówno naszych domostw i rozrywki, jak również otaczającej nas natury i przestrzeni miejskiej. Bez podziału na starość i młodość, a z troską o rozwój.

Artyści: Maciej Cychnerski, Marta Kozakiewicz, Patrycja Kruk, Julia Parchimowicz, Katarzyna Maculewicz, Justyna Baytel, Urszula Gumińska-Kurek, Magdalena Tutak, Joanna Pastusińska, Hubert Albertusiak, Magdalena Gawlik-Łęcka, Anna Bacik, Monika Kozłowska, Krzysztof Bardzo, Weronika Hrynkiewicz, Paweł Ja-czewski, Maciej Piłat, Klaudia Olejnik, Joanna Fredrych, Łukasz Preiss, Laura Pawlikowska, Małgorzata Hinz, Karolina Kamińska, Patrycja Kryszczuk, Olga Kawacińska, Joanna Żaboklicka, Aleksandra Zaręba, Magdalena Popińska, Kamil Seweryn Kowalski, Urszula Słowacka, Aleksandra Misztela, Piotr Depta-Kleśta, Kaja Depta-Kleśta

W tym roku odbywa się szósta edycja konkursu. Do tej pory konkurs odbywał się w lipcu, bezpośrednio po obronach pracy dyplomowych. Wychodząc naprzeciw postulatom środowisk akademickich, tegoroczną edycję organizujemy w kwietniu roku następnego, w celu umożliwienia udziału w konkursie studentom broniącym się w późniejszych terminach. Daje to uczelniom możliwość wyboru rzeczywiście najlepszych prac, a organizatorom więcej czasu na przygotowanie imprezy. 

Gdańska ASP rozwija nasze poznanie przez etiudę animowaną pt. „Gościnny” (Maciej Cychnerski), projekt Centrum Dominikańskiego w Gdańsku (Marta Kozakiewicz), edukacyjną zabawkę zakładającą popularyzację architektury statków wodnych (Patrycja Kruk), a także przez kampanię promującą świadomość językową (Julia Parchimowicz). 

Górny Śląsk oferuje coś dla każdego z różnych przedziałów wiekowych. Najmłodszych zadowoli aplikacja internetowa oraz na urządzenia mobilne „Kasia wie wszystko” (Katarzyna Maculewicz), studentów zainteresuje oprawa graficzna festiwalu studenckiego Fest Design 2016 poświęconego relacjom projektowania graficznego i nauki (Justyna Baytel, Urszula Gumińska-Kurek), korporacje – stoły – wielofunkcyjne okolicznościowe do sal konferencyjnych i bankietowych (Magdalena Tutak), a pasjonatów zajmą zestawy naczyń ekspozycyjno-promocyjnych Śląskich deserów (Joanna Pastusińska). 

Z kolei ASP w Krakowie odnosi się do spokoju. Wygodne wielofunkcyjne siedziska (Hubert Albertusiak) oraz instalacja „Po prostu w Domu” złożona ze stołu i książek (Magdalena Gawlik-Łęcka) z pewnością zapewnią nam odpoczynek po aktywnym skorzystaniu z aplikacji mobilnej, będącej turystycznym przewodnikiem po przestrzeni miejskiej Katowic (Anna Bacik). Pomyślano również o naszych czworonożnych przyjaciołach w projekcie Cmentarza dla Zwierząt w Forcie 31 w Krakowie (Monika Kozłowska). 

Dyplomantów z łódzkiej ASP interesuje konstrukcja i analiza zagadnienia. Posiadając na podorędziu Uniwersalny Schron (Krzysztof Bardzo), emocjonująco spędzimy czas przy grze planszowej (Weronika Hrynkiewicz) lub serii plakatów inspirowanych tendencjami projektowymi od lat 60-tych do 80-tych (Paweł Jaczewski) oraz kolekcji odzieży, obuwia i galanterii skórzanej inspirowanej wzornictwem przemysłowym (Maciej Piłat). 

Poznański Uniwersytet Artystyczny dba o ważkie tendencje #bio i #tech. Projekt „…nie tylko ogrodowe”(Klaudia Olejnik) oraz domowa zielarnia HERBA (Joanna Fredrych) przypominają o naszym połączeniu z przyrodą i łączą się tematem zdrowia z kolejnymi projektami: pojazdem dla seniora Balance bike (Łukasz Preiss) oraz miękką i niemnącą się lampą foama (Laura Pawlikowska). 

W trosce o komfort człowieka dyplomanci ASP z Wrocławia rozwiązali problem mobilnej garderoby (Małgorzata Hinz), kuchni plenerowej (Karolina Kamińska), dodając instalację meblową (Patrycja Kryszczuk) oraz sitodruki Zielnika Czarodziejskiego (Olga Kawacińska). 

Stołeczna ASP proponuje nową koncepcję usługi głosowania w wyborach parlamentarnych (Joanna Żaboklicka), ale też projekt graficzny "Księgi niepokoju" Fernanda Pessoi obierający za temat studium melancholii (Aleksandra Zaręba). Nowoczesnymi rozwiązaniami cechuje się wielozadaniowy zestaw mebli inspirowany formą, konstrukcją i dekoracją tradycyjnego zydla (Magdalena Popińska) oraz konektor, czyli mobilny system wystawienniczy (Kamil Seweryn Kowalski). 

Dyplomy szczecińskiej Akademii Sztuki ukierunkowane są społecznie. Przede wszystkim wspominają o zdrowiu fizycznym w kampaniach społecznych „Zadbaj o swój mózg” (Urszula Słowacka) i „Nie Garb Się” (Aleksandra Misztela). Komentują też naszą rzeczywistość w plakacie polityczno-społecznym (Piotr Depta-Kleśta) i proponują opracowanie graficzne „13 Bajek z Królestwa Lailonii dla dużych i małych” Leszka Kołakowskiego (Kaja Depta-Kleśta). 

Wernisaż wystawy, wręczenie nagród i wyróżnień 6 kwietnia 2017, godz. 18.00 Galeria ASP w Katowicach Rondo Sztuki. Wystawę można oglądać do 30 kwietnia.

Tagi: DESIGN32 dizjan Katowice Rondo Sztuki wystawa

PDF Print