języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI
Kliknij aby objerzeć viedo.

Rosyjska Ruletka

Ulica S. Grota-Roweckiego 5 41-205 Sosnowiec

Adres e-mail

promocja@rosyjskaruletka.edu.pl

Dojazd

Spotkanie z Maciejem Jastrzębskim – korespondentem Polskiego Radia w Moskwie

Koło Naukowe Rusycystów Rosyjska Ruletka oraz Wydawnictwo Editio zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu „Bliżej Rosji”. Gościem spotkania będzie Maciej Jastrzębski, wrocławianin, który całe swoje zawodowe życie związał z Polskim Radiem.

Dziennikarską przygodę rozpoczął od współpracy z radiową Trójką. Później był reporterem radia regionalnego w Bydgoszczy. Od wielu lat jest korespondentem zagranicznym Informacyjnej Agencji Radiowej Polskiego Radia. Pracował w Mińsku na Białorusi, a obecnie mieszka w Moskwie i przekazuje najważniejsze informacje dotyczące wydarzeń w Rosji. Autor książek „Matrioszka Rosja i Jastrząb”, „Klątwa gruzińskiego tortu”, „Krym: miłość i nienawiść”. 11 kwietnia będzie miała miejsce premiera najnowszej książki Macieja Jastrzębskiego „Rubinowe oczy Kremla. Tajemnice podziemnej Moskwy”.

Spotkanie z Maciejem Jastrzębskim odbędzie się 25 kwietnia 2017 o godz. 11.30 w Instytucie Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu Śląskiego przy ul. Stefana Grota-Roweckiego 5 w Sosnowcu. Z korespondentem PR będzie rozmawiał Paweł Łaniewski, student IFW UŚ. Wstęp wolny.

O najnowszej książce Macieja Jastrzębskiego „Rubinowe oczy Kremla. Tajemnice podziemnej Moskwy”:

"Każde miasto ma swoje legendy, a jak wiemy, w każdej legendzie kryje się ziarno prawdy. Im starsze i większe miasto, tym więcej legend. A Moskwa jest ogromna i tajemnicza. Ludzie powiadają, że jest przeklęta od XII wieku, gdy zamordowano ostatniego kapłana pogańskiego boga Jariły. Konając, rzucił on klątwę na tych, którzy w świętym miejscu chcieliby czcić innych bogów. Odtąd na Moskwę spadają różne nieszczęścia: zarazy, pożary i obce armie, a na kremlowskim tronie zasiadają okrutni władcy. Może właśnie dlatego Rosjanie są tacy przesądni? Co roku wydają miliardy dolarów na usługi wróżek, jasnowidzów, okultystów i znachorów. Wierzą w międzynarodowe spiski, snują opowieści o duchach, skarbach i innych wymiarach. Od wieków moskiewscy magowie w podziemnych laboratoriach poszukują kamienia filozoficznego, a diggerzy eksplorują labirynt korytarzy z nadzieją na odnalezienie ksiąg króla Salomona, tajnej linii metra, podziemnych osiedli i gwiezdnych wrót.

W swojej najnowszej książce Maciej Jastrzębski, niezrównany gawędziarz i niestrudzony badacz rosyjskiej duszy, zabierze nas na wyprawę do podziemnej Moskwy, aby odnaleźć sekretną bibliotekę bizantyjskich cesarzy, a przy okazji dotknąć wielu tajemnic rosyjskiej stolicy — zarówno dawnych, jak i tych, które dotyczą jej najnowszej historii. Jest to opowieść o tym, co niejednoznaczne, nieoczywiste, nieprawdopodobne, a jednak ma ogromny wpływ na życie moskwian".

Fragmenty najnowszej książki: Rubinowe oczy Kremla — fragmenty

 

Tagi: język literatura Maciej Jastrzębski Rosja spotkanie autorskie uniwersytet

PDF Print