języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Kinoteatr Rialto w Katowicach

Ulica św. Jana 24 40-012 Katowice

Adres e-mail

rezerwacja@rialto.katowice.pl

Nr telefonu

322510431

Dojazd

'Berlin – symfonia wielkiego miasta' – seans z muzyką na żywo w wykonaniu Wojtka Kucharczyka

Kinoteatr Rialto zaprasza 13 maja 2017 r. o godzinie 20:00 na seans filmu "Berlin – symfonia wielkiego Miasta", któremu będzie towarzyszyć muzyka na żywo w wykonaniu Wojtka Kucharczyka. Widzowie będą mogli obejrzeć odrestaurowaną wersja filmu pochodząca z archiwum filmowego Deutsche Kinemathek .

Wyrafinowany estetycznie filmowy poemat o Berlinie z lat 20. w reżyserii Waltera Ruttmana – jednego z najwybitniejszych pionierów kina eksperymentalnego z genialnymi zdjęciami Karla Freunda. Film stanowi opowieść o jednym dniu z życia niemieckiej stolicy, złożoną z kalejdoskopowo zmieniających się obrazów podporządkowanych rytmowi dnia. Montażowa konstrukcja podkreśla nieprawdopodobną energię wielkomiejskiego pejzażu z nieskończoną ilością zdarzeń i różnorodnością przestrzeni.

Film Ruttmana wyrasta z ducha czasów, w których powstawał. Około 1924 r. w kinematografii niemieckiej wygasał ekspresjonizm, wypierany przez technikę i styl Neue Sachlichkeit, czyli sztukę Nowej Rzeczowości, kierującej się w stronę realizmu, często ukazującej pejzaż miejski z jego dynamiką, różnorodnością i ludźmi ukazanymi na tle architektury.

Film zostanie zaprezentowany z muzyką na żywo w wykonaniu Wojtka Kucharczyka.

Wojciech Kucharczyk - muzyczny rebeliant, ciągle wierzy, że doczeka muzyki z przyszłości, prawdziwie nowej i nieznanej. Łączy elektronikę, akustykę, rytmy afrykańskie, konceptualizm i wiele innych subtelnych spraw. Nazywa siebie badaczem i działaczem artystycznym, jest poszukiwaczem dźwięków, lubi zawiłe, ale i proste historie. Nie stroni od socjologii i antropologii.

Znany z działalności w zespołach Mołr Drammaz, The Compainer & The Complainers, HWDJAZZ, Iron Noir i wielu innych. W ramach różnych projektów muzycznych wydał ze sto płyt. Od 1995 r. prowadzi wytwórnię Mik Musik. Od kilku lat jest kuratorem sceny Carbon na festiwalu Tauron Nowa Muzyka Katowice. W imię różnorodności.

Pokaz filmu odbędzie się w ramach przeglądu „Kino i Architektura”, realizowanego wspólnie przez Filmotekę Śląską, kino Kosmos, kinoteatr Rialto i Stowarzyszenie Architektów Polskich o/Katowice

Bilety: 15 złotych.

Reż. Walter Ruttmann, Niemcy, 1927, 63 min.

 

Tagi: Berlin – symfonia wielkiego miasta film Katowice kino Rialto Wojciech Kucharczyk

PDF Print