języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Miejski Dom Kultury `Koszutka` Filia `Dąb`

Ulica Krzyżowa 1 Katowice

Dojazd

'Odczytywanie' – wystawa kolekcji negatywów w Miejskim Domu Kultury ‘Koszutka’

„Odczytywanie” to wystawa fotografii nieznanego autorstwa z kolekcji negatywów, którą Kamil Myszkowski, kurator wystawy, kupił w 2013 roku na Giełdzie Staroci w Dąbrowie Górniczej. Wernisaż odbędzie się w Miejskim Domu Kultury "Koszutka" - filia "Dąb"  5 maja 2017 r. o godzinie 18:00.

Brak znajomości historii zbioru negatywów nie uniemożliwia odczytywania możliwych znaczeń i kontekstów poszczególnych fotografii. Z ich analizy wynika, że zostały wykonane około roku 1967, przedstawiają w większości Gliwice. "To, co chcemy pokazać za sprawą wystawy, jest wynikiem przemyśleń po tym, jak znalezione negatywy wkradły się w nasze życie i zainspirowały do poszukiwań oraz szerszego myślenia o nich. Prezentowane cykle to przykładowe, możliwe wariacje na temat tych fotografii. Znamy fragmenty tej historii, ale nie znamy jej rodowodu, nie wiemy, jaka była intencja, dzięki której fotografie zaistniały. To pozwala postrzegać negatywy z jednej strony jako przedmiot czysty i wolny, z drugiej narażony na wszelkie - dowolne - interpretacje. Jak go przed nimi uchronić i czy w ogóle to robić? Kto ma do tego prawo? " - mówią Organizatorzy. Są to zatem spekulacje, domysły i próby odczytania.

Wystawa jednak nie jest wyłącznie prezentacją ciekawej kolekcji fotograficznej, ale przede wszystkim punktem wyjścia do dyskusji nad samym ruchem fotoamatorskim. Ekspozycja i towarzyszące jej wydarzenia są także kolejnym etapem poszukiwań anonimowego autora. Odbiorcy wystawy są niejako zaproszeni do owej gry „odczytywania” - mogą zanurzyć się w proponowaną narrację albo spróbować snuć własne wątki tej tajemniczej opowieści.

Na wystawę zapraszają Miejski Dom Kultury "Koszutka" filia "Dąb" oraz Fundacja dla Filmu i Fotografii. Ekspozycja potrwa do końca maja 2017 r..

Tagi: fotografia Katowice Krzysztof Myszkowski MDK Koszukta Filia Dąb wystawa

PDF Print