języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Galeria Rondo Sztuki w Katowicach

Aleja Rondo im. Gen. Jerzego Ziętka 1 40-121 Katowice

Dojazd

Wilhelm Sasnal w Rondzie Sztuki

Od 11 maja 2017 r. w Rondzie Sztuki oraz księgarni Tam gdzie zawsze w Katowicach odbywać się będą wydarzenia towarzyszące wydaniu książki Jakub Banasiaka „15 stuleci. Rozmowa z Wilhelmem Sansalem”.

11 maja, 20:00 - 23:00, księgarnia Tam gdzie zawsze, Sasnalówka

Spotkanie będzie mieć charakter otwartej dyskusji, a rozmowę wzbogaci prezentacja twórczości i czytanie fragmentów najnowszej książki. W spotkaniu udział wezmą m.in.: artysta wizualny, absolwent ASP w Katowicach (dyplom u Andrzeja Tobisa) Bartek Buczek i pisząca dla ArtPapieru Sabina Strózik. Będzie okazja rozmawiać o artyście, malarzu, filmowcu, ale także twórcy zaangażowanemu politycznie. Spróbujemy zgłębić zjawisko "sasnalomanii", może trochę się jej poddać, a może całkowicie odrzucić mit najbardziej rozpoznawalnego polskiego malarza współczesnego na świecie. Po dyskusji odbędzie się afterparty, którego gospodarzem będzie Phono.

19 maja, 18:00 - 21:00, spotkanie z Wilhelmem Sasnalem i Jakubem Banasiakiem

Na kolejnym spotkaniu z cyklu „Poczytalność” gośćmi będą Wilhalm Sasnal & Jakub Banasiak. Bohater i rozmówca książki "15 stuleci. Rozmowa z Wilhelmem Sasnalem".

„Najlepiej sprzedający się polski malarz”, „najpopularniejszy polski malarz swego pokolenia”, „najbardziej rozpoznawalny na świecie polski artysta” – media przyzwyczaiły nas, że po nazwisku Sasnal zazwyczaj następuje jakieś „naj”. Jest znany, a popularność i ceny, które kolekcjonerzy są skłonni płacić za jego obrazy, coraz częściej przesłaniają jego samego, zamykając go w szczerozłotej szufladzie z nazwą „gwiazdor polskiego malarstwa”.

W rozmowie z Jakubem Banasiakiem Wilhelm Sasnal nie daje się zamknąć w żadnej szufladzie. Odżegnuje się od etykietki dyżurnego popbanalisty czy artysty pokoleniowego, opowiada nie tylko o całej swojej drodze twórczej – od krakowskiej ASP do ostatniego filmu Słońce, to słońce mnie oślepiło – ale także burzy narosłe wokół swego wizerunku mity. Mówi o inspiracjach, o tym, co jest dla niego najważniejsze w tworzeniu, ale także o tym, co go mierzi we współczesnej kulturze. Z jego odważnych, często kontrowersyjnych refleksji wyłania się postać humanisty i dojrzałego, społecznie zaangażowanego artysty, który ani przez chwilę nie osiadł na laurach.

20 maja, 19:30 - 22:30 i 21 maja, 18:00 - 20:00, Przegląd filmów Anki i Wilhelma Sasnalów, Kino ASP w Katowicach, ul. Raciborska 50

20.05

19:30 „Huba” (66 minut)
21:00 „ Słońce to słońce mnie oślepiło” (74 minuty)

21.05

18:00 Zestaw filmów krótkometrażowych Wilhelma Sasnala:

1 Europa, 16 mm, 2007
2 Bonnie and Clyde, 8 mm, 2005
3 Koreks, 16 mm, 2015
4 Nowa Huta, 16 mm, 2005
5 Touch me, 8 mm, 2002
6 Mojave, 16 mm, 2006
7 Untitled (Elvis), 16 mm, 2007
8 Columbus, 16 mm, 2014

Czas trwania: ok 60 minut

"Huba"
Bohaterami filmu pt. "Huba " jest stary, chory mężczyzna i młoda kobieta z dzieckiem. On odchodząc z fabryki, wyrwany z rytmy pracy, traci kontrolę nad czasem. Nie może spać i jeść. Wysycha. Ona i dziecko są jak zrośnięty organizm. Ale ta bliskość polega na uzależnieniu i nierówności. Dziecko najmocniej wczepione w życie jest żarłoczne i wysysające, uwolniona na chwilę kobieta i tak skazana na przemoc, a Stary, oddzielony od fabryki, nie ma już skąd czerpać siły. Kiedy podejmują próby bycia razem, są jak święta rodzina a rebours. Ich przypadkowe wspólne życie to przenikanie się, zlewanie w jedno opresji. W fimie obserwacji podlega nie tylko monotonna codzienność bohaterów, ale również proces ich życiowej degradacji.

" Słońce to słońce mnie oślepiło"
Bohater to człowiek dobrze wytresowany przez własny lęk, który podąża za nim krok w krok. Cień-Prześladowca narzuca rytm, rygor małej stabilizacji. Uciec się nie da. Jedynym rozwiązaniem jest egzystencja na kraju życia. Samotniczy lęk ożywia konieczność codziennego odnajdywania się w rzeczywistości, konieczność wyboru i odgrywania ról. Odnosząc się do "Obcego" Camusa moment zabójstwa w filmie zostaje na chwilę odroczony wizją życia w odpowiedzialności za innego człowieka. Bohater filmu stojąc nad obcym musi wybrać. świat przerasta go, los obcego to ciężar, a bezradność bohatera jest przytłaczająca. Dokonuje brutalnego aktu, by poczuć uglę i wolność. Obcy znika – lęk znika. Ale tylko na chwilę. Co oznacza więc spotkanie z obcym – zarówno w wymiarze jednostkowym, dla człowieka nie angażującego się w rzeczywistość, jak również w szerszym wymiarze społecznym? Kto czeka na wciąż przybywających?

Wilhelm Sasnal (ur. 1972) – malarz, rysownik, filmowiec i twórca komiksów. Jego prace były pokazywane podczas wielu wystaw indywidualnych i grupowych: 31 Bienal de São Paolo (2014), Haus Der Kunst w Monachium (2012), Whitechapel Gallery w Londynie (2011/12), 55th Carnegie International (Carnegie Museum of Art, Pittsburgh, 2008), Kunsthalle Zürich w Zürichu (2003). Wspólnie z żoną Anką wyreżyserował cztery filmy pełnometrażowe: Słońce, to słońce mnie oślepiło (2016), Huba (2013), Aleksander (2013) oraz Z daleka widok jest piękny (2011). Mieszka i pracuje w Krakowie.

Jakub Banasiak (ur. 1980) – historyk i krytyk sztuki, pracuje w Katedrze Historii Sztuki Polskiej Najnowszej na Wydziale Zarządzania Kulturą Wizualną warszawskiej ASP. Zajmuje się historią polskiej sztuki nowoczesnej i współczesnej; szczególnie interesuje go zagadnienie relacji sztuki i czynników pozaartystycznych. Członek AICA Polska, redaktor naczelny magazynu o sztuce współczesnej „Szum”. Autor licznych recenzji, esejów i wywiadów, a także trzech książek: Rewolucjoniści są zmęczeni (2008), Zmęczeni rzeczywistością (2009) oraz Oduczyć sztuki. Metoda pedagogiczna Leona Tarasewicza (2016).

Tagi: Jakub Banasiak Katowice promocja książki Rondo Sztuki spotkanie Wilhelm Sasnal

PDF Print