języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI
Kliknij aby objerzeć viedo.

Dom Pamieci Żydów Górnośląskich

Ulica Ks. Józefa Poniatowskiego 14 44-100 Gliwice

Adres e-mail

dompamieci@muzeum.gliwice.pl

Nr telefonu

32 441 96 39

Dojazd

Instalacja świetlno-dźwiękowa 'Ja ostał się sam' w Noc Muzeów w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich

W Noc Muzeów, 20 maja 2017 r. Dom Pamięci Żydów Górnośląskich zaprasza na pokaz instalacji świetlno – dźwiękowej „Ja ostał się sam”. Instalacja jest opowieścią o życiu prostego człowieka jego własnymi słowami. Człowieka, który przetrwał Zagładę utraciwszy żonę i syna. Muzyka pełni w tej opowieści rolę służebną: uwypukla emocje, które niosą jego wspomnienia. Całość dopełnia forma wizualna przedstawienia – nawiązująca do symboliki światła. Celem dzieła jest upamiętnienie Abrahama Ladnera.

Warstwa dźwiękowa instalacji składa się z czterech związanych ze sobą kompozycji, w których słychać głos narratora – Abrahama Ladnera (1905-1993), ostatniego żydowskiego mieszkańca Tarnowa. Większość materiałów dźwiękowych została przygotowana wcześniej, jednak ich przebieg czasowy i brzmienie są kreowane na żywo w kontakcie z odbiorcami.

Instalacja odbędzie się w dawnej sali ceremonialnej (modlitewnej) Domu Pamięci Żydów Górnośląskich. Pierwotne przeznaczenie miejsca prezentacji narzuciło formę wizualną – grę świateł i cieni. Światło i ciemność – to jedne z najstarszych symboli. Odniesienie do ciemności pojawia się w drugim zdaniu Tory („ciemność była nad powierzchnią bezmiaru wód”), zaś do światła w zdaniu trzecim jako znak oddzielenia światła od ciemności („Niechaj się stanie światłość”). W komentarzu do tej części Tory czytamy, że „Haszem odział się w biały szal, a światło Jego chwały rozświetliło cały świat od krańca do krańca”. Światło nie pochodzi więc z tego świata. Jest emanacją Istoty spoza naszej rzeczywistości. „Księga Stworzenia” tłumaczy, iż „ciemność istnieje, aby podkreślać światłość, akcentuje tęsknotę za światłością”.

Fragmenty wypowiedzi Abrahama Ladnera pochodzą z wywiadu, jakiego udzielił autorowi na rok przed śmiercią.

Koncepcja dźwiękowa i wizualna, muzyka, wykonanie - Ireneusz Socha.

Godziny:

21.00 – pierwszy pokaz instalacji
21.45 – drugi pokaz instalacji
22.30 – trzeci pokaz instalacji
23.15 – czwarty pokaz instalacji

(każdy z pokazów instalacji obejmuje ten sam program)

 

Tagi: Dom Pamięci Żydów Górnośląskich Gliwice instalacja świetlna muzeum Noc Muzeów 2017

PDF Print