języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Muzeum Miejskie w Tychach

Plac Wolności 1 43-100 Tychy

Dojazd

Lato w Muzeum Miejskim w Tychach

Muzeum Miejskie w Tychach czas wakacyjnej aktywności wypełni przede wszystkim tańcem i muzyką. Będzie dancing, potańcówka oraz druga edycja wydarzenia muzycznego ‘Wiano, czyli zupełnie nowe piosenki folkowe’, w czasie którego odbędą się koncerty zespołów inspirujących się muzyką tradycyjną oraz warsztaty. Dla miłośników podróży będzie spacer śladem obiektów zaprojektowanych przez architekta Marka Dziekońskiego, wycieczkę do Będzina, Sosnowca i Sławkowa, a także po śląskich stadionach oraz rajd rowerowy po Puszczy Pszczyńskiej.

Dla najmłodszych będą opowieści o wikingach, ze starszymi rozmowy o literaturze, a Tyska Galeria Sportu szykuje prawdziwe piłkarskie emocje.

29 lipca 2017, od godz. 19.00
KULTOWE OSIEDLE A
DANCING – IMIENINY ANNY

Miejsce: Szkoła Podstawowa nr 3 w Tychach, ul. Wojska Polskiego 10

Anna zaprasza mieszkańców całej dzielnicy na dancing z okazji swoich imienin! Do tańca zagra kapela, zabawę rozkręci wodzirej, a goście wspominać będą stare, dobre czasy. Krawaty nie są obowiązkowe, jednak koszule i sukienki dodadzą zabawie uroku, przydadzą się także wygodne buty do tańca.

Dancing to działanie Muzeum Miejskiego w Tychach w ramach Programu rewitalizacji dla miasta Tychy.

26 sierpnia 2017, godz. 17.00 – 21.00
KULTOWE OSIEDLE A
POTAŃCÓWKA – TANCERZE DO PAR
Miejsce: plac św. Anny (osiedle A)
Na zakończenie wakacji proponujemy świetną plenerową zabawę taneczną z muzyką na żywo i mini – warsztatami tanecznymi. Prosimy o zaopatrzenie się w świetny nastrój i…. wygodne buty do tańca!

Potańcówka to działanie Muzeum Miejskiego w Tychach w ramach Programu rewitalizacji dla miasta Tychy.

27 sierpnia 2017, godz. 15.30 – 22.00
WIANO, CZYLI ZUPEŁNIE NOWE PIOSENKI FOLKOWE
Edycja II: Żywa Tradycja
Miejsce: dziedziniec/ scena Teatru Małego w Tychach, ul. Hlonda1
15.30 - Sasha Boole (UA)
16.45 - Balcanscream (PL)
18.00 - Wiano (PL)
19.00 - Dagadana (PL/UA)
20.45 - Adam Strug z zespołem - Adieu (PL)
Organizatorzy: Muzeum Miejskie w Tychach, Śląskie Zakłady Sztuki

Partnerzy: Teatr Mały w Tychach, MCK w Tychach

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura – Interwencje 2017 oraz programu Tyskie Inicjatywy Kulturalne

8 lipca 2017, godz. 11.00
SPACER
Śladami Marka Dziekońskiego po Tychach
Trasa spaceru przebiegać będzie od dworca kolejowego PKP,  poprzez obrzeża osiedla A, osiedle B, park Niedźwiadków oraz osiedle E. Zakończenie planowane jest przed Zespołem Szkół nr 5 (ul. Edukacji 11).
Przewodnik: Patryk Oczko
Zbiórka: Przed budynkiem dworca kolejowego (ul. Asnyka 1)

8 lipca 2017, godz. 16.00
SPOTKANIE
Wokół wystawy: Andrzej Czyżewski. Pisarz - biograf, kronikarz
Miejsce: Stary Magistrat, pl. Wolności 1
Spotkanie z udziałem autorek wystawy: Marii Lipok-Bierwiaczonek,  Agnieszki Czyżewskiej oraz Radosława Młynarczyka. Tematem będzie literacka działalność Andrzeja Czyżewskiego - ta związana ze spuścizną po Marku Hłasce (biografia pisarza i działalność wydawnicza), jak również dotycząca spraw miasta Tychy (historia Miastoprojektu, opowieść o profesorze Kazimierzu Wejchercie).
Prowadzenie: Maciej Melecki

9 lipca 2017, godz. 8.00 - 18.00
WYCIECZKA 
DZIEDZICTWO ZAGŁĘBIOWSKICH ŻYDÓW
W Będzinie uczestnicy wycieczki zwiedzą m.in. Domu Modlitwy Cukermana oraz Dom Modlitwy „Mizrachi”. W Sosnowcu zobaczą bogactwo form nagrobnych na cmentarzu żydowskim, dawny żydowski szpital i sierociniec oraz dom, w którym mieszkali Władysław Szpilman i Jakub Zim, a w Sławkowie m.in. budynki dawnej synagogi oraz  kibucu „Ovadia”. Przewodnikami będą Karolina Jakoweńko i Grzegorz Onyszko
Zbiórka:
parking przy Urzędzie Miasta w Tychach, godz. 8.00
Cena: 32 zł od osoby
Zapisy i wpłaty: Muzeum Miejskie w Tychach, pl. Wolności 1 lub ul. Katowicka 9
Informacji udziela: Agnieszka Ociepa-Weiss, tel. 32 327 18 21 w. 30, e-mail: a.ociepa@muzeum.tychy.pl

Ramowy program wycieczki może ulec zmianie z przyczyn niezależnych od organizatora

22 lipca 2017, godz. 15.00 - 19.00
RAJD ROWEROWY PO PUSZCZY PSZCZYŃSKIEJ

Start: godz. 15.00, pl. Korfantego (osiedle K)
Całkowita długość trasy: ok. 35 km

Na trasie rajdu znajdą się m.in. pomniki kamienne z inskrypcjami upamiętniającymi ważne dla Lasów Pszczyńskich postacie i wydarzenia oraz Żubrowisko w Jankowicach. W Studzienicach na uczestników rajdu będzie czekało ognisko.
W prowiant i napoje należy zaopatrzyć się we własnym zakresie.
Wyjazd powrotny do Tychów planowany jest około godz. 18.00.
Ilość miejsc jest ograniczona. W rajdzie może wziąć udział maksymalnie 20 osób.

Zapisy: Agnieszka Ociepa-Weiss, Dział Historii Miasta Muzeum Miejskiego w Tychach; tel. 32 327 18 21 w. 30; e-mail: a.ociepa@muzeum.tychy.pl
Szczegóły i regulamin: www.muzeum.tychy.pl

Ramowy program rajdu może ulec zmianie z przyczyn niezależnych od organizatora

22 lipca 2017, godz. 12.00
KLUB POŁUDNIK
Drakkary i Drzewo Świata
Miejsce: Stary Magistrat, pl. Wolności 1
Klub Południk zaprasza na wakacyjną przygodę w świecie wikingów. Dokąd dotarli na swoich długich łodziach? Czy naprawdę nosili rogate hełmy? Sprawdzimy to podczas zajęć. Zagłębimy się też w świat mitów i legend – poznamy nordyckich bogów, dowiemy się, kim były walkirie
i spróbujemy narysować Drzewo Świata.
Prowadzenie: Agata Dawidko
Dla dzieci od 6 do 12 lat
Zapisy: Joanna Kucz-Pieczka, tel. 32 327 18 20 – 22, wew. 25; e-mail: j.kucz@muzeum.tychy.pl

19 lipca 2017, godz. 11.00
16 sierpnia 2017, godz. 11.00
TGS DLA JUNIORÓW
Od Realu do Bayernu , czyli poznajemy wielkie kluby
Miejsce: Tyska Galeria Sportu, Stadion Miejski, ul. Edukacji 7

Już latem rozpoczyna się rywalizacja o kolejne trofea w europejskich rozgrywkach piłkarskich. To dobra okazja, aby poznać historię najsławniejszych klubów Starego Kontynentu: Realu Madryt, Barcelony, Juventusu Turyn, Manchesteru United czy Bayernu Monachium. Podczas spotkania poznacie historię tych wielkich drużyn, ich największe sukcesy oraz...wpadki. Będzie też okazja do przymierzania koszulek oraz malowania klubowych barw.

29 lipca 2017, godz. 11.00 - 15.00
KULTOWE OSIEDLE A
GRA MIEJSKA
Mecz o Tychy
Start: pl. św. Anny (osiedle A)

Piłkarze dawnej Polonii Tychy mają do rozegrania jeszcze jeden mecz. Czekają na niego już bardzo długo. Spokojni, ale gotowi. Trener kazał czekać. Tym razem chodzi o coś więcej, niż tylko sportowe wyzwanie.
Weź udział w rozgrywce, która ożywi całe Osiedle. Wspólnie odkryjmy tajemnicę, dla której sport był tylko przykrywką. Gra wymaga nieco rozsądku i strategii, trochę sportowego zacięcia i odrobinę wyobraźni.

Gra miejska to działanie podejmowane w ramach Programu rewitalizacji dla miasta Tychy 

8 lipca 2017, godz. 10.00-15.00
WYCIECZKA
Legendarne śląskie stadiony piłkarskie
W żadnym innym regionie kraju nie ma tylu owianych legendą obiektów piłkarskich, jak na Górnym Śląsku. Podczas autokarowej wycieczki odwiedzimy stadiony słynnych śląskich klubów: Górnika Zabrze, Ruchu Chorzów, Piasta Gliwice, GKS-u Katowice i Szombierek Bytom.
Zbiórka: Stadion Miejski w Tychach, ul. Edukacji 7, godz. 9.30
Cena: 30 zł od osoby
Zapisy i wpłaty: Muzeum Miejskie w Tychach - pl. Wolności 1, ul. Katowicka 9 oraz Tyska Galeria Sportu -  ul. Edukacji 7
Informacji udziela: Piotr Zawadzki, tel. 32 327 18 21 w. 29, e-mail: p.zawadzki@tgs.tychy.pl

WYSTAWY CZASOWE

Andrzej Czyżewski (1930 – 2016).
Architekt, fotografii, pisarz. Wspomnienie
do 2 września 2017
Miejsce: Stary Magistrat, pl. Wolności 1

Andrzej Czyżewski (1930 – 2016) był architektem, od 1958 roku pracował w Miastoprojekcie Nowe Tychy. Samodzielnie lub wraz z żoną Marią, również architektem, zaprojektował Technikum Budowlane (dziś Zespół Szkół nr 5 w Tychach), szkołę specjalną, osiedle W, wysokie budynki w centrum Tychów, kościół św. Jadwigi oraz wiele innych obiektów w mieście.
Z zamiłowania był fotografem, autorem licznych zdjęć dokumentujących budowę Tychów, człowiekiem o wielu zainteresowaniach i pasjach. Andrzej Czyżewski był bratem ciotecznym Marka Hłasko, spadkobiercą pisarza i jego biografem.
Wystawa, którą wraz z córką autora, Agnieszką Czyżewską, opracowała dr Maria Lipok-Bierwiaczonek, przypomina najważniejsze dokonania Czyżewskiego, a także przywołuje mniej znane fakty z jego życia.

Marek Dziekoński.
Koncepcja – kreacja – konteksty

do 9 września 2017
Miejsce: Dawna Młótownia, ul. Katowicka 9
Na wystawie pokazano liczne projekty Marka Dziekońskiego ukazujące różne fazy rozwoju koncepcji, zarówno tych zrealizowanych, jak i pozostałych wyłącznie na papierze. W wielu przypadkach zostały one zestawione z dokumentacją fotograficzną modeli, obiektów w trakcie budowy oraz tuż po jej ukończeniu. Niejednokrotnie też fotografie są jedynym śladem architektonicznej koncepcji. W przypadku obiektów istniejących, ukazany obraz pierwotny, skonfrontowany został ze stanem obecnym, dając możliwość refleksji nad trwałością dorobku pracowitego życia twórcy oraz zmiennością recepcji wartości estetycznych.

Kurator: Patryk Oczko

WYSTAWA STAŁA
Sportowa strona miasta. Historia. Wydarzenia. Mistrzowie
Miejsce: Stadion Miejski, ul. Edukacji 7
Czynne od wtorku do piątku w godz. 10-16, czwartek 10-20 oraz w dni meczowe - na dwie godziny przed rozpoczęciem meczu do jego zakończenia
Fascynujące historie piłkarskie i hokejowe, trofea i pamiątki najlepszych tyskich sportowców... To wszystko można znaleźć na wystawie, która w atrakcyjnej formie prezentuje związki rozwoju miasta i sportu.

WYSTAWA PLENEROWA
Polonia Tychy - pierwszy klub w nowym mieście
do 30 sierpnia 2017
Miejsce: pl. św. Anny (Osiedle A)
Honorowy patronat: Prezydent Miasta Tychy Andrzej Dziuba
Wystawa Tyskiej Galerii Sportu przedstawia historię klubu Polonia Tychy na tle rozwijającego się od początków lat 50. XX wieku miasta. Piłkarze Polonii grali mecze na stadionie na Osiedlu A. Występowali wprawdzie  tylko w A-klasie, ale  zyskali uznanie kibiców talentem i ambicją. Do czasu powstania w 1971 r. wielosekcyjnego, opartego na pobliskich kopalniach, GKS-u Tychy, to właśnie poloniści (oprócz piłkarzy również siatkarze, kolarze czy lekkoatleci)  stanowili sportowy symbol młodego miasta.

 

Tagi: Lato w mieście lato w tychach muzeum miejski w tychach

PDF Print