języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Kinoteatr Rialto w Katowicach

Ulica św. Jana 24 40-012 Katowice

Adres e-mail

rezerwacja@rialto.katowice.pl

Nr telefonu

32 251-04-31

Dojazd

'Płomień Paryża (Tryumf Republiki)' – transmisja spektaklu baletowego z Teatru Bolszoj z Moskwy

Kinoteatr Rialto zaprasza 4 marca 2018 r. o godzinie 16:00 na transmisję spektaklu baletowego „Płomień Paryża (Tryumf Republiki)” Teatru Bolszoj z Moskwy.

Dziś dzieło Asafiewa i Wajnonena cenimy nie za to, że był to pierwszy balet sowiecki, który choć opowiadał o Rewolucji Francuskiej, miał nawiązywać do Rewolucji Październikowej, ale za mistrzowską dramaturgię, pełne wyrazu sceny zbiorowe i ekwilibrystyczne popisy taneczne. Nie musimy pamiętać, że balet został nawet uhonorowany Nagrodą Stalinowską…

Historia miłości człowieka z ludu, Jerome’a do arystokratki Adeline jest pretekstem do pokazania dwóch skontrastowanych światów i pełnych rozmachu scen z arystokratycznego dworu i zbuntowanej ulicy. Balet do scenicznego życia przywrócił Aleksiej Ratmański, trochę łagodząc sowiecki wydźwięk dzieła, za to wykorzystując całą choreograficzną spuściznę pierwszego choreografa „Płomienia Paryża” – Wasilija Wajnonena. Dech zapiera szczególnie popisowe pas de deux pary głównych bohaterów, z upodobaniem wykonywane także na galach i konkursach baletowych, wymaga bowiem do tancerzy wyjątkowych umiejętności.

Obsada: Pierwsi tancerze, soliści, koryfeje i zespół baletowy i orkiestra Teatru Bolszoj

muzyka: Boris Asafiew
choreografia: Aleksiej Ratmański

Przedstawienie trwa około 2 godzin i 15 minut

Bilety: 40 złotych (ulgowy), 50 złotych (normalny)

 

Tagi: balet Katowice Kinoteatr Rialto Teatr Bolszoj transmisja

PDF Print