języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Dom Pamieci Żydów Górnośląskich

Ulica Ks. Józefa Poniatowskiego 14 44-100 Gliwice

Dojazd

Wystawa pt. Przybyliśmy z Polski... Wkład Żydów polskich w budowę i rozwój Państwa Izrael

Dom Pamięci Żydów Górnośląskich zaprasza do 30 lipca 2017 roku, na wystawę pt. Przybyliśmy z Polski... Wkład Żydów polskich w budowę i rozwój Państwa Izrael.

Wystawa jest wynikiem trwałej współpracy dwóch krakowskich uczelni: Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej i Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Beit Berl College w Izraelu.

Prezentowana ekspozycja jest wyjątkową okazją do ukazania roli jaką odegrali Żydzi polscy w budowaniu społeczeństwa i kultury Izraela. Żydzi żyją w Polsce od wielu wieków, tworząc znaczące ośrodki życia i dziedzictwa żydowskiego. Nie do przecenienia jest również ich wkład w kulturę polską, naukę, gospodarkę jak i inne aspekty życia społecznego. Od połowy XIX wieku, polscy Żydzi zaczęli emigrować do Erec Izrael (Ziemi Izraela) z uwagi na sytuację polityczną, w wyniku rozwoju idei syjonistycznej, z powodu wzrostu nastrojów antysemickich, a także ze względów religijnych. W XX wieku fale emigracji żydowskiej z Polski miały szczególne znaczenie –zarówno te z lat trzydziestych, następnie te będące pokłosiem Holokaustu, oraz przede wszystkim te, które nastąpiły po utworzeniu Państwa Izrael (1948). W swojej nowej ojczyźnie, polscy Żydzi aktywnie włączyli się w budowę i rozwój państwa wpływając na wszystkie aspekty życia politycznego, rozwój armii, osiągnięcia kulturalne i ekonomiczne.

Wystawa ta prezentuje najważniejsze etapy procesu emigracji polskich Żydów do Izraela i przedstawia zarówno rys historyczny jak i wiele osobistych historii ilustrujących losy emigrantów.

Wstęp 1 zł

Organizator: Muzeum w Gliwicach

Tagi: Dom Pamięci Żydów Górnośląskich Muzeum w Gliwicach Gliwice Muzeum w Gliwicach wystawa

PDF Print