języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Galeria Rondo Sztuki w Katowicach

Aleja Rondo im. Gen. Jerzego Ziętka 1 40-121 Katowice

Dojazd

'Keep It Open?' Konopelska i Urbaniec w Rondzie Sztuki

Galeria +, Rondo Sztuki zaprasza na wystawę "Keep it Open?" Antoniny Konopelskiej i Piotra Urbańca. Wernisaż wystawy, która towarzyszy OFF Festivalowi, odbędzie się 3 sierpnia 2017 r. o godzinie 21:00. Wystawę można oglądac do 27 sierpnia.

Antonina Konopelska (1990) — absolwentka Pracowni Przestrzeni Audiowizualnej profesora Grzegorza Kowalskiego na Wydziale Sztuki Mediów ASP w Warszawie, uczestniczka środowiskowych studiów doktoranckich na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Autorka wystaw indywidualnych w kraju i za granicą (m.in. The Wax of Poland, Emart Gallery, Nowy Jork, 2015) uczestniczka wystaw zbiorowych (m. in. A Process 2.0, Miesiąc Fotografii w Krakowie, Tytano, 2016; Lektury, Galeria Salon Akademii, Warszawa, 2015; Masquerade, Centrum Fotografii, Sztokholm, 2012). Laureatka Nagrody Artystycznej Ministra Spraw Zagranicznych im. Jerzego Warchałowskiego, stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia artystyczne, stypendystka Funduszu Popierania Twórczości ZAiKS.

Piotr Urbaniec (urodzony 3 grudnia 1992 r. w Krakowie). Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom w Pracowni Działań Przestrzennych, promotor prof. Mirosław Bałka). W 2016 r. odbył rezydencję zorganizowaną przez Residency Unlimited w Nowym Jorku w ramach 1 nagrody w konkursie „Artystyczna Podróż Hestii”. Wygrał główną nagrodę festiwalu sztuki wideo In Out 2016 oraz w 2014 r. zdobył Grand Prix w konkursie Młode Wilki. Laureat Stypendium Twórczego Miasta Krakowa. Swoje prace prezentował na licznych wystawach i pokazach filmowych m.in w CSW Zamku Ujazdowskim, na festiwalu “Short Waves”, w Roman Susan Chicago czy BWA Katowice.

"Wystawa jako Lunapark. Przestrzeń galerii postrzegana jako laboratorium dla eksperymentów i magazyn przedmiotów, które poprzez nowy kontekst znajdują nowe znaczenie albo tracą pierwotną funkcję. Antonina Konopelska i Piotr Urbaniec zapraszają odbiorcę do gry i wyprawy, której stawka jest przygoda. Ich interwencje oparte są na swoistej opozycji. Rzeczywistość kontra surrealistyczny żart. Popkultura zmiękczająca sztukę elitarną. Odejście od konwenansów na rzecz radosnego tropienia absurdów i sekretnego życia obiektów.
Konopelska i Urbaniec zaproszeni na wystawę w Galerii + dostrzegli ukryty potencjał tego miejsca. Rondo jest dla nich centrum miasta, które odwiedzają i zaczynają poznawać. Budynek zlokalizowany jest na specyficznym skrzyżowaniu – i swą efemeryczną forma lustra w którym odbija się panorama śródmieścia i rezonuje zgiełk miasta prowokuje do wejścia w dialog z Katowicami. Dla artystów wystawa jest możliwością osobistej rozmowy z krajobrazem, który nieustannie się przeobraża i zadziwia." – Adrian Chorębała

Tagi: Galeria + galeria rondo sztuki wystawy Katowice

PDF Print