języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Centrum Sztuki Współczesnej `Kronika` w Bytomiu

Ulica Rynek 26 41-902 Bytom

Dojazd

Uważaj! W oczku wodnym pływają rekiny – wystawa w Kronice

19 sierpnia 2017 r., o godz. 18.00 CSW Kronika w Bytomiu zaprasza na otwarcie wystawy „Uważaj! W oczku wodnym pływają rekiny”.

Czas trwania: 19.08. - 23.09.2017

kuratorzy: Katarzyna Kalina i Paweł Wątroba

udział biorą: Dorota Aniszewska, Alicja Bielawska, Małgorzata Goliszewska, Frederic Gruyaert, Katarzyna Kalina, Patrycja Orzechowska, Paweł Wątroba oraz: Sandra Brzuszek, Zuzanna Cuber, Patrycja Grodzik, Daria Hepa, Nicola Iwanecka, Natalia Jakus, Michał Kalina, Armando Kamiński, Laura Kościelniak, Roksana Koczubaj, Adam Nowak, Wanessa Nowak, Klaudia Pierzchalska, Patryk Pietrzykowski, Dawid Skóra, Dominik Skóra, Maja Wiśniewska, Weronika Wiśniewska, Zuzanna Wiśniewska

Od nasiona do kwiatu długa droga i wiele niebezpieczeństw. Jednym ze sposobów mobilizacji roślin do wzrostu jest zastraszanie: zetnę cię, przytnę, wyrwę! Rośnij! Prośby są  mniej skuteczne. W chwilach kryzysu pojawia się jednak troska, bo przecież szkoda ciężkiej, ogrodniczej pracy i długotrwałego przyuczania do piękna. Formuła ogrodu jest przepełniona biologicznym napięciem, kontaktem z ziemią – jej tajemnicami, kaprysami i potrzebami. To istne pole walki, w którym ludzka potrzeba porządkowania natury jest poddawana nieustannej próbie rozkładu. Obojętnie jaką przyjmą formę: balkonu, domowej dekoracji, zieleni miejskiej czy ogródka działkowego, zaplanowane układy roślin są atakowane przez pleśń, zgniliznę, mączniaki, torbiel, parch i rdzę. Przędziorki, ślimaki, gąsienice i mszyce. Przemoc estetyzacji spotyka równie silny opór przyrody, której potęga tkwi w bezustannej przemianie materii. W odpowiedzi na atak ogrodnik gotuje napary, podlewa, spryskuje, przycina i przesadza. Jest alchemikiem i generałem, lecz w zasadzie nie wiadomo, po której walczy stronie – natura nie chce być piękna po ludzku.

Wystawa „Uważaj! W oczku wodnym pływają rekiny” jest efektem cyklu spotkań artystów i twórców z dziećmi w ramach działalności Świetlicy Sztuki. Podsumowuje poszukiwania w temacie szeroko pojętego ogrodu: od namiastek raju i kontaktu z życiodajną ziemią, przez komponowanie kolorów i projektowanie małej architektury, aż po refleksję nad rozkładem i cyklem przyrody. Dekoracyjność przenika się tu z naturalnymi procesami degradacji roślin, a potencjał wzrostu i owocowania z walką o przetrwanie. Metafora ogrodu jest w tym przypadku pielęgnowaniem dziecięcej ciekawości i zmysłu obserwacji. Jednocześnie w obszarze uprawy zachodzą procesy zawłaszczania i podporządkowywania przez człowieka środowiska naturalnego, które w rezultacie traci swój pierwotny charakter i staje się nośnikiem wyobrażonego piękna. Piękna, które parafrazując Sama Llewellyna, w ogrodzie jest tylko efektem ubocznym, gdyż wszystko kręci się w nim wokół śmierci i rozmnażania.

Tagi: CSW Kronika wystawy bytom

PDF Print